Strajk nauczycieli w Krakowie. Nauczyciele z „Solidarności” czwarty dzień okupują siedzibę kuratorium oświaty

  • Dziennik Polski

Iwona Krzywda

Protestujący pedagodzy z „Solidarności” spędzili w krakowskiej siedzibie kuratorium oświaty już trzy noce. Premier Mateusz Morawiecki ciągle nie odpowiedział na ich postulaty i zaproszenie pod Wawel.
 Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

– Nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tym momencie mieli ustąpić i zrezygnować z naszej akcji. Przedstawiliśmy swoje postulaty, teraz ruch jest po stronie rządu. Do tej pory nie doczekaliśmy się jednak żadnej reakcji – mówi Jolanta Zawistowicz, wice­przewodnicząca Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, jedna z uczestniczek protestu.

Pedagodzy z „S” spędzili w siedzibie krakowskiego kuratorium oświaty już cztery doby. W małej sali konferencyjnej śpią i jedzą posiłki. Akcja została zapoczątkowana przez małopolskich nauczycieli, dołączyli do niej jednak członkowie „S” z całego kraju. W czwartek pod Wawel przyjechali kolejni związkowcy ze Śląska, wcześniej w kuratorium pojawili się także nauczyciele z Pomorza, Wielkopolski oraz Mazowsza.

Łącznie kuratorium okupuje już 15 osób. Chętnych jest więcej, ale sala, w której „goszczą” związkowcy, nie jest w stanie pomieścić wszystkich.

Protestujący cały czas czekają na wizytę pod Wawelem premiera Mateusza Morawie­ckiego. Jak zapowiadają, nie opuszczą siedziby kuratorium do momentu, gdy szef Rady Ministrów pojawi się w Krakowie albo wyśle do stolicy Małopolski innego przedstawiciela rządu, upoważnionego do rozmów o ich postulatach. Przygotowują się również do zaostrzenia swojej akcji protestacyjnej. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Nauczyciele z „Solidarności” domagają się m.in. podwyżek swoich pensji. Chcieliby, żeby ich wynagrodzenia wzrosły o 15 proc. w tym roku i o 15. proc. w kolejnym. Łącznie ma to dać podwyżkę o ok. 1000 zł. Domagają się również wycofania się resortu edukacji ze zmian dotyczących zasad oceny pracy nauczycieli oraz wydłużonej ścieżki awansu zawodowego.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Barometr Bartusia. Czy polscy pracownicy pracujący za granicą są zagrożeni?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2019, 21:08

Mam nadzieje ze nauczyciele kiedy juz poczytali jakie zdanie na temat ich pracy maja rodzice uczniow to wyciagna daleko idace wnioski .
Nic ponad koniecznosc!!

15.03.2019, 21:06

Pani Zalewska pani tez dziekujent!

15.03.2019, 21:05

Musicie zrezygnowac bo wpakowaliscie sie przed orkiestre ktora zagra 8 kwietnia. To rownoznaczne z upadkiem Solidarnosci!
Niech zyje ZNP!
Brawo BRONIARZ!❤
Dzialamy!

15.03.2019, 18:21

Nauczyciele w szkole od 7.30-15.30
I bedzie czas na wszystko.
Zajęcia dodatkowe ,korepetycje ,kartkówki, zeszyty itd.
I pensja 3500 na rękę .
Zgoda ?!

15.03.2019, 17:15

10 pedagogów strajkuje, tylko tylu zostało?, a gdzie reszta panie Duduś?, rzucili legitymacje?, przejrzeli na oczy?, przestali popierać PIS?

15.03.2019, 10:35

Do likwidacji karta nauczyciela...!
Kto dziś ma takie przywileje jak nauczyciele.
Praca 80 godz. Tygodniowo
Stawka za godzinę pracy 35zl.netto
Urlop dni wolne razem 120 ...ja ma 26 dni.
Dodatki za wszystko itd.itd.
Gdzie jest konstytucja i jej zapis..
Każdy ma rowne prawa i obowiązki

15.03.2019, 09:38

Ciekaw jestem ile ta związkowa, czerwona "młodzież" ze zdjęcia zarabia miesięcznie.
Pewnie wspominają jak za komuny było fajnie.
Co na to Pan Piotr Duda (ten związkowiec) , jak to akceptuje, to ja wypisuję się z Solidarności.

15.03.2019, 08:27

To nie nauczyciele, a działacze związkowi, oni nie pracują w szkołach, a w związkach zawodowych - Solidarność

15.03.2019, 06:51

Ten obraz w tle zdjęcia ("Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta ) ma wymiar symboliczny. Polska oświata leży na stole , a MEN dokonuje spokojnie autopsji. Tylko dlaczego większość anatomów nie patrzy na ciało i odwraca wzrok?

15.03.2019, 06:47

Czy to przypadkiem nie okupanci i zaborcy walczyli z inteligencją?

15.03.2019, 06:46

Rozpętano niespotykaną nagonkę na nauczycieli . To jest toootalny hejterski atak na tę grupę zawodową. Z tego nic dobrego nie wyniknie. Będzie tak jak z pielęgniarkami w szpitalach , wszędzie ich brakuje. Wyzywanie nauczycieli od leni i pasożytów odbije się wszystkim czkawką. Uważajcie , jak się bawicie. Ci ludzie mają swoją godność

15.03.2019, 01:16

Do roboty lenie !!!

15.03.2019, 01:15

Do roboty lenie !!!

14.03.2019, 21:26

"Domagają się również wycofania się resortu edukacji ze zmian dotyczących zasad oceny pracy nauczycieli" - taki postulat to popieranie nierobów, leni i ludzi nie nadających się do tego zawodu.
Jakość pracy nauczycieli jest wg mnie koszmarna, a oni jeszcze chcą by to było akcentowane przez ministerstwo i rodziców? Gdzieś tu brak logiki. Nigdzie nie ma tak że możesz być głąbem, lub leserem w robocie i nie wolno ci o tym powiedzieć, a wręcz przeciwnie powinno dać się takiemu obligatoryjnie podwyżkę. Potrąciło tu kogoś?

14.03.2019, 19:42

A może oni są na rocznym, płatnym urlopie na poratowanie zdrowia. Niż demograficzny, dzieci coraz mniej, a nauczycieli nie ubywa to jaki paradoks...

14.03.2019, 19:24

Ponawiam mój wpis, bo mnie wkurza to zarozumiałe środowisko. Moja babca o takich mawiała: " wyżej s.a niż doopę ma".
Jak uczą to widać na You Tubie - "Matura to bzdura". Wszyscy macie dostać po tysiącu za taką pracę? Was chyba pogięło.
W jednej szkole gdzie uczy kilkadziesiąt nauczycieli, tylko kilka jest wybitnych i oni powinni dostać podwyżki (ale nie wiem czy takie duże). Reszta wio do przemysłu, do sektora prywatnego na 8 godzin dziennie i tam sobie niech spróbują postrajkować.

14.03.2019, 19:17

b.link/andrzej65

proszę bardzo o pomoc