Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat tarnowskiego dworca

Redakcja
Dworzec kolejowy w Tarnowie w początkach II Wojny Światowej. Fot. Ze zbiorów Krzysztofa Jasińskiego
Dworzec kolejowy w Tarnowie w początkach II Wojny Światowej. Fot. Ze zbiorów Krzysztofa Jasińskiego
Kto odwiedził Lwów, dokładnie wie, że tarnowski dworzec jest bardzo zbliżony architektonicznie do lwowskiego. Tarnów leży przecież na trasie kolejowej do Lwowa, a w 1910r. oba miasta wchodziły w skład jednego organizmu państwowego.

Dworzec kolejowy w Tarnowie w początkach II Wojny Światowej. Fot. Ze zbiorów Krzysztofa Jasińskiego

TARNÓW. 24 października dworzec PKP będzie obchodził swoje setne urodziny

Jeszcze przed wybudowaniem dworca trasa z Krakowa przez Tarnów do Lwowa była dość mocno uczęszczana. Za cesarza Franciszka Józefa w ciągu jednej doby przetaczało się przez Tarnów sześć pociągów pasażerskich: dwa pospieszne, dwa osobowe i dwa tzw. "mieszane". Osobowe z Krakowa i Lwowa meldowały się koło południa, a pospieszne i “mieszane" przyjeżdżały w nocy i nad ranem.

Otwarcie tarnowskiego dworca przed stu laty opisywała szczegółowo tarnowska "Pogoń", pismo wydawane w tamtych czasach. Artykuł ukazał się pod tytułem "Nowy dworzec kolejowy". Uroczystość miała miejsce 24 października 1910r.

- Nareszcie, po kilku latach prawdziwej męki zarówno personelu kolejowego, jak przejeżdżającej publiczności, doczekaliśmy się nowego dworca kolejowego, którego otwarcie odbyło się bardzo uroczyście we czwartek - cieszył się dziennikarz na łamach "Pogoni".

Opisywał w artykule, jak główna hala dworca została uroczyście poświęcona przez biskupa Wałęgę, a obecny na uroczystości burmistrz Tertil wskazywał na kluczowe znaczenie dworca dla miasta i regionu.

Tarnowski dworzec w swojej historii przechodził różne koleje dziejów. W czasie drugiej wojny światowej doszło tu do dramatycznych wydarzeń. 28 sierpnia 1939r. w przechowalni bagażu nastąpił wybuch podłożonej bomby zegarowej, powodując ofiary w ludziach oraz zniszczenie części dworca. W wyniku eksplozji zginęło 20 osób przebywających w poczekalni i restauracji, a 35 osób zostało rannych. Był to zamach przeprowadzony przez hitlerowskiego dywersanta.

13 czerwca 1940r. z tarnowskiego dworca kolejowego wyruszył pierwszy transport 753 więźniów do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Z danych przekazanych nam przez Krzysztofa Jasińskiego wynika, że z transportu kolejowego w Tarnowie korzysta obecnie około trzech i pół tysiąca osób dziennie. Do Tarnowa przejeżdża i odjeżdża we wszystkich kierunkach blisko sto pociągów pasażerskich, w tym oczywiście osobowe, pospieszne, ekspresowe i międzynarodowe. Bieg rozpoczyna i kończy oraz przejeżdża tranzytem ponad 80 pociągów towarowych.

Od trzech lat tarnowski dworzec kolejowy jest w remoncie. Obecnie dobiegają końca ostatnie prace prowadzone na placu dworcowym. Oficjalne otwarcie obiektu po remoncie planowane jest właśnie z okazji stuletnich urodzin dworca PKP.

Janusz Smoliński

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski