Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Queerowy Maj zachęca do stworzenia tęczowej atmosfery w naszych domach

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Andrzej Banas / Polska Press
Stowarzyszenie Queerowy Maj, organizator krakowskiego Marszu Równości zaprasza społeczność LGBT do wspólnego świętowania w najbliższych dniach. Z powodu pandemii tegoroczny Marsz Równości został przesunięty z 23 maja na 29. sierpnia. Organizacja nie zamierza jednak zapominać o pierwotnej dacie wydarzenia. - Nie mogąc wyjść na ulice, zachęcamy do stworzenia tęczowej atmosfery w naszych własnych domach, dzieląc się jednocześnie marszową atmosferą online na marszowym wydarzeniu - mówi Anna Tereszko ze Stowarzyszenia Queerowy Maj.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Krakowski Marsz Równości przechodzi ulicami miasta od 2004 roku, ostatni, w 2019, zgromadził ponad 10 tys. osób. Wydarzenie odbywa się od wielu lat jak najbliżej Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homo-, Bi- i Transfobii, obchodzonego 17 maja. Ale Queerowy Maj to nie tylko Marsz Równości, ale także odbywający się wtedy największy i najstarszy w Polsce Festiwal kultury queer. Z powodu pandemii tegoroczny Marsz Równości został przesunięty na 29. sierpnia, organizacja nie zamierza jednak zapominać o pierwotnej dacie wydarzenia i 17 maja właśnie ogłosiła wyjątkową edycję Festiwalu Queerowy Maj - online, który potrwa między 18 a 24 maja.

Organizacja zachęca m.in. do wywieszenia 23 maja tęczowej flagi na balkonie lub w oknie, do wrzucania do mediów społecznościowych zdjęć z poprzednich edycji Marszu Równości, dzielenia się wspomnieniami i wsparciem - a wszystko pod hasztagiem #KrakówPrideChallenge.

- Parę dni temu dowiedzieliśmy się, że Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej, warto pamiętać, że Kraków wciąż znajduje się w strefie “wolnej od LGBT”. Od początku pandemii staramy się wspierać społeczność LGBT, organizować online, rozmawiać - za nami m.in. kilka otwartych spotkań na jednej z platform komunikacyjnych, ale przede wszystkim zachęcać do dyskusji na ważne dla nas tematy i pokazywać, że dumnymi i widzialnymi można być także z domu - mówi Magda Dropek z Queerowego Maja.

Stowarzyszenie Queerowy Maj powstało w listopadzie 2015 roku, wywodzi się z nieformalnego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości, który działał od 2008 roku. Organizacja prowadzi działania przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniom ze względu na płeć́, orientację seksualną, tożsamość́ i ekspresję płciową, a także inne przesłanki, poprzez organizację dostępnych dla wszystkich wydarzeń́ kulturalnych oraz prowadzenie działalności edukacyjno-rzeczniczej, głównie lokalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Stowarzyszenie Queerowy Maj zachęca do stworzenia tęczowej atmosfery w naszych domach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski