Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sto lat" dla papieża

Redakcja
Tak rozpoczęły się niedzielne obchody 25-lecia działalności orkiestry dętej "Syrena" w Czuszowie. Jej historię w skrócie przybliżyliśmy we wczorajszym wydaniu "Dziennika Proszowickiego". Orkiestra powstała w roku 1973, w jej skład wchodzą głównie mieszkańcy Czuszowa, ale grają też obywatele pobliskich wsi Nadzów i Klimontów.

Czuszów

 Wczesnym popołudniem, kilka minut przed godziną 15, na boisko szkolne wparadowali marszowym krokiem członkowie orkiestry dętej. Na czele szedł dyrygujący towarzystwem kapelmistrz Czesław Chećko, za muzykami defilowali członkowie OSP, a na końcu grupy, nieco pochylony, kroczył 80-letni nestor druhów, Bronisław Labiś z Pałecznicy.
 Po zakończeniu parady meldunek na ręce komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach Zbigniewa Kacały złożył komendant gminny OSP w Pałecznicy Henryk Porębski - i można było rozpoczynać polową mszę świętą. Po niej przyszedł czas na oficjalne wystąpienia.
 - W ciągu 25 lat nasza orkiestra upiększała swoimi występami różne uroczystości gminne, strażackie i kościelne. Należąc do gminy Racławice braliśmy udział w uroczystościach pod kopcem Tadeusza Kościuszki. Na początku swojego istnienia orkiestra udała się z pielgrzymką na Jasną Górę i do Kalwarii Zebrzydowskiej. W drodze powrotnej z Kalwarii byliśmy w Wadowicach, gdzie z okazji wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, przed kościołem w Wadowicach orkiestra zagrała Ojcu Świętemu "Sto lat" - mówił prezes "Syreny" Marian Kwiecień.
 Niedzielne święto było również okazją do wręczenia medali i odznaczeń strażackich. Złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał Jan Bil. Medalami srebrnymi udekorowano Zygmunta Sikorę, Zenona Baczyńskiego, Józefa Gałkę, Jarosława Nowaka, Janusza Nowaka, Wacława Wołka i Henryka Zubalskiego, a brązowymi: Mieczysława Kielara i Ireneusza Maja. Oprócz tego, odznakami "Strażaka wzorowego" nagrodzono Dariusza Bila, Grzegorza Pateja i Wojciecha Pateja, a wszyscy czynni członkowie orkiestry dostali pamiątkowe dyplomy za udział w jej rozwoju.
 Impreza zakończyła się koncertem zaproszonych orkiestr dętych i festynem ludowym. Oprócz gospodarzy koncertowały orkiestry z Biórkowa Wielkiego, Zielenic, Skrzeszowic, Radziemic i Żębocina.

(ALG)

Zdjęcia: Arkadiusz Fularski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski