Strajk nauczycieli w Krakowie. Nauczyciele z małopolskiej „Solidarności” okupują kuratorium. ZNP: Niech nie kreują się na bohaterów

  • Dziennik Polski

Małgorzata Mrowiec

Strajk nauczycieli w Krakowie. Lista postulatów, strajkowe kamizelki i karimaty. W poniedziałek w samo południe kilkoro nauczycieli zrzeszonych w małopolskiej „Solidarności” weszło do kuratorium oświaty w Krakowie i rozpoczęło akcję okupacyjną. Żądają spotkania z premierem lub minister edukacji. I podwyżek wynagrodzeń.

Nauczyciele z małopolskiej „Solidarności”, jako pierwsi w kraju, rozpoczęli w poniedziałek akcję protestacyjną, żądając m.in. podwyżek. Okupują siedzibę Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Małopolska kurator Barbara Nowak spotkała się z protestującymi i zgodziła pośredniczyć w mediacjach między NSZZ „Solidarność” a rządem, czyli - jak to określają związkowcy - „rzeczywistą stroną sporu”.

Akcja w samo południe

Kilkoro nauczycieli - m.in. z Krakowa i Nowego Sącza - zjawiło się w południe w kuratorium z karimatami i śpiworami. Zajęli salę konferencyjną. Wśród nich jest Agata Łyko, szefowa Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Okupacja ma trwać bez przerwy, w dzień i w nocy, aż do protestujących przyjedzie minister edukacji narodowej lub premier i podejmą rozmowy.

- Grupa osób weszła do kuratorium, żeby tam właśnie zaznaczyć nasze niezadowolenie z działań rządu w stosunku do nauczycieli - wyjaśniał Zbigniew Świerczek, zastępca Agaty Łyko w związkowej organizacji.

Po pierwsze podwyżka

Postulaty nauczycielskiej „Solidarności” to przede wszystkim żądania płacowe: wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 15 procent od stycznia 2019 roku, a o dalsze 15 proc. - od stycznia 2020. Łącznie ma to być około tysiąc złotych, czyli tyle, ile domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego, którzy zapowiedział prowadzenie strajku od 8 kwietnia, czyli tuż przed egzaminami szkolnymi.

Działacze Solidarności” żądają także wycofania się minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej ze „szkodliwych zmian w stosunku do nauczycieli”, które wprowadziła, dotyczących oceny pracy nauczycieli i wydłużonej ścieżki awansu.

- Propozycje pani minister wprowadzone w zeszłym roku wydłużyły ścieżkę awansu od nauczyciela stażysty do dyplomowanego o pięć lat, czyli do piętnastu. To znaczne pogorszenie sytuacji nauczycieli, którzy stracą na tym również finansowo - tłumaczy Świerczek.

Na razie akcję protestacyjną podjęła tylko małopolska „Solidarność”, ale będą zapraszane do niej też inne regiony.

- Postanowiliśmy zaakcentować to naprawdę bardzo poważne niezadowolenie, które jest w szkołach, i chcemy poprosić rządzących, żeby przystąpili do merytorycznych rozmów - zaznacza Zbigniew Świerczek. Podkreśla, że jego związkowi zależy, aby „sprawy dorosłych były rozwiązywane pomiędzy dorosłymi”, dlatego „Solidarność” nie chce teraz wprowadzać zamieszania w pracy szkół i stąd decyzja o akcji protestacyjnej w kuratorium. Za faktycznych adresatów żądań uznaje premiera Mateusza Morawieckiego i minister Zalewską, „którzy uparcie trwają przy swoich decyzjach”.

- Dlatego właśnie akcja w kuratorium, aby pani kurator przekazała nasze żądania do pani minister, z jednoczesnym zaproszeniem jej do stołu negocjacyjnego - stwierdził przedstawiciel oświatowej „Solidarności”.

Szybka rozmowa

Już wczoraj małopolska kurator zgodziła się pośredniczyć w mediacjach z rządem. Protestujący przedstawili swoje oczekiwania, usiedli też do rozmowy na ten temat wspólnie z kurator oświaty i wojewodą małopolskim, który przyjechał na miejsce, oraz z przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” Wojciechem Grzeszkiem. Rozmowy mają dalej trwać, nauczyciele pozostają w sali konferencyjnej kuratorium. Pisma z ich postulatami zostały tego samego dnia wysłane do kancelarii premiera i MEN.

Nauczyciele z „Solidarności” podkreślają, że wejście do kuratorium wybrano jako formę strajku, w której zakładnikami nie będą dzieci i młodzież. Jednak jeżeli pilnie nie dojdzie do satysfakcjonujących rozmów i wypracowania kompromisowego, korzystnego dla obu stron rozwiązania, to 15 kwietnia zacznie się radykalna akcja protestacyjna „Solidarności”. Nie określono na razie jej formy, ale może to być strajk w szkołach, akurat w terminie egzaminu ósmoklasistów.

ZNP: To akt desperacji

- Odbieram to jako akt desperacji w obliczu tego, że członkowie „Solidarności” w krakowskich szkołach (o czym mam informacje) składają legitymacje i przyłączają się do naszego strajku - tak okupację kuratorium ocenia Grażyna Ralska, prezes Okręgu Małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przypomina, że ZNP jest w sporze zbiorowym z rządem o 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego.

- My żądamy od roku tej samej kwoty. Gdyby przewodniczący Proksa (szef oświatowej „Solidarności” - przyp. red.) z kolegami nie poszedł na oddzielne rozmowy z minister, byłaby inna rozmowa z MEN. Niech teraz nie kreują się na bohaterów - zaznaczyła Ralska. - Mnie co najmniej dziwi ta oddolna akcja.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13” dla emerytów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.03.2019, 20:48

Pani RAFALSKA tez tak uwazamy. Ja i moi zbajomi. To wyglada ze wystraszyli sie rozmiarem protestow pod egida ZNP i wspieraja MEN zeby utarhowac mniejsze podwyzki.Solidarnosc caly czas stala z boku, nic nie robila poza spotkaniami potajemnymi z Zalewska?! Co to bylo?Bardzo podejrzany uklad.
Nikt im nie ufa i Solidarnosci dla mnie to juz nie ma!
Niech zyje ZNP!❤!!

14.03.2019, 15:53

Domagam się ujawnienia PRAWDZIWYCH zarobków nauczycieli, ze wszystkimi dodatkami oraz oświadczenia dlaczego nie było strajków za poprzedniego rządu, co, zarabiali więcej niby?

13.03.2019, 09:05

Moją żona nauczycielka zarabia niecałe 1900 zł netto w szkole. Rzeczywiście to majątek.
Szkoła na zasadach stowarzyszenia. Nie ma 13-stek , żadnych przywilejów
Więc nie mówcie że jest tak super w szkołach
No ale w sumie elektorat pisowski wszystko łapie co w TVPis mówią.

12.03.2019, 23:50

Proszę się przykładać do hejtu! Nie jest wymagana zbyt poprawna ortografia, ani umiejętność poprawnego liczenie procentów.

12.03.2019, 23:12

Sam jesteś biedny - tak niewiele rozumiesz

12.03.2019, 23:08

Jak niewiele potrzeba Polakom, aby sączyć jad. Nie rozumiem dlaczego tak bardzo nienawidzicie nauczycieli. Dlaczego wciąż posyłacie swoje dzieci do szkół, jeśli tak gardzicie ludźmi, którzy ich wychowują i próbują czegoś nauczyć. Istnieje inna możliwość - nauczanie domowe. Ale wówczas trzeba wziąć osobiście odpowiedzialność za edukację dziecka. Lepiej więc wieszać psy na nauczycielach. Tak jest łatwiej i odnoszę wrażenie, że …… przyjemniej. Opluć, stłamsić, sponiewierać.

12.03.2019, 22:49

Odpowiedzialność 24/dobę, no że też się nie chce..... niesamowite prawda?

12.03.2019, 21:59

Strajkujący pokazują swoje wynagrodzenia zasadnicze, niech pokażą swoje aktualne PITy bo przecież mają premie, nagrody 13 i 14 pensje, wysługę lat i inne dodatki, dofinansowania, zwroty kosztów itd. Uwaga Pismacy! to dotyczy strajkujących grup zawodowych którzy regularnie robią was "w konia".
Nauczyciele niech pokażą też swoje świadectwa maturalne, bo oprócz chwalebnych wyjątków, na SN i WSP szli mierni uczniowie, którzy nie wiedzieli co ze sobą zrobić. (ps. Byłem b. dobrym uczniem, który dawał korepetycje z fizyki dla słabeuszy- z których część ku mojemu zdumieniu zostało nauczycielami ... FIZYKI!.)zwiń

12.03.2019, 20:36

Ciekawy manewr. Chcą "rozmyć" strajk ZNP, czy PiS podpisze porozumienie z Solidarnością, że niby się dogadali, a ZNP zostanie na lodzie?

12.03.2019, 19:49

Pracujących nauczycieli pamiętam - występowali jeszcze w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Potem wygineli.

12.03.2019, 13:13

PiS dał im 3 x 5% podwyźki, a im wiecznie mało. Nie wzyscy tak dobrze mają.
Podwyżka powinna być za "wartość dodaną", a nie obligatorynie każdemu.

12.03.2019, 11:27

Zero zaangażowania w nauczanie dzieci, nauczyciele ograniczają sie do rozdawania kserówek gotowych opracowanych sprawdzianów klasówek które dostarczają różne wydawnictwa. Nie chce im się uczyć, tłumaczyć, pracować z uczniem, dzieci których rodziców stac korzystają z korepetycji bo Ci etatowi w szkołach mają to w d**ie. Zadnych podwyżek!! Za poniżej 100godzin w miesiącu płatne 2mce wakacji ferii i innych zwolnień dostają i tak za wysokie wynagrodzenia.

12.03.2019, 11:08

Niech Ci biedni nauczyciele policza ile godzin pracują w tygodniu godzin i podziela to przez pensję to zobaczymy czy tak mało zarabiają bo przeciętnie pracują 20 godzin tygodniowo plus wakacje ferie zimowe przerwy świąteczne gdzie mają płatne inni tak dobze nie mają jak im źle to do Lidla są przyjęcia na kasę. Zobaczymy ile tam wytrzymają bez przywilejów

12.03.2019, 11:04

Gdzie reszta okupujących wszystkie kuratoria? To jedyny sposób aby odzyskać godność. I aby odbyły sie normalnie egzaminy.

12.03.2019, 10:51

Popatrzcie sobie na obojętnie jakiego nauczyciela który jest radnym. W oświadczeniu majątkowym wszystko jasno wynika. Przykład ? Tarnów. Nauczyciel lat 35 . 5700 netto rocznie

12.03.2019, 10:38

Wygląda na to, że każda Gmina ustawia sobie priorytety w zależności od upodobania władzy!
Żadna grupa zawodowa nie jest już jednością.

12.03.2019, 10:32

Ale jak dadzą podwyżki do 3000 zł na rękę, to nie będą mieć na socjal żeby kupić głosy :/
Nauczyciele pomyśleli o tym, trochę empatii.

12.03.2019, 10:30

Lepiej dać na socjal czy pracującym nauczycielom ?

12.03.2019, 10:27

Wstyd kraść, żyć z socjalu, należeć do PiS-u

12.03.2019, 09:43

Ja zadaję sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje?
Dochodzę do wniosku, że wartości moralne zostały poprzekładane i nic nie jest już na swoim miejscu, jak w przyrodzie.
Za każdą uczciwą pracę powinna być uczciwa płaca.
Widzę, że każdy komu jeszcze się chce pracować jest wrogiem społecznym i coraz mniej wydajniej pracuje. Ja chyba już też.

12.03.2019, 09:23

to sie łajdaku stalo ze ksiądz ,wykorzystuje dzieci nauczyciel pastwi się nad uczniami ,a lekarz wykorzystuje ludzi dla których zdrowie jest najważniejsze ,i to wszyscy sa przewaznie katolicy coniedziela w kościele,biorący od geja i pedofila komunie ,haha

12.03.2019, 09:19

W których szkołach ci podobno nauczyciele uczą, chyba w salach związkowych ,czy ktoś ich zna ,wstyd ,jaka to solidarność dudy który bronił TV w czasie stanu wojennego.

12.03.2019, 09:18

Twierdzili że stracą pracę i okazało się że nie mieli racji.
Jak nauczają to widać na You Tubie - polecam filmy : "Maura to bzdura"

12.03.2019, 09:13

Pazerność komuszków nie zna granic.

12.03.2019, 09:10

W każdej szkole jest tylko kilka wybitnych nauczycieli i wg mnie tylko im należą się podwyżki. Reszta niech idzie do sektora prywatnego, lub przemysłu i niech spróbuje zastrajkować.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3