Strajk generalny pielęgniarek i położnych? W Małopolsce od łóżek chorych może odejść blisko 6 tys. osób z białego personelu!

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Do  Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce należy 5950 pielęgniarek. Jeśli dojdzie więc do strajku, tyle z nich może odmówić wykonywania swoich obowiązków
Do Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce należy 5950 pielęgniarek. Jeśli dojdzie więc do strajku, tyle z nich może odmówić wykonywania swoich obowiązków Konrad Kozlowski / Polskapresse
Udostępnij:
To już nie straszenie rządu, ale realne kroki. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rozpoczął właśnie przygotowania do wejścia w spory zbiorowe w całym kraju. Niewykluczone, że protesty przyjmą formę strajku generalnego. - Nowelizacja ustawy covidowej to kpina z pielęgniarstwa - mówi Grażyna Gaj szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce. I dodaje, że jeśli dojedzie do protestów to od łóżek pacjentów w samej Małopolsce może odejść blisko 6 tys. osób z białego personelu!

FLESZ - Będzie strajk pielęgniarek?

Pielęgniarki i położne domagają się publikacji ustawy z 28 października gwarantującego wszystkim pracownikom medycznym 100 proc. dodatku za pracę z pacjentami covidowymi.

- Nie zgadzamy się na różnicowanie zarobków medyków. Pacjenci zakażeni koronawirusem są praktycznie na wszystkich oddziałach, nie tylko na tych których nazwę zmieniono na covidowe. Nowelizacja ustawy covidowej to kpina z pielęgniarstwa – mówi z rozmowie z nami Grażyna Gaj, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce.

Wyjaśnia, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, niejednokrotnie apelował do premiera o wdrożenie ustawy w swoim pierwotnym brzmieniu, który zakładał dodatek dla wszystkich medyków biorących udział w walce z epidemią, a tymczasem posłowie PiS chcą wprowadzić swoją, odbierającą dodatki. Na to pielęgniarki i położne się nie godzą.

- Nasze rozmowy z rządem trwają od marca. W momencie kiedy udało się wypracować wstępne wspólne stanowisko zmienił się Minister Zdrowia, który zlikwidował departament pielęgniarstwa i wszystkie sprawy o które się walczyłyśmy zablokowano. Nikt nie chce nas słuchać i brać naszych postulatów pod uwagę. Związek więc zareagował i powiedział dość! W tej chwili nie ma mamy innego wyjścia jak walczyć o swoje bezpieczeństwo. Strajk to ostateczny sygnał, żebyśmy się obudzili

– mówi Gaj.

O dodanie do wspomnianej ustawy zapisu, który gwarantowałby wyższe wynagrodzenie wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym, które mają kontakt z pacjentem zakażonym lub podejrzewanym o zakażenie, a nie tylko tym, którzy powołani są do takiej pracy decyzjami administracyjnymi, wnioskował także samorząd zawodowy pielęgniarek. Proponowane zmiany zapisów zapewniłyby równe traktowanie wszystkich medyków.

- Strajk w czasie pandemii to najgorsze z możliwych rozwiązań. To moment, kiedy rządzący powinni usiąść do stołu ze środowiskiem pielęgniarek i położnych do rzeczowych rozmów. Nadszedł czas na wypracowanie kompromisu w kwestiach, które są zaniedbywane od lat. Musi on być jednak oparty na niepodważalnych zapisach, a nie jedynie na obietnicach medialnych, które potem nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości - komentuje dr Tadeusz Wadas, przewodniczący, Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

Od łóżek pacjentów odejdzie blisko połowa pielęgniarek w Małopolsce?

Problemem, który poruszają pielęgniarki jest nie tylko dysproporcja zarobków, ale także wciąż niewystarczająca ilość środków ochrony osobistej.

- Ostatnio napisały do mnie pracownice jednego ze szpitali powiatowych w województwie, z prośbą o interwencję. Proszę sobie wyobrazić, że zdarzają się sytuacje, że pielęgniarka dostaje na dyżur 12 godzinny jeden kombinezon. Rano przez rozpoczęciem pracy nie je więc śniadania i nie pije, żeby w nim w nim wytrzymać. To zakrawa na kryminał! W tym kombinezonie po 15 minutach od założenia jest 41 stopni!

- grzmi Grażyna Gaj.

Do Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce należy 5950 pielęgniarek. Jeśli dojdzie więc do strajku, tyle z nich może odmówić wykonywania swoich obowiązków. Przypomnijmy, w całym województwie zawodowo czynnych jest 13 tys. pielęgniarek, w tym ponad 1,2 tys. osiągnęło już wiek emerytalny. Strajk generalny białego personelu będzie więc ostatecznym gwoździem do trumny polskiej ochrony zdrowia.

- Rządzący dążą do tego, by u nas powtórzyła się sytuacja z Hiszpanii, gdzie w październiku pielęgniarki ściągnęły fartuchy i wyszły przed szpital. Jesteśmy w środku pandemii, czy ktoś zdaje sobie w ogóle sprawę z konsekwencji jakie może to za sobą nieść? - irytuje się Grażyna Gaj.

Pytana o to jakie nastroje panują w małopolskich szpitalach odpowiada krótko:

- Jesteśmy sfrustrowane i przemęczone. Codziennie narażamy siebie i naszych najbliższych na zakażenie. Mimo to nadal w stu procentach jesteśmy gotowe do pomocy chorym. Za tą pracę powinnyśmy, być jednak odpowiednio wynagradzane. To co stało się ostatnio w Sejmie to dla nas policzek. Czujemy się oszukani

Aktualnie w Małopolsce zakażonych jest ponad 900 pielęgniarek. Z powodu COVID-19 w regionie do tej pory zmarła jedna pielęgniarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

A jedzta baby za granicę i przysylajta dewizy, żeby banki miały co wymieniać i rząd z czego,, dawać "

H
HB

Jak zniszczyć wspólnotę?

Wybierz głupców, daj im swoje pieniądze, a ci wg swojej uznaniowości rozdają lekarz dostanie podwyżkę ale tylko ten co będzie delegowany przez wojewodę, a. Wojewodę wybierają głupcy, daj jednej z najbogatszych warstw społecznej kasę, daj klecha podwyżki emerytur, a innym 30 podatków nowych i 10 w drodze, które chcą wmówić że będziemy wdzicNi jak ten na elekteomobilnosc.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie