Stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje i popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę i jak ludzie starali się im opierać.
Dwa nowe flmy powstały w ramach projektu "Pod Giewontem". Wolontariusze stowarzyszenia zarejestrowali ponad 20 filmowych relacji świadków historii. Po opracowaniu będą dostępne na portalu www.auschwitzmemento.pl. Stowarzyszenie chce w ten sposób doprowadzić do pobudzenia zainteresowania mieszkańców Podhala własną historią, wywołania dyskusji o niej oraz jej profesjonalnego dokumentowania i popularyzowania.
"Duma i zdrada" to opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu wydarzeń drugiej wojny światowej. Jest to historia mało znana, gdyż zarówno wstydliwa góralska kolaboracja, którą w źródłach znaleźć można po hasłem Goralenvolk, jak i działania Konfederacji Tatrzańskiej i oddziałów Szaroty stanowią wciąż poważne wyzwanie dla historyków. - To nie tylko pasjonująca lekcja historii, ale także niezwykły, uniwersalny obraz pokazujący cienką granicę dzielącą dumę od zdrady - mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu.
"Życie jest śpiywką" to z kolei opowieść oparta na losach Władysława Szepelaka, poety, partyzanta, więźnia "Palace", który przeżył pobyt w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen.
Telewizyjne premiery filmów będą miały miejsce w styczniu przyszłego roku na antenach TVP Kraków i TVP Historia.
(BK)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?