Stop przemocy wobec demonstrantów pod Sejmem? Akademicy...

Stop przemocy wobec demonstrantów pod Sejmem? Akademicy proszę policję, by nie była zbyt brutalna

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Dziennik Polski 24

Stop przemocy wobec demonstrantów pod Sejmem? Akademicy proszę policję, by nie była zbyt brutalna

©Szymon Starnawski /Polska Press

Prawie 1,5 tys. osób podpisało się do wczoraj pod listem otwartym do Komendy Głównej Policji, który wystosowali nauczyciele akademiccy, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o ostatnie interwencje funkcjonariuszy wobec osób protestujących pod Sejmem.
Stop przemocy wobec demonstrantów pod Sejmem? Akademicy proszę policję, by nie była zbyt brutalna

©Szymon Starnawski /Polska Press

„Użycie siły przez Policję było w naszej ocenie nieadekwatne a proporcja obecnych funkcjonariuszy do protestujących sprawiała, że to ci ostatni mieli praco czuć się zagrożeni. Protestujemy wobec używania przez Policję przemocy wobec demonstrantów i demonstrantek” – czytamy w liście, który podpisała m.in. liczna grupa naukowców z Wydziału Polonistyki UJ, wśród nich dr hab. Michał Rusinek, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej.

Sygnatariuszami listu są również przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej (w tym znany filozof prof. Tadeusz Gadacz), Uniwersytetu Warszawskiego czy Polskiej Akademii Nauk.

List to protest wobec wydarzeń, które pod Sejmem rozegrały się 20 lipca. Policjanci interweniowali wobec uczestników obywatelskiego protestu. Według doniesień mediów miało dojść do pobicia dwóch osób i poturbowania kolejnych kilkunastu.

Problem dostrzegł nawet szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, pisząc w oświadczeniu: „(...) Jesteśmy apolityczną formacją i włączanie Policji w polityczną retorykę jest niedopuszczalne, spowoduje utratę zaufania Polaków do naszej formacji”.

„Domagamy się, aby w sytuacji protestu obywatelskiego nie stosować wobec manifestujących środków przymusu bezpośredniego. (...) Prosimy Komendę Policji, aby w sprawie dalszych »działań prewencyjnych« (...) stanowczo wykluczyła bicie i podduszanie demonstrujących, jakich Policja dopuściła się w ostatnich dniach” – czytamy w liście otwartym.

Przypomnijmy. Policja twierdzi, że interwencja pod Sejmem była uzasadniona. Prokuratura bada z kolei sprawę ujawnienia w sieci przez posła PO Michała Szczerbę wizerunku i danych osobowych jednego z policjantów, przez co wylała się na niego fala nienawiści.

Z kolei doniesienie o zniesławieniu żołnierzy Wojska Polskiego zapowiedziało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Stało się to po sugestiach Aleksandra Twardowskiego z Inicjatywy Demokratycznej, który pytał na Twitterze, czy jest prawdą, że w policyjnych mundurach pod Sejmem interweniowali również żołnierze WOT.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
y

tt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

A czy protest był legalny i zarejestrowany że tacy biedni są teraz i oburzeni na reakcję policji? Każdy z protestów trzeba przecież zgłosić, inaczej jest NIELEGALNY.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo

Roman (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Cieszy ze są jeszcze - piśmienni akademicy ! A tak przy okazji - możemy poznać ich nazwiska , czy zapytać posła Szczerby ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kogoś pogięło

dede (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Zawodowych zadymiarzy nazywacie demonstrantami? Ale cóż, jak się ogląda TV to faktycznie można zgłupieć. Profesorowie, doktorowie i byli sekretarze noblistek (no, jest to argument, żeby...rozwiń całość

Zawodowych zadymiarzy nazywacie demonstrantami? Ale cóż, jak się ogląda TV to faktycznie można zgłupieć. Profesorowie, doktorowie i byli sekretarze noblistek (no, jest to argument, żeby zaistnieć), nie kompromitujcie się. Rozumiem, że jak zadymiarz drze japę przez głośnik prosto w ucho policjanta, ten ma stać spokojnie lub wsadzić stoperan w uszy! Rozumiem, że przemówienie Pani Gersdorf w Niemczech też Wam nie przeszkadza? Tak jak brak lustracji i oczyszczenia stanu sędziowskiego po komunie?

Na koniec w celu odświeżenia umysłu mała, niewinna ciekawostka:

http://niezalezna.pl/210608-ujawniamy-tak-wygladala-tajna-narada-elity-sedziowskiej-z-politykami-po-w-czasie-batalii-o-sady

Ogarnijcie się ludzie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Formacja apolityczna?

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

Trudno tak ocenić, ponieważ policja podlega ministrowi spraw wewnętrznych, a ten premierowi, czyli jak najbardziej politykom, czyli są to służyjewki rządu. Gdyby np. podlegała tylko Konstytucji i...rozwiń całość

Trudno tak ocenić, ponieważ policja podlega ministrowi spraw wewnętrznych, a ten premierowi, czyli jak najbardziej politykom, czyli są to służyjewki rządu. Gdyby np. podlegała tylko Konstytucji i kodeksom a funkcję kontrolną sprawowałby apolityczny (przynajmniej w teorii) Prezydent RP, można byłoby ją uznać za apolityczną. Teraz wszystko staje się polityczne, choćby prokuratura, ponieważ Prokurator Generalny jest jednocześnie ministrem (sprawiedliwości), czyli ... politykiem i podlega premierowi (a to jest najgorsze, gdyż w praktyce premier to niemalże dyktator). Sądy też powoli stają się upolitycznione. Ministerstwo Sprawiedliwości powinno się zajmować jedynie finansowaniem Sądów i Prokuratury, lokalizacją Sądów i Prokuratury (ale zgodnie z ustawami) i sprawami organizacyjnymi, a już napewno nie może sprawować władzy nad sędziami. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

dede (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Sądy upolitycznione? Aaaaa rozumiem, chodzi, o to że jak rządziło PO były niezależne i niezawisłe. Teraz będą reżymowe. Taką opinią obrażasz sędziów, którzy wchodzą w togi. A jak chcesz wprowadzić...rozwiń całość

Sądy upolitycznione? Aaaaa rozumiem, chodzi, o to że jak rządziło PO były niezależne i niezawisłe. Teraz będą reżymowe. Taką opinią obrażasz sędziów, którzy wchodzą w togi. A jak chcesz wprowadzić swoją wizję w życie to masz radę, i wiesz kto to powiedział? Niesiołowski. jak chcecie coś zmieniać, to najpierw wygrajcie wybory.

Reszty nie komentuję, bo żal klawiatury.

p.s. może jeszcze mała wrzutka:

„Wiadomości” (TVP) przypomniały wypowiedź senatora PO, Jana Rulewskiego dla „Super Expressu” (10.07.2013), w której parlamentarzysta odnosi sie do wyroku uniewinniającego byłą posłankę Platformy, Beatę Sawicką. Jego słowa mogą zaskakiwać!
Ten sędzia niewątpliwie nam sprzyjał — przyznał Rulewski.
Na pytanie prowadzącego „To był wasz sędzia?”, Rulewski bez mrugniecia okiem odpowiedział:
Tak mi się wydaje. No wie pan, żeby z oszustki matrymonialnej i oszustki materialnej zrobić bohaterkę? To chyba do PiS-u nie należał.

ZAORANE!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
@ dede

Roman (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Na oczach całej Polski Sawicka bierze w łapę- "sędzia" stosuje kodeks USA i uniewinnia -"Owoc z zatrutego drzewa". Ewenement Światowy !!
Toto jeszcze sądzi?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo