Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statek w morzu interesów

Redakcja
Notatnik psychologa

   W pracy i edukacji (a także w życiu) obowiązuje prawo odzwierciedlenia. Mówi ono, że świat, który nas otacza, odzwierciedla naszą psychikę, a nasza psychika odbija świat. Proces ten działa w obie strony. Jeżeli w naszym wnętrzu panuje bałagan, szybko uwidacznia się to w otoczeniu, a nieuporządkowane środowisko powoduje narastanie wewnętrznego chaosu. Bardzo dobrym przykładem jest biurko.
   Wygląd tego mebla wskazuje od razu na charakter właściciela, ujawniając, czy ma on jasne priorytety, odróżnia rzeczy ważne od nieważnych, czy w jego umyśle panuje spokój. Stan umysłu i stopień zorganizowania wpływa na wygląd biurka, ale i stan biurka wpływa na umysł i organizację pracy. Gdy przykryte jest stosami papierów, nie sposób dobrze pracować, a do umysłu wkrada się chaos i zniechęcenie. Dlatego trzeba zadbać jednocześnie o porządek w papierach i właściwe nawyki.
   Dobry początek to selekcja. Z biura muszą zniknąć wszystkie rzeczy, które nie są tam potrzebne. Większość z nich zwykle powinna powędrować do kosza, inne do archiwum lub biblioteki. Pozostałe, naprawdę potrzebne, trzeba posegregować, dzieląc rzeczy na pilne, do szybkiego załatwienia oraz obiekty podręczne, odpowiednio podzielone i umieszczone.
   Sam blat biurka powinien pozostać tak pusty, jak to tylko jest możliwe, z zostawieniem nielicznych materiałów do bieżącej pracy, kalendarza oraz kilku drobiazgów wpływających pozytywnie na nastrój (zdjęcia, maskotka etc.).
   Ważne, aby robienie porządków zawsze zaczynać od blatu, gdyż bałagan na nim działa deprymująco, wystawiając nam jednocześnie złą opinię. Dopiero w dalszej kolejności przechodzimy do szuflad i segregatorów. Tu również należy zacząć od wyrzucenia rzeczy niepotrzebnych, których zazwyczaj jest wiele.
   Następnie trzeba przydzielić rzeczom odpowiednie miejsce, gdyż biurko ma mieć swoje wyraźnie zaznaczone strefy. Powinna być osobna "strefa papiernicza" - szuflada na materiały biurowe oraz "strefa informatyczna" - szuflada i półeczki na dyskietki i płyty CD, tonery, papier do drukarki, instrukcje. Istotna jest "strefa telekomunikacyjna" (notesy z telefonami, katalogi firm, książki telefoniczne) oraz "strefa korespondencyjna", gdzie są pomocne plastykowe tacki, osobne na korespondencję przychodzącą, wychodzącą i wewnętrzną. "Strefa źródłowa" zawiera segregatory z aktami, kasety, książki i czasopisma, a "strefa dokumentacyjna" przysługuje ważnym dokumentom, dyplomom i certyfikatom. Warto pamiętać o "strefie socjalnej" umilającej życie biurowe - w postaci herbaty, kawy, ciasteczek, paluszków, kubków etc.
   Przy uporządkowanym biurku pracuje się o wiele przyjemniej, zaoszczędzamy wiele czasu i nerwów. Biurko jest jak statek na morzu interesów - można z nim płynąć dzielnie do przodu lub też utonąć w przepastnej stercie papierzysk.
ANDRZEJ MIRSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski