Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strach przed urzędem?

Redakcja
Gdyby wstępne dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Polsce za I kwartał 2003 r. zweryfikować z odpowiednimi liczbami z poprzednich 10 lat, okazałoby się, że mamy do czynienia z boomem w budownictwie. Oto w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2003 r. oddano w Polsce do użytku rekordową liczbę mieszkań - 27 092, co stanowi 124 proc. wyniku ubiegłorocznego!

Gros inwestorów postanowiło otrzymać zgodę na użytkowanie budynków na podstawie jeszcze obowiązujących przepisów. To cała tajemnica hossy.

   Czemu zawdzięczamy tę hossę? Budownictwu indywidualnemu, które znakomicie poprawiło statystykę. W I kwartale br. oddano do użytku w Polsce aż 17 103 mieszkania w ramach budownictwa indywidualnego, a więc ponad 167 proc. tego, ile w I kwartale ubiegłego roku. - Inwestorzy przestraszyli się proponowanych zmian w Prawie budowlanym. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że wiele domów jest zasiedlonych, mimo że właściciel nie ma zgody na użytkowanie. Wybudowano je zgodnie z pozwoleniem na budowę, ale nie dokonano zgodnego z prawem odbioru budynku. Ostatnio głośno było o tym, że w nowym Prawie budowlanym znajdą się przepisy, zgodnie z którymi inwestorzy zapłacą za kontrole na placu budowy i za odbiór techniczny. Gros osób postanowiło otrzymać zgodę na użytkowanie budynków na podstawie jeszcze obowiązujących przepisów. To cała tajemnica hossy w budownictwie indywidualnym - uważa Janusz Kobylarz z Departamentu Statystyki Gospodarczej Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem Sejm nie zaakceptował tych zmian i trudno prorokować, czy obecny, gwałtowny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy.
   - Główny Urząd Statystyczny nie zajmuje się prognozowaniem, ale na podstawie wieloletnich wskaźników można przypuszczać, jaki będzie wynik w danej dziedzinie na koniec roku. Jeśli chodzi o mieszkania, poczekałbym jeszcze przynajmniej miesiąc, aby sprawdzić, czy ostygnie zapał inwestorów - dodaje Janusz Kobylarz. Nawet, jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa w budownictwie mieszkaniowym, nie jest to powód do satysfakcji i wróżenia ożywienia gospodarczego. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to tylko rejestracja na papierze mieszkań, które wybudowano znacznie wcześniej.
   Budownictwu indywidualnemu w poprawianiu statystyk dzielnie towarzyszy budownictwo na sprzedaż i wynajem, czyli działalność deweloperów. W I kwartale br. deweloperzy oddali do użytku 5700 mieszkań w Polsce (118 proc. w stosunku do tego samego okresu 2002 r.). Część tych mieszkań prawdopodobnie była gotowa i nie odebrana z takich samych przyczyn, jak w budownictwie indywidualnym. Podstawową przyczyną dobrego wyniku w tej formie budownictwa mieszkaniowego jest jednak umocnienie się pozycji deweloperów na polskim rynku nieruchomości. Dzieje się to m.in. kosztem spadku znaczenia spółdzielczości mieszkaniowej, która w czasie ostatniej dekady notuje wyłącznie spadek w dziedzinie nowo budowanych mieszkań. Jeszcze w 1991 r. spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce budowały 83 554 mieszkania rocznie, w 1992 - 84 260, a w ostatnich kilku latach już tylko około 20 000 (2001 - 25 835, 2002 - 15 408). W I kwartale 2003 r. spółdzielnie wybudowały tylko 2535 mieszkań (53 proc. tego, co w tym samym okresie roku ubiegłego).
   Jak na tle statystyk ogólnopolskich prezentuje się Kraków? Jak w każdym wielkim mieście dominuje u nas budownictwo wielorodzinne. Inwestorzy, którzy budują domy, starają się je szybko skończyć i wprowadzić się, sprzedając jednocześnie dotychczasowe mieszkanie. Nie mają więc możliwości ciągnięcia budowy latami, ponieważ gdzieś muszą się zameldować. Wg danych, jakie otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Krakowie, w I kwartale 2003 r. oddano w naszym mieście do użytku 928 mieszkań. Najwięcej lokali mieszkalnych przekazali deweloperzy - 395, spółdzielnie mieszkaniowe - 246 oraz TBS-y - 147. W budownictwie indywidualnym oddano do użytku 105 mieszkań i - to nowość - 35 mieszkań komunalnych. Zważywszy, że sezon budowlany dopiero się zaczyna, wynik I kwartału może wróżyć lepsze zakończenie tego roku w krakowskim budownictwie mieszkaniowym, niż było to w roku ubiegłym (przypomnijmy - 3400 mieszkań w Krakowie). EP

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski