Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenia kulturalnie aktywne

SYP
Aż 35 projektów złożyły olkuskie stowarzyszenia do konkursów na wspieranie działań z zakresu kultury, turystyki i współpracy zagranicznej. Starały się o 153 tys. zł. Tymczasem dotacje w łącznej wysokości 92 tys. zł rozdzielono na 30 projektów.

Dzięki dotacjom z budżetu miasta odbywa się wiele ciekawych imprez. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Aż 35 projektów złożyły olkuskie stowarzyszenia do konkursów na wspieranie działań z zakresu kultury, turystyki i współpracy zagranicznej

Kwota przewidziana w tegorocznym budżecie Olkusza na dotacje, choć wyższa o 21 tys. zł od ubiegłorocznej i tak okazała się niewystarczająca.

Stowarzyszenia mogły składać wnioski do ośmiu konkursów. W konkursie na utrzymanie i popularyzację muzeów było do podziału 10 tys. zł. Po 5 tys. zł dostały Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu oraz olkuska OSP, która prowadzi Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego. W ramach konkursu na wspieranie współpracy zagranicznej, dotację w wysokości 8 tys. zł dostało olkuskie stowarzyszenie "Miasta Partnerskie". W konkursie na projekty wydawnicze w ramach serii "Biblioteka Olkuska" dotacje otrzymały; Stowarzyszenie "Złota Arka" na wydanie kolejnego, dwunastego już numeru "Zeszytów Historycznych Olkusza" (3 tys. zł), olkuski PTTK na publikację tomiku "Poeci Olkuscy" (2 tys. zł), stowarzyszenie "Wszyscy dla Wszystkich" na wydanie płyty zespołu "Mgłowce" z recytacjami wierszy Łukasza Jarosza (2 tys. zł), stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn" na wydanie książki "Historia na scenie" (1500 zł) oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Włoskiej na wydanie publikacji z okazji 20-lecia stowarzyszenia (1500 zł).

Kolejnych 10 projektów otrzymało dotacje w konkursie na przedsięwzięcia upowszechniające turystykę. Olkuski PTTK dostał 2500 zł na organizację "XXV Rajdu szlakiem walk oddziału "Hardego". Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym dostało 2 tys. zł na wycieczkę do Wioski indiańskiej w Szczyrzycu, a LKS "Leśnik" Gorenice 1500 zł na organizację rajdu pieszo - rowerowego "W zgodzie z naturą". Stowarzyszenie "Troks" na wakacyjną wycieczkę na Orawę i Podhale dostało 2 tys. zł, a Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Witeradów "Razem" otrzymało 1500 zł na organizację wycieczek po Jurze. Taką samą kwotę otrzymało stowarzyszenie "Wszyscy dla Wszystkich" na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, a 1000 zł na projekt "Seniorzy na szlaku". Po tysiąc złotych dostały stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn" na promocję turystyczną zamku Rabsztyn podczas organizowanych tam imprez oraz olkuski PTTK na działalność Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych oraz działalność Klubu Przewodników Turystycznych "Ilkussia".

Najwięcej, bo 30 tys. zł było na przedsięwzięcia kulturalne. W ubiegłym roku na dotacje z tego zakresu było 12 tys. zł. Mimo zwiększenia puli środków, nie wystarczyło ich dla wszystkich. Olkuski PTTK otrzymał 6500 zł na organizację obchodów 100 - lecia powstania oddziału PTTK w Olkuszu. Olkuskie Towarzystwo Muzyczne "Pro Musica" dostało 6 tys. zł na I Olkuski Festiwal Skrzypcowy "Mały Violinista, a Stowarzyszenie Kosmolów 5500 zł na jarmark sztuki ludowej w Kosmolowie. Kwotę 3500 zł otrzymało Stowarzyszenie na rzecz historycznych organów Hansa Hummla na tegoroczny "Letni Festiwal Organowy". Na organizację IX Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Scena Teatru w Walizce" olkuskie stowarzyszenie "Wszyscy dla wszystkich" otrzymało 2550 zł. Kwotę 2 tys. zł otrzymało Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Włoskiej na koncert "Przenikanie kultur", a 1100 zł na koncert włoskiego pianisty Giuseppe Devestato. Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn" dostało tysiąc złotych na konkurs fotograficzny "Ona i zamek", stowarzyszenie "Wszyscy dla Wszystkich" 850 zł na III Powiatowy Konkurs "Hans Hummel i jego czasy", a stowarzyszenie "Razem" 1000 zł na projekt "Razem z przyrodą i kulturą".
W ramach konkursu na organizację przedsięwzięcia kulturalne dla osób niepełnosprawnych olkuskie stowarzyszenie "Wszyscy dla Wszystkich" dostało 8 tys. zł na "Teatr Niepełnosprawnych", a koło Polskiego Związku Niewidomych 2 tys. zł na projekt "Spotkania ze sztuką".

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski