Nasza Loteria

Stefan Życzkowski z ASTOR: Żyliśmy w czasach powszechnego nadmiaru. Teraz wracamy do czasów niedoboru. Jak prowadzić firmę i nie zwariować

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Krakowianin STEFAN ŻYCZKOWSKI, założyciel, współwłaściciel i przewodniczący Rady Strategicznej czołowej polskiej firmy robotyzacyjnej i automatyzacyjnej ASTOR, weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. od 9.30 rano w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zapraszamy!
Krakowianin STEFAN ŻYCZKOWSKI, założyciel, współwłaściciel i przewodniczący Rady Strategicznej czołowej polskiej firmy robotyzacyjnej i automatyzacyjnej ASTOR, weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. od 9.30 rano w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zapraszamy! Andrzej Banaś
- Czasy są trudne i zarazem dziwne. Kryzysy występują w różnych obszarach i na różnych poziomach. Pokolenia urodzone w latach 60. czy 70. XX wieku doskonale pamiętają czasy głębokiego niedoboru, ale młodsze generacje, wyrosłe w latach powszechnego nadmiaru wszystkiego, mają problem z odnalezieniem się z realiach przerwanych łańcuchów dostaw i wstrzymywania produkcji z powodu braku jakiegoś surowca, podzespołu, komponentu. Mamy powszechny deficyt towarów i jest to dla milionów ludzi zjawisko nowe – choć de facto nie nowe - podkreśla STEFAN ŻYCZKOWSKI, założyciel, współwłaściciel i przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR, który weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. od 9.30 rano w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zapraszamy!

- Angielskie słowo „agility”, czyli „zwinność”, robi zawrotną karierę w świecie ogarniętym przez nawarstwiające się i pączkujące kryzysy. Pan zawsze powtarzał, że właśnie taka powinna być dobra organizacja: zwinna, elastyczna, zawsze gotowa i na dobre, i na trudniejsze czasy. Tak wspólnie ze współpracownikami zbudował pan ASTOR. To działa?
- Zdecydowanie tak. Czasy są faktycznie trudne i zarazem dziwne. Kryzysy występują w różnych obszarach i na różnych poziomach. Nasze pokolenia, urodzone w latach 60. XX wieku, doskonale pamiętają czasy głębokiego niedoboru, ale młodsze generacje, wyrosłe w latach powszechnego nadmiaru wszystkiego, mają problem z odnalezieniem się z realiach przerwanych łańcuchów dostaw i wstrzymywania produkcji z powodu braku jakiegoś surowca, podzespołu, komponentu. Mamy powszechny deficyt towarów i jest to dla milionów ludzi zjawisko nowe – choć de facto nie nowe.

- Obaj pamiętamy ludzi, którzy mieli dojścia w peerelowskich sklepach i kupowali np. deficytowe pralki czy telewizory, by je potem odsprzedać z zyskiem. Coś takiego teraz też się pojawia?
- Już jest. Widać to choćby na rynku surowców energetycznych, zwłaszcza węgla. Ale też w branżach technologicznych deficyt towarów jest przeogromny, co sprawia, że menedżerowie muszą codziennie dokonywać wyborów – komu i co sprzedać, a komu nie.

- I komu sprzedają?
- Różnie. Pojawiają się preferencje narodowe, krajowe. Ale widać też w tym obszarze, jak wielką role odgrywają budowane przez lata relacje, oparte na zaufaniu.

- Jak w ogóle funkcjonować jako firma w takim świecie? Przecież każdy przedsiębiorca tworzy sobie plany produkcji, sprzedaży, inwestycji. A tu produkcji, ani sprzedaży może nie być, bo zabraknie jakiegoś komponentu. Przez covid w Chinach, wojnę w Ukrainie, embargo na Rosję.
- Tu znaczenia nabiera owa zwinność - i wielozadaniowość. To bardzo trudne. Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że aby nie wpaść w poważne tarapaty każda firma musi uruchomić jednocześnie trzy procesy i umiejętnie nimi sterować. Pierwszy to zarządzanie kryzysowe tu i teraz – by dożyć do jutra. Równocześnie musisz być przygotowany na to, że jutro będzie kompletnie inne niż dziś.

- Na przykład dojdzie do przełomu w wojnie…
- No, właśnie. Chodzi o to, by nie być zaskoczonym. To wymaga przygotowania kilku wariantów działań, opracowania taktyki na różne okoliczności i umiejętności szybkiego jej wprowadzenia w życie. Ponadto trzeba mieć uruchomiony proces budowania strategii i w ogóle myślenia strategicznego. Tego wszystkiego nie da się zrobić, jeśli cała organizacja nie jest zwinna, zgrana, lojalna. Mówię to o zaangażowaniu całej załogi. Pracownicy muszą rozumieć, dlaczego i po co coś robimy. Wymaga to odpowiedniej komunikacji. Ba, oni powinni uczestniczyć w wypracowywaniu tych taktyk – dwa tygodnie do przodu, cztery kwartały do przodu i cztery lata do przodu.

- To dzisiaj możliwe?
- Piekielnie trudne. Sytuacja, a z nią perspektywa zmienia się tak szybko, że trudno zaplanować rok. Dlatego to planowanie winno być dynamiczne i – powtarzam – zarówno ty sam, jako przedsiębiorca, menedżer, musisz być przygotowany na zmiany i odsługiwanie zagadnień dnia dzisiejszego i zarazem możliwych wyzwań jutra, jak i twój zespół zarządczy czy krąg menedżerski musi być na to przygotowany.

- Jakie kompetencje są najbardziej pożądane w tych dziwnych czasach?
- Nie powiem tu nic odkrywczego – bo to wynika wprost z tego, o czym rozmawialiśmy wcześniej: otwartość na zmiany, umiejętność szybkiego reagowania na nie i uczenia się ciągle rzeczy nowych, a przede wszystkim – praca zespołowa. To są kluczowe cechy. To w zespole, w którym mamy przydzielone role, możemy skutecznie i zwinnie reagować na to, co się dzieje w wymienionych trzech procesach. Nawet najlepszy lider w pojedynkę tego nie ogarnie, bo nie jest w stanie zajmować się tyloma rzeczami na raz. Ogromnej wartości nabrały też: obowiązkowość, zaangażowanie, spójność działań, spójność komunikacji i wzajemna wiarygodność pracodawcy i pracowników.

- Czegoś takiego nie da się stworzyć ad hoc.
- To prawda. Te wszystkie wartości buduje się na wzajemnym zaufaniu przez lata, również, a może przede wszystkim, w czasach dobrej koniunktury. Zresztą zaufanie odgrywa dziś równie wielką rolę w relacjach zewnętrznych – z klientami, kontrahentami. W erze nadmiaru po prostu zamawiało się jakiś towar i w określonym terminie on docierał. W epoce powszechnego niedoboru liczą się budowane przez lata relacje. Widać to doskonale w ASTOR. Rzeczy, wartości, o których my głośno mówiliśmy od lat, wydawały się wielu zupełnie abstrakcyjne. Dzisiaj to właśnie one najsilniej rzutują na funkcjonowanie firm, a czasem wręcz decydują o ich przetrwaniu.
STEFAN ŻYCZKOWSKI, założyciel, współwłaściciel i przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR, weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. od 9.30 rano w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski