Stary Teatr oddaje głos kobietom - ruszają warsztaty...

Stary Teatr oddaje głos kobietom - ruszają warsztaty dramatopisarskie Nasz Głos

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Stary Teatr oddaje głos kobietom - ruszają warsztaty dramatopisarskie Nasz Głos
- Wbrew pozorom, pisanie dramatów i udział w wyborach mają ze sobą wiele wspólnego – mówi Agata Dąbek ze Starego Teatru i zaprasza kobiety na warsztaty dramatopisarskie, organizowane z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.
Stary Teatr oddaje głos kobietom - ruszają warsztaty dramatopisarskie Nasz Głos
- Pisanie dramatów, podobnie jak udział w głosowaniu jest sposobem na wyrażenie swojego zdania w kwestiach społeczeństwa i polityki – tłumaczy Dąbek, która w Starym kieruje zespołem dramaturgów - W ostatnich latach kobiety wyrażają je coraz głośniej i swobodniej, a my chcemy zachęcić je do ekspresji na polu teatru.

W warsztatach mogą wziąć udział kobiety powyżej osiemnastego roku życia. Żeby się zgłosić, należy do 12 października przesłać próbkę tekstu własnego autorstwa (proza, poezja lub dramat o objętości do kilkunastu stron) na adres: adabek@stary.pl. Zajęcia, które oprócz Agaty Dąbek poprowadzą: Małgorzata Sikorska-Miszczuk Jolanta Janiczak i Marta Sokołowska, odbywać się będą co dwa tygodnie i potrwają do stycznia.

Organizatorzy nie chcą jednak, by stworzone przez kilka miesięcy teksty trafiły do szuflady. Dlatego planują m.in. wydanie ich antologii oraz przeniesienie na scenę, przynajmniej w formie performatywnego czytania.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby wypełnić lukę, którą można zauważyć w teatralnej ofercie. -Chociaż kobiety piszą coraz więcej, a ostatnie dziesięciolecie nazywana jest czasem „dekadą dramatopisarek” obecność ich tekstów w repertuarach wciąż jest niewielka – mówi Dąbek. - Autorki często przegrywają z powszechnie cenionymi klasykami czy modnymi twórcami średniego pokolenia. A szkoda, bo tworzone przez nie sztuki cechuje spora poetyckość, językowe eksperymenty i odwaga w przenoszeniu na scenę własnych, nierzadko intymnych doświadczeń

Warsztaty to niejedyny pomysł teatru na uczczenie stulecia praw wyborczych Polek. Jubileusz wybrzmi też za sprawą repertuaru, w którym znalazły się spektakle nawiązujące do kwestii takich jak równouprawnienie czy społeczna pozycja kobiet. Chodzi m.in. o zaplanowane premiery „Podróży Guliwera”, gdzie cała obsada ma być złożona z aktorek czy „Panien z Wilka”.

Szczegóły można znaleźć na stronie: stary.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo