Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto domów seniora w tym roku

Redakcja
W domu Senior-WIGOR znajdzie się m.in. sala wyposażona w komputer z dostępem do internetu
W domu Senior-WIGOR znajdzie się m.in. sala wyposażona w komputer z dostępem do internetu FOT. 123RF
Senior-WIGOR. Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na ten cel 370 mln zł. W dziennym domu Senior-WIGOR seniorzy będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom pobytu seniorów zbudowany w ramach programu Senior-WIGOR.

Do końca roku ma powstać prawie sto takich domów z około dwudziestoma miejscami dla seniorów każdy. Samorządy mogą już starać się o pieniądze na ich utworzenie. Poniżej dziesięć najistotniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących programu Senior-WIGOR.

1. Jakie są założenia programu?

Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 370 mln zł na utworzenie dziennych domów Senior-WIGOR.

Ma być to miejsce, które zapobiega wykluczeniu seniorów, wydłuża ich aktywność, ale także pomaga rodzinom w opiece nad osobami starszymi. To połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego.

2. Kto może starać się o środki na utworzenie domów Senior-WIGOR?

O środki ubiegać się mogą samorządy, zwłaszcza te najbiedniejsze z wysokim odsetkiem osób starszych.

Warunkiem udziału w konkursie jest wkład własny w wysokości nie mniejszej niż 20 procent całkowitego kosztu.

3. Kto będzie mógł wziąć udział w zajęciach w dziennym domu Senior-WIGOR?

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.

W domu Senior-WIGOR jeden pracownik będzie miał pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Dodatkowo zatrudniony będzie fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk (w zależności od potrzeb danej placówki). Zapewniony będzie również ciepły posiłek.

4. Jak będzie wyglądał dom Senior-WIGOR?

Dzienny dom Senior-WIGOR powinien być w miejscu dostępnym dla seniorów z różnych osiedli czy miejscowości danego samorządu.

W takim domu muszą się znaleźć: sala spotkań, kuchnia lub aneks kuchenny, pomieszczenie klubowe z biblioteczką i prasą, wyposażone w sprzęt RTV, komputer z dostępem do internetu, sala ćwiczeń, pokój relaksu, pokój do terapii, szatnia, łazienka z prysznicem, pokój pielęgniarski oraz plac z ogrodem.

5. Czy działające już Dzienne Domy Pobytu mogą ubiegać się o dofinansowanie swojej działalności w ramach programu Senior-WIGOR?

Założeniem programu jest tworzenie nowych ośrodków. Działające placówki mogą przekształcić się w dzienne domy Senior-WIGOR pod warunkiem, że przestaną funkcjonować jako na przykład Dzienne Domy Pobytu.

6. Czy dzienny dom Senior-WIGOR ma być oddzielnym obiektem, czy może być to wydzielona część budynku?

Dzienny dom Senior-WIGOR może zostać utworzony w wydzielonych pomieszczeniach budynku, w którym siedzibę mają też inne podmioty.

Najważniejsze jest spełnienie kryteriów lokalowych, wyznaczonych przez program Senior-WIGOR. Jedna placówka nie może być jednak rozdzielona na kilka budynków.

7. Ile takich miejsc ma powstać?

Planuje się, że do końca tego roku powstanie około 100 dziennych domów. W sumie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na utworzenie takich miejsc 370 mln złotych do 2020 roku.

8. Jak zachęcić moją gminę do udziału w konkursie?

Warto zachęcić gminę do zainteresowania się konkursem i wzięcia w nim udziału. Dużą rolę w tym odegrać mogą na przykład rady seniorów, które są organem doradczym samorządów lub działające kluby seniora.

9. Czy organizacja pozarządowa może włączyć się w tworzenie domu Senior-WIGOR?

Samorządy mogą zlecić utworzenie dziennego domu Senior-WIGOR organizacji pozarządowej lub tworzyć go we współpracy z nią. Budynek, w którym ma powstać taki dom, może być także dzierżawiony od organizacji.

10. Gdzie szukać informacji o konkursie?

Wszystkie informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej - www.senior.gov.pl

Działa też infolinia. Informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 16 pod numerami tel.: - 22 237 00 48, 603 339 678. Można także napisać mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski