Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop szkodliwej inwestycji

Małgorzata Mrowiec
Krakowianie nie wierzą, że apartamenty przy Błoniach to hotel
Krakowianie nie wierzą, że apartamenty przy Błoniach to hotel Fot. materiał inwestora
Grzegorz Stawowy (PO), szef Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta uważa, że można jeszcze nie dopuścić do wystawienia apartamentów przy al. 3 Maja, przy samych Błoniach. Wystąpił z apelem do prezydenta miasta, by wznowił on postępowanie o pozwolenie na budowę.

"Wydaje mi się, że znalazłem sposób na wstrzymanie tej inwestycji. A jeśli nie wstrzymanie, to przynajmniej wieloletnie jej opóźnienie. A wszystko na podstawie Kodeksu Postępowań Administracyjnych, poprzedzone dogłębną analizą oferty oraz planu miejscowego" - napisał Stawowy.

Przypomnijmy, że przy Błoniach rusza budowa obiektu, który inwestor określa jako aparthotel, czyli hotel, który ma wielu właścicieli. Trwa już sprzedaż apartamentów. A ledwie ruszyła, przez Kraków przeszła fala oburzenia, że deweloper zwyczajnie buduje w tym szczególnym miejscu wielki blok, „mieszkaniówkę”, wykorzystując lukę prawną. Plan miejscowy zezwala tu na postawienie hotelu.

Przedstawiciel inwestora zapewnia, że nie obchodzi on prawa, a inwestycja jest zgodna z zapisami planu dla tego obszaru.

- To, co się wyprawia przy al. 3 Maja, to zwykłe oszustwo. Inwestor złamał zapisy miejscowego planu zagospodarowania i świadomie wprowadził Wydział Architektury w błąd, od początku planując inwestycję mieszkaniową - mówi Grzegorz Stawowy. W swojej interpelacji wypunktowuje, na jakiej podstawie opiera tę opinię. Apeluje do prezydenta miasta, by wznowił on postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Stawowy wskazuje paragrafy, które - jego zdaniem - pozwalają na podjęcie takiej decyzji w tym przypadku. - Mam nadzieję, że prezydent powstrzyma tę szkodliwą inwestycję - mówi.

- Sprawa i tak jest stracona. Czy wielki hotel, czy wielki apartamentowiec - ten piękny teren rekreacyjny idzie pod zabudowę. Plan miejscowy na to pozwala - kwituje z kolei dr Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Wskazuje, że sport ani rekreacja nie będą już tu możliwe - zniknie zieleń, pojawi się beton i samochody. Co należałoby zrobić? - Zmienić plan, przywracając wcześniejsze funkcje tego obszaru – mówi Bogdanowska.

A oto treść interpelacji Grzegorza Stawowego:

Szanowny Pan
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

Interpelacja
A tak w zasadzie to apel do Pana!

Zwracam się do Pana w/s pozwolenia na budowę wydanego przez Wydział Architektury i Urbanistyki UMK na inwestycję zlokalizowaną przy al. 3 Maja o nazwie „Błonia Park”.

W związku z kontrowersjami oraz powszechnym oburzeniem jakie ona wywołała postanowiłem przyglądnąć się jej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „TS Wisła” uchwalony przez Radę Miasta w grudniu 2008 roku przewidywał intensywny rozwój funkcji głównie hotelowych na terenach TS Wisła oraz właściciela Wisła SSA będący docelowo zapewnieniem dopływem środków z działalności gospodarczej na rzecz tych podmiotów. W ten sposób miał być zbudowany solidny fundament pod budowę siły sportowej tych Klubów.

Dziś jednak sytuacja jest zgoła inna.

Na terenie przy al. 3 Maja i innych częściach Krakowa pojawiły się reklamy inwestycji rzekomo hotelowej. Postaram się Panu udowodnić, że inwestor złamał zapisy mpzp i świadomie wprowadził Wydział Architektury w błąd od początku planując inwestycję mieszkaniową.

Do interpelacji, jako potwierdzenie stawianych poniżej tez załączam ofertę „Błonia Park ***** hotelowy standard na co dzień.”
Pragnę zwrócić Pana uwagę na poniższe kwestie:

1) Na stronie 5 prezentacji jest napisane wprost „to więcej niż luksusowe apartamenty” i nie ma słowem odniesienia do pokoi hotelowych.
2) Również na str 5 znajduje się informacja „catering z dostawą do apartamentu”. Jak powszechnie wiadomo catering zamawia się do mieszkań ponieważ hotele mają swoja kuchnie, która co do zasady obsługuje klientów hotelu. W większości hoteli jedzenie do pokoi zamawia się z menu pokojowego poprzez recepcję. Nie słyszałem aby zamawiało się catering do 5* hotelu!
3) Na str 6 znajdujemy zdanie z ofertą „łączenie lokali w luksusowe przestronne apartamenty”. Nie spotkałem się z tym w hotelach, natomiast bardzo często w ofertach deweloperów mieszkaniowych.
4) Jedna na str 7 mowa jest już wprost o mieszkaniach i ich dodatkowym wyposażeniu „Składające się na wyposażenie mieszkań, nowoczesne …”
5) Strona 9 opisujące dodatkowy standard mówi o „wideo domofonie” tak typowym dla budynków wielorodzinnych, a raczej nie spotykanym w hotelach gdzie jest recepcja!
6) Str 10 mówi wprost o 224 apartamentach – nie ma słowa, że to „apartamenty hotelowe”.
7) Reklama mówi o stałym zamieszkiwaniu w „Błonia Park” tymczasem w tego typu ofertach nie ma takiej usługi. Zadzwoniłem do kilku podobnych ofert i zazwyczaj okres zamieszkania właściciela lokalu w aparthotelu to 2 tygodnie, choć na przykład w „Nosalowym Dworze”
w Zakopanem właściciel apartamentu może mieszkać w nim miesiąc w ciągu roku. Nigdzie jednak nie ma możliwości stałego zamieszkania tak jak to wynika z reklam omawianej inwestycji.

Wnioskodawca stara się omijać zapisy mpzp. Funkcja terenu to funkcja usługowa. Materiały reklamowe oraz dane uzyskane z biura sprzedaży potwierdzają, że inwestor zamierza po ukończeniu inwestycji wykorzystywać ją na cele mieszkaniowe (wcześniej sprzedając lokale), co jest niezgodne z zapisami mpzp. Zgodność inwestycji z mpzp należy rozpatrywać w kontekście zgodności dokumentacji na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale również pod względem zamierzonego sposobu korzystania z budynku już po okresie budowy. Inwestycja ta nie może być traktowana jako mieszkaniowa, gdyż chociażby nie zapewni stałym mieszkańcom właściwej obsługi pod względem parkingowym, a poza tym burzy całą starannie opracowana koncepcję urbanistyczną dla tej lokalizacji. Miejsce to ma koncentrować usługi związane ze sportem i rekreacją, a nie służyć jako miejsce zbiorowego zamieszkania.

Po analizie dostępnych materiałów uważam, że ten budynek jest niezgodny z mpzp „TS Wisła”. Dlatego apeluję do Pana aby na podstawie Art. 145. § 1. Gdzie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:

1) dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe.

§ 2. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 postępowanie może być wznowione również przed stwierdzeniem sfałszowania dowodu lub popełnienia przestępstwa orzeczeniem sądu lub innego organu, jeżeli sfałszowanie dowodu lub popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego.

§ 3. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 można wznowić postępowanie także w przypadku, gdy postępowanie przed sądem lub innym organem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn określonych w przepisach prawa.

Dlatego apeluję do Pana o podjęcie prawe dopuszczonych działań zmierzających do powstrzymania tej szkodliwej inwestycji. Jestem przekonany, że mieszkańcy oczekują od władz Krakowa właśnie takiej postawy.

W razie potrzeby pozostaję do Pan dyspozycji.

Grzegorz Stawowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski