Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stradivarius w Myślenicach

Maciej Hołuj
Kultura. Myślenicka Orkiestra Kameralna zagrała 41 koncertów w ciągu pięciu lat. W kolejnym wystąpi z okazji swojego jubileuszu.

Mija właśnie pięć lat od momentu, w którym Myślenicka Orkiestra Kameralna "Concertino" zaczęła grać dla myślenickich melomanów. Pięć lat temu powołali ją do życia Jolanta i Łukasz Antkiewiczowie, muzycy oraz nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myślenicach. W mieście nie istniała podobna formacja i "Concertino" przecierała szlaki na niwie muzyki poważnej. Dzisiaj orkiestra jest już znana i ceniona nie tylko w Myślenicach, ale także poza granicami kraju.

Dorobek pięciu lat "Concertino"
- Można pomyśleć, że pięć lat to nie jest spektakularny jubileusz, ale gdy dokonaliśmy podsumowania naszej dotychczasowej działalności okazało się, że mamy już naprawdę spory dorobek koncertowy. W tym czasie były już dwa zagraniczne tournee w Niemczech, gale operowo-symfoniczne, koncerty kameralne i symfoniczne, projekty edukacyjne, w tym jeden dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także koncerty plenerowe i charytatywne. W sumie przez pięć lat działalności orkiestra zagrała 41 koncertów - mówi Jolanta Antkiewicz.

Grają tu sami profesjonaliści

W skład orkiestry weszli profesjonalni muzycy. Wielu z nich to - podobnie jak para założycielska - nauczyciele muzyki. W składzie dominują młodzi ludzie, tacy choćby, jak Tomasz Pawlak, skrzypek, któremu wróży się wspaniałą przyszłość, a który udziela się nie tylko w orkiestrze.

Trzon orkiestry nie zmienił się od pięciu lat. W przypadku konieczności powiększenia składu orkiestry, spowodowanej wymaganiami repertuarowymi, zapraszani są do współpracy kolejni muzycy. Od chwili założenia orkiestry nieprzerwanie działa w niej 17 instrumentalistów.

"Concertino" od początku demonstrowała wysoki poziom wykonawczy. Na koncertach w sali widowiskowej MOKiS trzeba było dostawiać krzesła, bowiem licząca 450 miejsc widownia nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych słuchaczy. I tak jest na każdym kolejnym ich koncercie.

- Istotnym elementem pracy orkiestry jest dbałość o kulturę dźwięku oraz - tak istotną dla muzyki - dykcję różnorodnych języków światowej literatury muzycznej - mówi Jolanta Antkiewicz. Słowa założycielki orkiestry wyjaśniają wielką popularność MOK.

Orkiestra zbiera doskonałe recenzje. - Nie było jeszcze w Myślenicach tak dobrze grającej orkiestry kameralnej. Jestem pełen podziwu dla muzyków - mówi Józef Romek, muzyk i pedagog. - Każdy kolejny koncert MOK to wydarzenie kulturalne dużej rangi.

Koncertowali wspólnie ze sławnymi muzykami
W pamięci myślenickich melomanów na zawsze pozostaną koncerty, do wykonania których "Concertino" zapraszało znakomitych muzyków, na przykład Piotra Pławnera, skrzypka o światowej sławie.

Orkiestra zagrała z nim dwa koncerty - jeden we wnętrzu myślenickiego kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP, drugi w sali widowiskowej MOKiS. Także koncert ze znanym pianistą Markiem Szlezerem długo będzie się pamiętać w Myślenicach.

Sławni dyrygenci i soliści
Lista jednych i drugich jest bardzo długa. "Concertino" współpracuje lub współpracowała z takimi dyrygentami jak: Robert Kabara, Marek Kluza, Sebastian Perłowski, Patrycja Pieczara, Piotr Pławner czy Michael Maciaszczyk, który od roku pełni także funkcję dyrektora artystycznego orkiestry.

- Jestem pewna, że obecność Michaela Maciaszczyka, wspaniałego muzyka i dyrygenta, pozwoli nam jeszcze wyżej podnieść poprzeczkę - mówi Jolanta Antkiewicz.

Na liście solistów, którzy w ciągu pięciu lat występowali z orkiestrą, znaleźć można takie sławy jak: Katarzyna Oleś-Blacha, Rafał Sogan, Maria Seremet czy światowej sławy kwartet gitarowy - Cracow Guitar Qartet.

Gala jubileuszowa to oczywiście koncert

W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano koncert w MOKiS. "Concertino" zagra 22 marca o godzinie 15.30. W koncercie tym orkiestrze towarzyszyć będzie skrzypek Volkhard Steude. Dyrygentem będzie Michael Maciaszczyk.

Podczas koncertu na melomanów czekają nie lada niespodzianki. Po pierwsze, będzie to premierowe na terenie Polski wykonanie uwertury "Waldmesiter" Johanna Straussa, a Volkhard Steude - Koncertmistrz Filharmoników Wiedeńskich - zagra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1714 roku. Po drugie - prawdopodobnie po raz pierwszy w Myślenicach - na żywo będzie można zobaczyć i usłyszeć słynne na całym świecie "Stradivariusy".

- W naszym Koncercie Jubileuszowym w MOKiS na scenie pojawi się 70 muzyków, a w tym - 40 skrzypków - zapowiada Jolanta Antkiewicz. - Zapraszamy wszystkich melomanów i tych, którzy kibicują naszej orkiestrze. Bilety wstępu na koncert w cenach 50 i 35 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski