Stowarzyszeniu Wspólna Małopolska gotowe na wybory

Stowarzyszeniu Wspólna Małopolska gotowe na wybory

Zdjęcie autora materiału
Paulina Piotrowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Rozmowa z Małgorzatą Gromalą, wójtem Podegrodzia, która przewodniczy Stowarzyszeniu Wspólna Małopolska.
Stowarzyszeniu Wspólna Małopolska gotowe na wybory

©Andrzej Banaś

Pani wójt, skąd pomył na stworzenie Wspólnej Małopolski?

Stowarzyszenie w dużej mierze jest nawiązaniem do działań prowadzonych przez nieżyjącego już marszałka Marka Nawarę. Na naszej inauguracji pojawiła się nawet jego żona, by nas wesprzeć. To, co jest dla nas kluczowe, to służba samorządowi lokalnemu. Nie kierujemy się przesłankami politycznymi. Znamy potrzeby mieszkańców i chcemy im pomóc.

Decydującymi wydarzeniami dla nas było ograniczanie kompetencji samorządów. To był moment, kiedy wójtowie i burmistrzowie doszli do wniosku, że należałoby wpływać na rozwój polityki w naszym regionie. Chcemy im to umożliwić.

Jakie jeszcze są wasze cele?


Jesteśmy w trakcie opracowywania tez programowych, większość jest już jednak gotowa. Jest to obszerny program. Naszym głównym celem jest wsparcie samorządu i odpolitycznienie go na najniższym szczeblu, jakim jest gmina, powiat czy sejmik. Kolejnym naszym celem jest służba mieszkańcom.

Chcemy, by prawo jakie jest w Polsce uchwalane, było dostosowane do ich potrzeb. My, jako samorządowcy, często spotykamy się z różnymi problemami w naszych małych ojczyznach, na które niestety nie mamy wpływu. To choćby koszenie czy utrzymanie wałów przeciwpowodziowych. To są zadania, które nie należą ani do wójtów ani burmistrzów, ale są realnym problemem.

To także budowa chodników, remonty dróg, które nie są drogami gminnymi – nie mamy na to wpływu, ale to do nas przychodzą mieszkańcy z nadzieją, że możemy coś zaradzić. Również reforma oświaty ograniczyła nasze kompetencje choćby przy wyborze dyrektora szkoły. Subwencja oświatowa nie finansuje całości edukacji dzieci. My dokładamy różnicę, więc chcielibyśmy na to wpływać.

Wystąpicie w wyborach?

Tak, zarówno w powiatowych jak i sejmikowych. Część list do powiatów jest już gotowa. Nie wszędzie wystąpimy pod szyldem Wspólna Małopolska. Są powiaty, gdzie ruchy samorządowe były mocne i funkcjonowały od dawna, dlatego podpisujemy z tymi powiatami porozumienie o wspólnych celach i rozwoju naszego Stowarzyszenia. Jest to zgodne z naszym założeniem otwarcia na lokalne ruchy samorządowe. Do sejmików będziemy wystawiać listy samodzielnie. Większość jest już przygotowanych.

Dla kogo będziecie największą konkurencją?

Nie wszystkim działaczom aparatów partyjnych nasze Stowarzyszenie się podoba. Nie rozumiem dlaczego. Naszym głównym celem będzie dotarcie do osób, które nie chcą głosować na żadną partię polityczną lub nie chodzą na wybory.

Jakie nazwiska pojawią się na listach?

Nie mogę tego zdradzić. Utajniamy naszych kandydatów do oficjalnego startu kampanii wyborczej, gdyż próbuje się do nich docierać i namawiać na wystąpienie z naszych szeregów. Zrobimy to w momencie, gdy zostanie ogłoszony termin wyborów. Niezależnie od tego nie jest to dla nas problem, ponieważ ze względu na bardzo duże zainteresowanie naszym stowarzyszeniem mamy dużo zgłoszeń osób chętnych do startu w wyborach

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program: spółka, w której jest więcej polityków niż pracowników

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?