Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawiamy na energooszczędność

Dorota Dejmek
Obowiązkowe etykiety energetyczne na produktach budowlanych ułatwiłyby decyzje zakupowe
Obowiązkowe etykiety energetyczne na produktach budowlanych ułatwiłyby decyzje zakupowe Fot. Velux
Dom. Obowiązek informowania na etykietach o klasie energetycznej produktu dotyczy w Polsce sprzętów AGD, telewizorów i źródeł światła

Dostęp do pełnej i wiarygodnej informacji o wyrobach budowlanych jest potrzebny na każdym etapie budowy. Od właściwości poszczególnych produktów zależy bowiem bezpieczeństwo konstrukcji domu, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna i akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi i środowisko.

Każdy, kto przeprowadza remont lub buduje dom energooszczędny, zmaga się z problemem doboru materiałów budowlanych, od których zależy spełnienie restrykcyjnych norm związanych z energooszczędno-ścią budynku. Wsparciem dla inwestorów są dane techniczne zamieszczane przez producentów na opakowaniach i etykietach produktów, w katalogach i na stronach internetowych. Wciąż jednak informacji na opakowaniach jest zbyt mało, by kupujący mogli porównać wszystkie parametry i wybrać produkt najlepszy pod względem energooszczędności i ceny.

Etykiety energetyczne
Obowiązek informowania na etykietach o klasie energetycznej danego produktu dotyczy w Polsce sprzętów AGD, telewizorów i źródeł światła. Wyniki ogólnopolskiego badania kampanii „Energooszczędność w moim domu” potwierdzają, że informacje te mają dla konsumentów znaczenie. Aż 85 proc. badanych wskazało, że najważniejszą cechą decydującą o zakupie danego źródła światła jest jego energooszczędność. Cena znalazła się na drugim miejscu.

Kupując energooszczędne lampy LED, obok zużycia energii i ceny, warto zwrócić uwagę także na podawaną w lumenach (lm) wartość strumienia świetlnego _– wskazuje dr inż. Andrzej Wiśniewski, doradca techniczny Osram. – _Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa. Kolejna ważna informacja to temperatura barwowa światła podawana w kelwinach (K). Zakres od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, najlepszej do odpoczynku, a zakres od 5000 K do 6500 K zimnobiałej, odpowiedniej do pracy. Ważna jest też trwałość źródła światła. Markowi producenci deklarują poziom użytkowania lampy LED w zakresie do __50 000 godzin.

Automatyka domowa
Rosnąca popularność inteligentnych rozwiązań automatyki domowej powoduje, że konsumentów interesują również etykiety tych produktów. Znajdują się na nich m.in. dane mówiące o: kompatybilności z urządzeniami domowymi różnych producentów, bezpieczeństwie użytkowania, zgodności towaru z prawem europejskim (symbol CE) oraz braku w produkcie substancji niebezpiecznych dla środowiska (symbol RoHS). Wśród informacji brakuje natomiast danych na temat energooszczędności produktu.

O to należy pytać bezpośrednio u producentów – radzi Ewa Bujak z Fibar Group. – Z danych wynika, że automatyka może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu nawet o 30 proc. oraz energii cieplnej o ponad 20 proc. Takie wyniki mogą mieć znaczenie przy budowie domu energooszczędnego, a na pewno mają wpływ na wysokość płaconych przez nas rachunków.

Izolacja
Zgodnie z obowiązującym prawem, informacje na temat cech wyrobów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. Np. w przypadku materiałów Rockwool można je pobrać ze strony www.rockwool.pl.

W DoP podawane są m.in. takie wskaźniki jak: opór cieplny wyrobu izolacyjnego, jego klasa reakcji na ogień, zachowanie wobec wody i wilgoci, stabilność wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, wskaźnik pochłaniania dźwięku, naprężenie ściskające lub wytrzymałość na ściskanie, a także odporność przepływu powietrza.

Okna
Wybierając okna powinniśmy sprawdzać te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna Uw, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii g, który mówi o zdolności do pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca oraz wydajność wentylacji. Komfort życia w cichym wnętrzu zagwarantuje wysoki współczynnik tłumienności dźwięków Rw.

Na kartonach z naszymi oknami można znaleźć informacje o typie okna, jego rozmiarze oraz jednej z trzech linii produktów: Standard, Standard Plus lub Premium – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt Velux. – Wszystkie nasze okna posiadają znak CE, zatem takie oznaczenie również znajduje się na opakowaniu. W przypadku gabarytowych materiałów budowlanych, klient nie podejmuje decyzji na podstawie opakowania, ale raczej bazując na danych technicznych podanych w broszurach lub na stronie internetowej. Dlatego dbamy, aby były one przejrzyście zaprezentowane.

Czasami o wyborze produktu decydują dodatkowe certyfikaty. Np. jeśli rolety posiadają certyfikat Oeko-Tex®, jest to gwarancja, że użyte do ich produkcji komponenty nie zawierają substancji szkodliwych. Z kolei najbardziej zaawansowane technologicznie okno pasywne Velux otrzymało certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt.

To nasz ustawodawca może rozszerzyć listę produktów, których obowiązują etykiety energetyczne _– mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Effective PR organizującej kampanię „Energooszczędność w moim domu”. – _Dyskusja na ten temat trwa i miejmy nadzieję, że jej wynik będzie korzystny dla inwestorów, a rozszerzona lista przyczyni się do upowszechnienia energooszczędnego budownictwa w __naszym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski