Sterowanie automatyczne

Redakcja
Rozwój techniki mikroprocesorowej znalazł swe odbicie również w konstrukcji grzejnikowych zaworów termostatycznych. Umożliwił wykonanie zwartych urządzeń pozwalających na zaprogramowanie pracy jednego lub grupy grzejników. Zajmując się opisem zaworów elektronicznych przejdziemy tym samym od regulatorów bezpośredniego działania do regulatorów wymagających doprowadzenia energii z zewnątrz.

ABC instalacji

Sterowanie automatyczne

(10)

Elektroniczne zawory grzejnikowe

 Zawory elektroniczne znajdują się w programie produkcji większości znanych firm. A oto kilka przykładów. Na początek jedno z pierwszych urządzeń tego typu, klasyczny już regulator typu Raumtronic firmy Centra, wchodzącej aktualnie w skład koncernu Honeywella. Składa się z regulatora programującego o oznaczeniu EHR 1 połączonego przewodem ze zdalnie umieszczonym czujnikiem temperatury EHR 1F. Regulator wyposażony w silniczek przekładniowy prądu stałego, zasilany wystarczającymi na dwa sezony grzewcze bateriami 3x1,5 V, posiada tygodniowy timer, ciekłokrystaliczny wskaźnik i pozwala w ciągu doby na dwukrotne obniżenie i podwyższenie zadanej temperatury. Zabezpieczony jest przeciw zamrożeniu i dostosowany do połączenia z zaworami Dn 10-25 mm Honeywell-Braukman, a za pomocą pierścieni adaptacyjnych z innymi typami zaworów.
 Bardziej nowoczesną formę posiada elektroniczny zawór termostatyczny typu Herz-ETK. Sterowany mikroprocesorem, z programem tygodniowym i zabezpieczeniem przeciw blokowaniu zaworu. Zasilanie bateryjne. Inna wersja tego regulatora przeznaczona jest do montażu na ścianie czujnika, programatora i elementu napędu, z przewodem połączeniowym o długości do 5 m.

Głowice elektroniczne

 Ciągły postęp w elektronice doprowadził do skonstruowania zwartych głowic z termostatycznym czujnikiem cieczowym, zaopatrzonych w mikroprocesor umożliwiający sterowanie z tygodniowym zaprogramowaniem. Głowica termostatyczna typu E Heimeiera pozwala na pracę przy automatycznie obniżonej lub podwyższonej temperaturze. Program tygodniowy ustala się na specjalnej karcie programowania, skąd po rejestracji zostaje przewodem przyłącznym przeniesiony do głowicy. Stan pracy głowicy sygnalizowany jest diodami, a wskazania wyświetlane. W przypadku zaniku zasilania dane są podtrzymywane do 100 godzin.

Centralne sterowanie

głowicami termostatycznymi

 Często się zdarza, że chcielibyśmy okresowo, na przykład w nocy lub w czasie weekendu, automatycznie obniżyć temperaturę w kilku wybranych pomieszczeniach ogrzewanego obiektu. Za pomocą typowego regulatora dobowego nie jest to możliwe, ponieważ reguluje on pracę kotła i pozwala na obniżenie temperatury w całym budynku. Ale i dla takiego przypadku można znaleźć rozwiązanie stosując termostat centralnego sterowania głowicami termostatycznym typu P-Z firmy Heimeier. Za pomocą tego regulatora można nastawione na wybranych głowicach temperatury obniżyć o stałą wartość 5 K w określonym czasie doby lub dniu tygodnia. Po zakończeniu zaprogramowanego okresu głowice wracają do swych początkowych nastaw.
 Program, podobnie jak w głowicach elektronicznych tejże firmy, ustala się za pomocą karty programowania zaopatrzonej w odpowiedni suwak z danymi i dniami tygodnia. Kartę programowania łączymy kablem z termostatem P-Z, przesuwamy po ustawionym suwaku tam i z powrotem czytnik i wprowadzamy program do regulatora. Jedną kartą można sterować kilkoma programami, a termostat P-Z jest zdolny obsłużyć do 10 głowic termostatycznych typu K-A, z czujnikiem wbudowanym lub zdalnym, względnie model biurowy B-A. Zasilanie prądem o napięciu 12 V. Przy kilku obwodach sterowania stosuje się specjalną stację mocy umożliwiającą podłączenie do 50 głowic.
 Dotychczas zajmowaliśmy się przede wszystkim urządzeniami służącymi do automatycznej regulacji w ogrzewnictwie, pora więc przejść w kolejnym odcinku do opisu regulatorów stosowanych w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, szczególnie dla sterowania przepływem powietrza.

Zbigniew Szpil

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie