18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary telewizor, nowa jakość

Redakcja
Najpóźniej 31 lipca przyszłego roku stary, analogowy sygnał nadawania telewizji zostanie wyłączony. Zastąpi go telewizja cyfrowa, którą już ogląda wielu mieszkańców naszego kraju (m.in. w Krakowie i okolicach).

Fot. Ingimage

TELEWIZJA. Uwaga na nieuczciwych sprzedawców zachęcających do zakupu dekoderów i anten

Właśnie trwają testy jakości sygnału w różnych regionach kraju. Mimo zagrożenia, że w przyszłym roku nie wszędzie będzie można oglądać TV (problem może się pojawić np. w głębokich, beskidzkich dolinach) od cyfrowej telewizji już nie uciekniemy. Zmienia się niemal wszystko - od sposobu przesyłania sygnału po proporcje ekranu.

Z dekoderem lub bez

Cyfrową telewizję możemy odbierać na dwa sposoby: na starym, kineskopowym odbiorniku - za pomocą specjalnego dekodera, albo na ekranie nowoczesnego, panoramicznego i płaskiego telewizora, który ma wbudowany odpowiedni tuner. Wybór należy do nas, choć zapewne nie wszyscy będą gotowi na wydatek sięgający 1,5-2 tys. zł na nowy telewizor. W takim wypadku potrzebne będzie nam niewielkie i łatwo dostępne urządzenie, nazywane dekoderem STB (niekiedy deko- derem DVB-T lub tunerem DVB-T).

Co i gdzie kupować

* Dekoder musi obsługiwać system MPEG-4. Sprawdźmy to przed zakupem, choć trudno sobie wyobrazić, aby obecnie jakiś sprzedawca "wciskał" urządzenia dekodujące w starszym systemie MPEG-2.

* Do połączenia dekodera ze starym telewizorem będziemy potrzebowali kabla SCART (dość duża, po-dłużna wtyczka z rzędami drucików).

* Warto, aby nasz dekoder posiadał wejście USB. Pozwoli ono oglądać na ekranie naszego starego telewizora zdjęcia, a nawet filmy nakręcone cyfrową kamerą.

* Przeciętny dekoder kosztuje obecnie 80-150 zł. Droższe raczej omijajmy szerokim łukiem.

* Dekodery dostępne są niemal we wszystkich hipermarketach i sklepach z elektroniką. Nie musimy ich kupować od domokrążców.

Cyfrowa TV za darmo

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, wmawiając, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. To nieprawda. Cyfrowa telewizja jest za darmo (oczywiście należy płacić abonament).

JACEK ŚWIDER

FAKTY I MITY

- Do odbioru telewizji cyfrowej nie potrzeba żadnych specjalnych anten kosztujących majątek. W większości przypadków w ogóle nie będziemy zmieniać anteny. Po prostu podłączymy do dekodera lub bezpośrednio do nowoczesnego telewizora stary kabel od naszej anteny przytwierdzonej na balkonie lub dachu.

NTC, DVB-T, HDTV, MPEG-4 - Co to wszystko znaczy?

* NTC - ten skrót oznacza po prostu naziemną telewizję cyfrową. Używane jest również określenie DVB-T (z angielskiego: Digital Video Broadcasting - Terrestial). DVB-T w wielu krajach Europy działa od dawna - w Polsce właśnie przechodzimy na telewizję cyfrową.

* MPEG-4 - najprościej rzecz ujmując, to określenie standardu kompresji obrazu i dźwięku, a dokładniej - cyfrowego zapisu tych sygnałów. Dla nas najważniejsze jest, aby telewizor lub dekoder obsługiwał MPEG-4 (nie mylić z MPEG-2), na dodatek w wersji H.264. Zapamiętajmy: obowiązujący w Polsce standard to MPEG-4 (H.264).

* HDTV - oto istota naziemnej telewizji cyfrowej. Standard High Definition TV to najwyższa rozdzielczość ekranu i dźwięk wielokanałowy. To właśnie dla umożliwienia odbioru HDTV wprowadzana jest telewizja cyfrowa. Od mistrzostw Europy w piłce nożnej programy pierwszy i drugi polskiej telewizji publicznej nadawane są w niektórych regionach kraju w standardzie HDTV (poznamy to nie tylko po lepszej jakości, ale także wyczytamy na ekranie, przy logo stacji telewizyjnej). Telewizja cyfrowa może być też odbierana w standardzie SD. To także obraz cyfrowy, jednak o mniejszej niż HD rozdzielczości. Warto wiedzieć, że o HDTV mówi się w przypadku dwóch rozdzielczości: 1280x720 punktów oraz 1920x1080 punktów. Ta ostatnia rozdzielczość nazywana bywa również Full HD (pełne HD).
* MUX (multipleks) - to nadawana na jednym kanale cyfrowa "paczka" składająca się z kilku programów. W Polsce uruchomiono trzy takie multipleksy i choć docelowo ich skład może się jeszcze zmienić, dla odbiorców ma to drugorzędne znaczenie. Nasz nowoczesny, płaski telewizor lub dokupiony do starego odbiornika dekoder same znajdą je wszystkie w trybie automatycznym. Nam pozostanie jedynie ułożenie ich w odpowiadającej nam kolejności. Warto jednak pamiętać, że tunery w nowoczesnych telewizorach mają zazwyczaj opcje strojenia w trybie cyfrowym albo analogowym. Ustawiając parametry automatycznego strojenia, musimy wybrać DVB-T (telewizja cyfrowa). W przeciwnym razie nasz telewizor, choć najnowocześniejszy, wybierze programy wciąż nadawane analogowo (do połowy przyszłego roku) w gorszej jakości.

* Antena DVB-T - na koniec warto jeszcze raz przypomnieć, że na większości obszaru kraju telewizję cyfrową można odbierać za pomocą starej anteny. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że największy wpływ na jakość odbioru ma wysokość jej zamontowania. Jeżeli mieszkamy w odległości kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika, być może potrzebna będzie tzw. antena kierunkowa (taki rodzaj anteny jest rekomendowany dla DVB-T). W odległości 10-15 km powinna wystarczyć tzw. antena siatkowa, a w bezpośredniej bliskości nadajnika program cyfrowy będziemy odbierać z anteny pokojowej.

Redaguje PAULINA SZYMCZEWSKA

e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski