Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat temu zaczęła się estetyczna rewolucja. Jej efekty widzimy do dziś

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
A konkretnie: Sto lat temu powstał Bauhaus – awangardowa szkoła artystyczna, której idee trwale wpłynęły na wygląd naszych mieszkań i przedmiotów. O jej historii tej niezwykłej uczelni usłyszymy podczas spotkań, organizowanych przez Instytut Architektury.

Estetyka otoczenia wpływa na sposób, w jaki myślimy i działamy. Projektowanie jest zarówno nauką, jak i sztuką. Dobre projekty powinny być funkcjonalne i proste. To tylko kilka zasad, które wpajano studentom Bauhausu – założonej w 1919 roku w Weimarze uczelni artystycznej. Jak wcielać je w życie tłumaczyli najlepsi architekci i artyści tamtych czasów, tacy jak: Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Paul Klee i Wassily Kandinsky.

Bauhaus po polsku

I robili to tak skutecznie, że myśl nauczana w Bauhausie, rozchodziła się na kolejne kraje, docierając również do Polski. - Wśród studentów Bauhausu raczej nie było Polaków. Wiemy, że Szymon Syrkus starał się o indeks uczelni, jednak ze względu na wiek nie został przyjęty – tłumaczy historyczka architektury, Aleksandra Kędziorek. Pozostawało więc nam obserwowanie zachodnich realizacji, wymiana listów i osobiste kontakty. Te utrzymywali np. członkowie grupy Praesens, do których należeli m.in. Brukalscy i Syrkusowie, a wymiana poglądów skutkowała realizacjami takimi jak: osiedle WSM na Rakowcu w Warszawie, zespoły bloków Pradze i Kole czy wyposażenie zamku prezydenta w Wiśle. Jednak Kędziorek przestrzega przed, częstym dziś, utożsamianiem każdego przejawu modernistycznej estetyki z Bauhausem. - W dwudziestoleciu międzywojennym w całej Europie, a nie tylko w tej jednej szkole, rozwijał się nowy sposób myślenia o projektowaniu i społecznych funkcjach architektury. Polscy architekci byli częścią tego świata i twórczo przetwarzali inspiracje z bardzo różnorodnych źródeł, uzupełniając je własnymi rozwiązaniami – tłumaczy.

Odkrywanie Bauhausu w Krakowie

W bliższym poznaniu historii Bauhausu i jego wkładu w rozwój modernizmu posłużą spotkania organizowane przez krakowski Instytut Architektury i Instytut Goethego. Podczas wykładów, organizowanych w ramach cyklu „Elementy architektury”, przyjrzymy się m.in. wpływowi uczelni na rozwój europejskiej awangardy (27 maja - Gmach Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie), narodzinom nowoczesnego wzornictwa (30 maja - Goethe Institut), oraz związkom Polaków z międzynarodowym środowiskiem artystycznym (4 czerwca - Goethe Institut).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski