Strajk nauczycieli 2019: Protest zawieszony od soboty, ale nauczyciele już zapowiadają manifestacje

CH
W trakcie strajku odbyły się liczne manifestacje nauczycieli. Jednym z nich był łańcuch światła na placu Wolności, gdzie oprócz pedagogów przemawiali rodzice oraz uczniowie
W trakcie strajku odbyły się liczne manifestacje nauczycieli. Jednym z nich był łańcuch światła na placu Wolności, gdzie oprócz pedagogów przemawiali rodzice oraz uczniowie Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Od soboty strajk nauczycieli 2019 musiał zostać zawieszony we wszystkich placówkach oświatowych. Nauczyciele podkreślają jednak, że wciąż pozostają w sporze zbiorowym, więc mogą wyrażać swoje niezadowolenie np. poprzez manifestacje.

- Ze względu na trwający spór zbiorowy nie będziemy rezygnować z aktywności, np. w postaci manifestacji. Chodzi o to, żeby głos Poznania i okolic był jeden - przyznaje Łukasz Chudziak, przewodniczący komitetu strajkowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu.

ZSO to jedyna poznańska placówka oświatowa, w której nauczyciele nie są zrzeszeni w żadnym związku zawodowym. W czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że ogólnopolski strajk nauczycieli zostanie zawieszony od soboty 27 kwietnia do września. Nawet nauczyciele niezrzeszeni nie mogą prawnie kontynuować strajku.

- Nie możemy nie zaakceptować tego, co ogłosił ZNP. Związek nas reprezentuje niezależnie od tego, czy do niego należymy. Wszystkie decyzje, jakie zapadają w Warszawie są dla nas wiążące. Akceptujemy je, ale czy się z nimi zgadzamy, to drugorzędna sprawa - mówi Łukasz Chudziak.

Czytaj też: Nauczyciele zostali pozbawieni godności. Nie będą strajkować

Do wtorku nie było wiadomo, co z tegorocznymi maturzystami. Ze względu na strajk, nauczyciele nie mogli im wystawić ocen. W takiej sytuacji uczniowie nie byli uprawnieni do napisania egzaminu dojrzałości. Dopiero we wtorek Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy ogłosił, że protestujący pedagodzy mają klasyfikować tegorocznych maturzystów.

Ustalenia były inne. Nauczyciele rozczarowani

Przeciwny klasyfikacji uczniów była większość komitetów strajkowych z poznańskich szkół.

- Od trzech tygodni spotykaliśmy się na roboczych zebraniach przedstawicieli komitetów z Poznania i okolic. Mówiliśmy jednym głosem, żeby w tym strajku trwać i utrzymywać nasze postulaty. Takie stanowisko w Warszawie mieli reprezentować nasi delegaci - twierdzi Łukasz Chudziak.

Okazało się jednak, że delegaci zmienili swój przekaz w trakcie rozmów. Swoją zmianę decyzji tłumaczyli potrzebą chwili i koniecznością reagowania na argumenty, które padały z różnych stron.

- Reakcja delegatów była dla nas zaskakująca. W pewnym sensie byliśmy rozczarowani, bo to kwestia odpowiedzialności, żeby doprowadzić sprawę do końca - podsumowuje Łukasz Chudziak.

Kolejna manifestacja nauczycieli. Chcieli wypłat za strajk

W piątek od rana nauczyciele domagali się od władz Poznania wypłaty pieniędzy za strajk. Manifestanci przeszli ze Starego Rynku na dziedziniec Urzędu Miasta. Już wcześniej jednak władze stwierdziły, że wypłaty za czas strajku są niemożliwe.

- Podczas manifestacji zapytaliśmy wiceprezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego, jak zostaną nam wypłacone pieniądze za czas strajku, które zgodnie z zapowiedzią będą do dyspozycji szkół. Niestety nie dostaliśmy odpowiedzi - mówi Jakub Sypniewski, nauczyciel i uczestnik manifestacji.

Prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak już na początku strajku zadeklarował, że plany finansowe placówek oświatowych w zakresie wynagrodzeń nie ulegną zmianie.

Sprawdź też: W poniedziałek uczniowie wrócą do szkół. Kontynuowanie strajku może być nielegalne

- Wbrew opiniom, nie ma możliwości wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku. Pieniądze niewypłacone pozostają do dyspozycji dyrektorów i powinny trafić do wszystkich nauczycieli. Miasto wspólnie ze związkami zawodowymi szuka sposobów, by pieniądze te mogły zostać wypłacone. Na pewno nie zostaną one wydatkowane na nic innego niż wypłaty dla nauczycieli - informuje Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania.

Na Starym Rynku i pod Urzędem Miasta protestowało ok. 500 nauczycieli.

Weekendowe wystawianie ocen i potrącenia wypłat

Jak informuje dyrektor ZSO nr 2, Andrzej Karaś, nauczycielom zostanie potrącona pensja za dni strajkowe. - W poniedziałek będziemy rozmawiać z nauczycielami, na ile rat powinniśmy rozłożyć to potrącenie - mówi Andrzej Karaś.

Również w poniedziałek pedagodzy z placówki dostaną wnioski o rozłożenie potrącenia na raty. Oznacza to, że od każdej następnej pensji nauczycielom zostanie odjęta część kwoty.

W ZSO nr 2 rada klasyfikacyjna miała się odbyć w czwartek, 25 kwietnia, jednak nauczyciele nie pojawili się na niej ze względu na strajk. W piątek z kolei doszło do zmian w przepisach prawnych, które umożliwiają wystawienie ocen dyrektorowi szkoły.

- W świetle nowych przepisów mogę dać polecenie nauczycielom, żeby sklasyfikowali uczniów. Mogę też sam wystawić oceny, przy konsultacji z pedagogami - wyjaśnia Andrzej Karaś.

Okrągły stół bez związkowców i bez konkretów

W piątek, na Stadionie Narodowym odbył się okrągły stół, który miał być pierwszym krokiem w kierunku reformy polskiej edukacji.

Już wcześniej jednak swoją nieobecność na spotkaniu zapowiedzieli związkowcy, a więc bardzo ważna strona rozmów w kontekście oświaty. Zabrakło również opozycji.

- Wobec niejasnej formuły spotkania, które zapowiedział na piątek premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo ZNP nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz po posiedzeniu prezydium Rady Dialogu Społecznego. - Strona rządowa od dawna uważa, że nie jest w stanie zapewnić wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2019 r. - dodał.

W spotkaniu wziął natomiast udział Janusz Korwin- Mikke jako... przedstawiciel rodziców. Polityk przekonywał, że nauczyciel powinien się bać, bo „jak będzie zły, to go wyrzucą na zbity pysk”.

Zobacz też: Robert Biedroń w Poznaniu. Zapowiedział likwidację IPN

- Szkołą muszą rządzić rodzice. Nie nauczyciele, nie politycy, nie urzędnicy. Przypomnijmy sobie, jak działała gastronomia w PRL. Beznadziejnie. Co zrobiono? Nie powołano ministerstwo aprowizacji narodowej? Czy powołano kartę pracy kucharza? Czy ktokolwiek kontrolował menu? Nikt tego robił i dlatego mamy dobrą gastronomię. Bo powstawały tysiące nowych restauracji i tysiące bankrutowały. Szkoły muszą być całkowicie prywatne. Dyrektor musi się bać, że zbankrutują, a nauczyciele muszą się bać, że jak będzie zły, to go wyrzucą na „zbity pysk” - przekonywał Janusz Korwin-Mikke.

Jego uczestnictwo w spotkaniu skomentował Robert Biedroń. - Symbolem tego „okrągłego stołu” będzie Janusz Korwin-Mikke, który operuje wulgarnym językiem i nie przynosi żadnych rozwiązań, tylko show - ocenił Robert Biedroń w rozmowie dla Rzeczpospolitej.

Premier RP, Mateusz Morawiecki po spotkaniu przyznał, że liczył na większą frekwencję. - W otwarty sposób czekamy cały czas na tych kilka osób, których tutaj brakowało. Było z 60-70 osób, ale rzeczywiście nie było przedstawicieli ze strony klubu PO. Ale bardzo serdecznie ich zapraszamy na kolejne sesje, które będziemy prowadzili regularnie - dodał Mateusz Morawiecki.

SPRAWDŹ TEŻ:

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019: Protest zawieszony od soboty, ale nauczyciele już zapowiadają manifestacje - Głos Wielkopolski

Komentarze 55

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-29T23:45:46 02:00, skryba:

Tępe komentarze-tępaków. Piszecie gnojki jakieś bzdury, niczym na pasku w TV i cieszycie się pawianki, że to widać w Internecie

Sam jestes pawianem

D
DZIADEK SŁAWUŚ
JESTEM W SZOKU, JAKO EMERYTOWANY NAUCZYCIEL, WSTYDZĘ SIĘ PRZYZNAWAĆ, ŻE PRACOWAŁEM W TYM ZAWODZIE. CO MAJĄ MÓWIĆ LUDZIE, KTÓRZY PROWADZILI TAJNE KOMPLETY, PRACOWALI ZA DARMO MIESIĄCAMI DLA DOBRA SZKOŁY. TERAZ DOWALIĆ MATURZYSTOM, ZMARNOWAĆ IM CAŁY ROK? DLACZEGO TOWARZYSZ BRONIARZ SIEDZIAŁ CICHO ZA RZĄDÓW PO-PSL? WTEDY BYŁO DOBRZE? JAK NA LEKI WYDAJĘ 600 ZŁP/ MIESIĄC I NIE MOGĘ LICZYĆ NA ZAPOMOGĘ BO NIE JESTEM CZŁONKIEM ZNP
s
skryba
a gówniarze komentują, komentują, komentują...hultaje bez pomysłu na życie, za to cały czas przy Internecie. Zobaczcie ile radochy mają debilki z bananem.?! Jakie śmieszne...skretyniałe pokolenie.
n
nauczyciele!
Od września strajk -tym razem bez zdrajców z ZNP Broniarza i "solida-rucha" Proksiaka !
G
Gość
2019-04-29T23:45:46 02:00, skryba:

Tępe komentarze-tępaków. Piszecie gnojki jakieś bzdury, niczym na pasku w TV i cieszycie się pawianki, że to widać w Internecie

Kultura i szacunek na pierwszym miejscu. Dyskusja, w której zamiast merytorycznych argumentów, obraża się innych chluby nie przynosi. Szanowny Skrybo, określając obraźliwie innych wystawiasz wizytówkę wyłącznie sobie- i to nie najlepszą niestety...

t
trogan
Oglądałem TVN - ile radochy mieli zasrańce z tym bananem. Niedorozwoje emocjonalne, mało nie posrali się z wrażenia, że jedli banana durne pindy i te tępe dzidy uważają, że to jest sztuka. A idioci komentują, komentują, komentują...
s
skryba
Tępe komentarze-tępaków. Piszecie gnojki jakieś bzdury, niczym na pasku w TV i cieszycie się pawianki, że to widać w Internecie
G
Gość
2019-04-29T09:07:14 02:00, 31wB:

Jest demokracja i każdy ma prawo manifestować. Jednak to co ostatnio widziałem na Placu Wolności to porażka.Wrzaski, wycie, krzyki ..to raczej impreza meneli a nie nauczycieli. 31

2019-04-29T18:42:22 02:00, DDD:

Jurek, siedz w domu i oglądaj dalej TVPiS.

Jeśli bycie zwolennikiem PIS, oznacza posiadanie elementarnych zasad kultury osobistej ... to jednak warto. Uczestnik forum trafnie podsumował poziom manifestacji- nota bene wyglądającej żenująco na każdym kanale informacyjnym. DDD oglądanie TVN chyba Panu/ Pani zaszkodziło, albo czas zmienić okulary, bo w tych kiepsko widać rzeczywistość.

G
Gość
2019-04-29T15:00:20 02:00, Gość:

a kto rodzicom zapłaci za wynajem opiekunów!!!! nauczyciele strajkujący powinni z własnych kieszeni oddać rodzicom stracone pieniądze - tak się nie robi, całkowity upadek moralny

2019-04-29T18:40:23 02:00, Poznaniak:

To nauczyciel ma być opiekunem twoich dzieci? Puknij się w ten pusty łep. Wynajmin sobie babcię.

Nauczyciel ma uczyć za godziwą pensję!

Mam nadzieję, że nie jesteś nauczycielem. Poziom kultury w dyskusji poniżej wszelkiej krytyki.

D
DDD
2019-04-29T09:07:14 02:00, 31wB:

Jest demokracja i każdy ma prawo manifestować. Jednak to co ostatnio widziałem na Placu Wolności to porażka.Wrzaski, wycie, krzyki ..to raczej impreza meneli a nie nauczycieli. 31

Jurek, siedz w domu i oglądaj dalej TVPiS.

P
Poznaniak
2019-04-29T15:00:20 02:00, Gość:

a kto rodzicom zapłaci za wynajem opiekunów!!!! nauczyciele strajkujący powinni z własnych kieszeni oddać rodzicom stracone pieniądze - tak się nie robi, całkowity upadek moralny

To nauczyciel ma być opiekunem twoich dzieci? Puknij się w ten pusty łep. Wynajmin sobie babcię.

Nauczyciel ma uczyć za godziwą pensję!

G
Gość
2019-04-29T13:27:08 02:00, Hutnik:

Mamy bardzo kiepskich nauczyciel, a przywilejów mają za dużo:

1. Urlop wypoczynkowy nauczyciela;

2. Urlop dla poratowania zdrowia (3x roczny- skandal!!!);

3. Czas pracy nauczyciela;

4. Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli;

5. Dodatki do wynagrodzenia i nagrody;

6. Dodatek mieszkaniowy i wiejski;

7. Trzynastka dla nauczyciela;

8. Czternasta pensja dla nauczyciela.

Ta podwyżka wszystkim po równo, to jakaś paranoja.

Czy ,Ty wiesz o czym piszesz? Jaka czternastka? A urlopu Ty nie masz? A wiesz dla kogo jest świadczenie kompensacyjne, dodatek mieszkaniowy i wiejski?

G
Gość
a kto rodzicom zapłaci za wynajem opiekunów!!!! nauczyciele strajkujący powinni z własnych kieszeni oddać rodzicom stracone pieniądze - tak się nie robi, całkowity upadek moralny
O
Ojciec
Nie widzę powodu by jedna grupa zarabiała tyle samo co reszta, a pracowała o połowę krócej. Nie widzę powodu by jedna grupa ludzi mała trzy miesiące wakacji, a reszta Polaków jeden miesiąc.Wychowawczyni mojego syna za trzy lata nigdy nie zabrała uczniów na wycieczkę, czy do teatru, lub do kina, a ma brać 300 zł miesięcznie za wychowawstwo , co daje poważną kwotę w skali roku.

Drugi wychowawca, drugiego syna na pierwszym zebraniu z rodzicami w 1 klasie LO namawiał do korków jeżeli myślimy wysłać dzieci na studia.

Nie lubię nauczycieli, większość z nich to ....
H
Hutnik
Mamy bardzo kiepskich nauczyciel, a przywilejów mają za dużo:

1. Urlop wypoczynkowy nauczyciela;

2. Urlop dla poratowania zdrowia (3x roczny- skandal!!!);

3. Czas pracy nauczyciela;

4. Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli;

5. Dodatki do wynagrodzenia i nagrody;

6. Dodatek mieszkaniowy i wiejski;

7. Trzynastka dla nauczyciela;

8. Czternasta pensja dla nauczyciela.

Ta podwyżka wszystkim po równo, to jakaś paranoja.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie