Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stolarka okienna w mieszkaniu alergika

(JM)
Odpowiednia konstrukcja profilu okiennego ułatwia wymianę powietrza w mieszkaniu
Odpowiednia konstrukcja profilu okiennego ułatwia wymianę powietrza w mieszkaniu Fot. neo-air
Pamiętajmy, że nawet najlepsze rozwiązania nie powinny zwalniać nas z obowiązku regularnego wietrzenia mieszkania.

Większość z nas z utęsknieniem czeka na nadejście wiosny - zwłaszcza, gdy zimowe temperatury mocno dały nam w kość. Są jednak tacy, dla których przełom marca i kwietnia nie zwiastuje niczego dobrego - trudno bowiem cieszyć się słońcem w towarzystwie kataru siennego i załzawionych oczu. Dziś podpowiemy, jak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, by choć odrobinę pomóc alergikowi w walce z wszędobylskimi pyłkami.

Mniej znaczy więcej

Od tej zasady w pokoju alergika nie ma żadnego odstępstwa, nawet w kontekście akcesoriów i ozdób okiennych. Pozbywając się wszystkich, „chwytających” kurz przedmiotów, tak samo powinniśmy postąpić z zasłonami i żaluzjami.

Dlaczego? Tradycyjne żaluzje okienne, jeśli nie są umieszczone między dwiema szybami, stanowią doskonałe miejsce osiadania kurzu i roztoczy, a ich konstrukcja nie tylko sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń w trudnodostępnych zakamarkach, ale w znacznym stopniu utrudnia codzienne czyszczenie. Jeśli dołożymy do tego ozdobne zasłony, zwłaszcza z ciężkiego materiału, na których lubią osiadać kurz i pyłki, możemy mieć pewność, że nasza bitwa z alergenami będzie przegrana. Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań są przyjazne alergikowi rolety okienne, których gładka powierzchnia oraz wysokiej jakości tkanina, posiadająca certyfikat OEKO - TEX, pozwalają na czyszczenie za pomocą wilgotnej gąbki, usuwając tym samym niepożądany kurz czy przedostające się do mieszkania alergeny. - Wybierając funkcjonalność nie musimy przy tym rezygnować z waloru estetycznego - w __ofercie znajdziemy szeroką gamę kolorystyczną rolet, która doskonale uzupełni ascetyczną, choć wcale nie nudną aranżację pokoju alergika - podkreśla Marcin Demski, ekspert OKPOL.

Przeminęło z…wietrzeniem

Wentylacja w pokoju alergika to temat, w którym obowiązuje nas cały szereg zaleceń i restrykcji, a najważniejszym jest niepozostawianie okna otwartego na oścież - zwłaszcza w ciągu dnia, gdy pyłki z łatwością przedostaną się do pomieszczeń, osiadając na podłodze, ścianach czy wyposażeniu wnętrz.

W tym przypadku należy znaleźć złoty środek i obserwować domowego alergika. Pozbawienie mieszkania wentylacji przyniesie bowiem równie negatywny skutek, narażając domowników na złe samopoczucie, a dom na możliwość rozwoju równie silnego alergenu - pleśni - głównie w miejscach styku okien ze ścianą. - Z myślą o tak wymagających klientach, wprowadzony został specjalny nawiewnik manualny Neo-Air oraz klamka z kluczykiem z funkcją mikrouchylenia, które pozwalają na sprawną regulację strumienia powietrza wpływającego do pomieszczenia - dodaje Marcin Demski. - W okresie wiosennym i letnim należy bowiem pamiętać, by okna zawsze ustawiać w pozycji uchylonej, która umożliwi regularną mikrowentylację pomieszczenia, zatrzymując po drodze większość niechcianych alergenów i __sprawiając, że alergicy będą mogli odetchnąć pełną piersią - nawet podczas największego stężenia pyłków - podkreśla Marcin Demski.

Inwestycja w nawiewnik manualny ma szereg zalet. Skutkiem jest poprawiona jakość powietrza w mieszkaniu, wstrzymany kondensat pary wodnej, oraz wprowadzona kontrola wentylacji pomieszczenia, która pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

O ile nawiewnik pomaga w utrzymaniu bieżącej wymiany powietrza nie zapomnijmy, by pokój alergika wietrzyć wieczorami, zwłaszcza przed snem, kiedy pyłki zdążą osiąść na podłożu, a także zaraz po wiosennym opadzie deszczu, który chwilowo wycisza działanie alergenów.

Kilka słów o materiałach

Wybierając stolarkę okienną do pokoju alergika należy przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia ramy i skrzydła okna - w skrajnych przypadkach wszelkie elementy wyposażenia pomieszczenia będziemy musieli „odkurzać” częściej niż jednokrotnie. Nie jest tajemnicą, że najłatwiej utrzymać w czystości okna wykonane z PVC - tutaj wystarczy wilgotna szmatka oraz delikatny płyn czyszczący, który z łatwością poradzi sobie z codziennym kurzem, roztoczami i pyłkami.

Innowacyjna stolarka drewniana, pokryta ekologicznym, przyjaznym dla zdrowia lakierem również nie przysporzy kłopotów w trakcie czyszczenia, jeśli tylko zadbamy o dobór odpowiednich środków pielęgnujących. Wraz z nadchodzącą wiosną, dla niektórych z nas wielkimi krokami nadchodzi również czas kataru siennego, kichania, zapalenia spojówek i niespokojnych nocy - a wszystko przez wszechobecne pyłki, które z łatwością mogą przedostać się do mieszkania - ostatniej ostoi wrażliwego alergika.

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń i nowoczesne rozwiązania z zakresu stolarki okiennej mogą w dużej mierze przyczynić się do poprawy komfortu alergika i sprawić, by mógł on we własnym domu zaznać chwili wytchnienia od męczących alergenów. A jeśli dodamy do tego restrykcyjne przestrzeganie zasad porządku i higieny - wiosna powinna już zawsze kojarzyć się z czymś naprawdę miłym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski