Strajk nauczycieli w Małopolsce. Zamknięte szkoły, wielki problem rodziców [PODSUMOWANIE]

redZaktualizowano 
Aneta Zurek / Polska Press
W poniedziałek w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli. Wśród strajkujących nie zabrakło nauczycieli z Małopolski. Wiele szkół i przedszkoli pozostało zamkniętych. Wśród strajkujących znaleźli się także członkowie "Solidarności", który w niedzielę podpisał porozumienie z rządem. Zobacz poniedziałkowe podsumowanie strajku w Małopolsce.

Strajk nauczycieli w Krakowie

W Krakowie, podobnie jak w całej Polsce, trwa strajk nauczycieli. Ponad połowa szkół jest zamkniętych, ale strajk obejmuje zdecydowaną większość placówek. Nauczyciele zapowiadają, że są zdeterminowani. - Największą motywacją dla nas są słowa rządu - słyszymy w szkole podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego.

Około połowa z 317 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto zorganizuje dzieciom opiekę i zajęcia w swoich budynkach. Wnioski o zawieszenie zajęć w poniedziałek złożyli dyrektorzy 177 szkół, przedszkoli i placówek.

Strajk nauczycieli w Krakowie. Gdzie posłać dziecko w dniu s...

Związkowcy z "Solidarności" nie uznali porozumienia, które z rządem podpisał ich związek. Co więcej, dochodzą nas głosy, że nauczyciele wypisują się z "Solidarności" na znak protestu i biorą udział w strajku.

>>> Czytaj więcej o strajku w Krakowie

Strajk nauczycieli w Krakowie. "Największą motywacją do stra...

>>>Mamy listę szkół i przedszkoli, która będzie zamknięta w Krakowie we wtorek 9 kwietnia

Strajk nauczycieli w Tarnowie i regionie tarnowskim

Według danych tarnowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku przystąpiło ponad 1,1 tys. nauczycieli w regionie. W grupie tej są też przedstawiciele nauczycielskiej "Solidarności" - mimo iż akurat ten związek podpisał w niedzielę porozumienie, akceptując propozycje rządu.

W samym Tarnowie w strajku bierze udział 41 placówek oświatowych. Odbywają się w nich jedynie zajęcia opiekuńczo - wychowawcze.

>>> Czytaj więcej o strajku w Tarnowie
>>> Strajk także w matecznikach PiS-u

Strajk nauczycieli na Sądecczyźnie

Na dziesięć szkół prowadzonych przez powiat nowosądecki w sześciu nauczyciele zdecydowali się przystąpić do ogólnopolskiego strajku. Zajęcia odbywają się normalnie w czterech szkołach. Do protestu nie przyłączyli się także pracownicy Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu.

>>> Czytaj więcej o strajku nauczycieli w Nowym Sączu

Nauczyciele, którzy podjęli strajk na terenie Nowego Sącza nie otrzymają za te dni wynagrodzenia, bo to niezgodne z prawem, tłumaczyła wiceprezydent Magdalena Majka. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu wspierają nauczycieli, którzy walczą o podwyżki.

>>>Czytaj więcej: Protestujący nie dostaną całej pensji

Strajk nauczycieli na Podhalu

Zakopiańskie szkoły stanęły. W każdej placówce oświatowej w mieście rozpoczął się strajk nauczycieli. Część rodziców jednak i tak zdecydowała się przyprowadzić swoje dzieci do szkół. Te nie prowadzą dziś lekcje, ale zajęcia dodatkowe - np. z pierwszej pomocy.

Na terenie powiatu tatrzańskiego na 51 placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządowe, do strajku przystąpiły 33 placówki.

>>> Czytaj więcej o strajku na Podhalu

Strajk w Oświęcimiu

Strajk we wszystkich szkołach podstawowych i miejskich przedszkolach w Oświęcimiu. W Oświęcimiu dziewięć szkół podstawowych i sześć miejskich przedszkoli jest w sporze zbiorowym. Lekcje nie odbywają się, jednak wszystkie placówki są otwarte, a dyrektorzy zorganizowali zajęcia opiekuńcze. Sprawują je z nauczycielami, którzy nie przystąpili do strajku.

>> Czytaj więcej o strajku w Oświęcimiu

Strajk w Chrzanowie

Nauczyciele w Chrzanowie strajkują. Uczniowie nie przyszli do szkół. Do strajku przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe i średnie z gminy Chrzanów. Nauczyciele przyszli w poniedziałek do pracy, jednak nie prowadzą zajęć.

Rodzice zastosowali się do apeli nauczycieli, by w trakcie trwania protestu nie posyłać dzieci do szkół. Część przekazała je pod opiekę dziadków, a część wzięła wolne lub skorzystała z zasiłku opiekuńczego.

>>> Czytaj więcej o strajku w Chrzanowie

Strajk w Myślenicach

Zdecydowana większość nauczycieli i pracowników obsługi szkół, którzy opowiedzieli się za strajkiem, w poniedziałek rano do niego przystąpiła. Tak samo, zdecydowana większość rodziców nie posłała dziś dzieci do szkół. Tym, które przyszły zapewniono opiekę np. w szkolnych świetlicach. Sprawdziliśmy, w których szkołach trwa strajk.

>>> Czytaj więcej o strajku w Myślenicach i ich okolicach

W Przedszkolu Samorządowym nr 6 w Myślenicach, największym nie tylko w gminie, ale i całym powiecie, do którego normalni uczęszcza 175 dzieci w poniedziałek przyszło zaledwie 12

>>>Czytaj więcej: Strajk nauczycieli w powiecie myślenickim. Klasy świeciły pustkami

Strajk nauczycieli w powiecie wielickim

Do protestu przyłączyły się wszystkie samorządowe szkoły i przedszkola w gminach Niepołomice i Gdów. W gminie Wieliczka tak jak zapowiadano strajk trwa w 15 z 18 SP (nie strajkują nauczyciele w szkołach w Byszycach, Janowicach, Sygneczowie), natomiast przedszkola pracują tu normalnie.

>>> Czytaj więcej o strajku w Wieliczce i okolicach

Pojawiają się sygnały, że jeśli strajk nie zakończy się do środy, w gminie Wieliczka może być kłopot z przeprowadzeniem egzaminu gimnazjalnego (10-12 kwietnia).

>>>Czytaj więcej: W Wieliczce może być problem z egzaminem gimnazjalnym

Strajk nauczycieli w powiecie krakowskim

Zdecydowana większość rodziców nie posłała w poniedziałek dzieci na lekcje. Mieli wcześniej informacje od dyrektorów, żeby w miarę możliwości zostawić dzieci w domach. W powiecie krakowskim na 150 szkół aż 132 przystąpiły do strajku. Z organizowaniem opieki dla uczniów nie ma problemu tam, gdzie strajkuje zaledwie kilka procent pracowników. Jednak są placówki, w których strajkują prawie wszyscy.

>>>Czytaj więcej o strajku w powiecie krakowskim

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli w Małopolsce. Zamknięte szkoły, wielki problem rodziców [PODSUMOWANIE] - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
, jur:

zwolnic wszystkich strajkujacych zabrac karte nauczyciela przyjac nowych na innych warunkach precz z komuna

Innych, masz na myśli Zalewską, Pawłowicz i Macierewicza ?

Przyjdą za 2k do szkoły Twoje dzieci uczyć ? W warunkach jakie jedno z nich zgotowała szkole ?

o
observator

Kawaler z Żoliborza pomieszał Polakom zmysły i dlatego świnie są ważniejsze od oświaty.

c
czytelnik

Do Polski wróciła komuna i to ta od najgorszej strony, gdzie świnie są ważniejsze od oświaty

j
jur

zwolnic wszystkich strajkujacych zabrac karte nauczyciela przyjac nowych na innych warunkach precz z komuna

m
motłoch rządzi

Nie wiem jak można niżej upaść jako władza i jako społeczeństwo ???? Gdy z publicznych pieniędzy idą steki milionów dla Rydzyka, który ogłupia ludzi, idą miliardy na TVP, która ogłupia ludzi, a nie ma na oświatę, która kształci ludzi. W POLSCE WAŻNIEJSZE SĄ ŚWINIE OD OŚWIATY. Czy jest gdzieś taki drugi kraj na świecie ????

a
aby się napchać

brawo Beroł jak nie chcą uczyć to miotła i łopata tam zobaczycie prawdziwą prace ,,lenie i pazerne dranie,,

I
Inka

Do BOLKA I LOLKA !!!!!!!!! Popieram !!! BRAWO !!

B
Beroł

Nie znam biednego nauczyciela!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wypasione domy, samochody , wakacje i praca co drugi dzień ( rok szkolny około 175 dni) po 4 godziny max. Nie pokazujcie tych nieprawdziwych kwitów z wypłat tylko pokażcie PIT roczny. hańba , jak wam nie wstyd! PO i banda złodziei nie dała wam nawet grosza. Teraz PIS daje wam prawie 800 zł!! I dalej wam źle!?

j
ja

@rodzic o tym, żeby się nie powtarzać uczą w 4. klasie podstawówki, widocznie jeszcze przed Tobą, więc do rozmowy możesz wnieść tylko swoje doświadczenia z nauczycielami nauczania początkowego (tak jak pisałeś, tylko 1/5 się do czegoś nadawał - to widać po efektach)... :D, W tym tempie o argumentach "ad personam" i o tym, że używają ich ci co nie mają argumentów dowiesz się jak zmienisz nick na "prapraprapradziadek z krk". Nie pozdrawiam.

r
rodzic z krk

rodzic z krk do "ja": oj, coś pękło, to Twoje "ja" żółcią się zalało i stąd nagle te wylewy żalu do całego świata, że nie jest taki jakby to "ja" chciało by był; nawet nie przypuszczałem, że tak zaboli, że pęknie, że się rozleje; kończę, bo dzień się ma ku końcowi, a nie ten poziom, nie ta uroda, nie ta klasa człowieka, z którym chciałbym rozmawiać; proszę zażyć coś na uspokojenie, bo to "ja" jutro też musi jakieś podstawowe czynności życiowe wykonać, np. wstać z łóżka i coś zjeść; więcej od pękniętego "ja", zalanego żółcią nie wymagajmy: bez czynności wegetatywnych tego "ja" nie ma i nie będzie, a poradnie zdrowia psychicznego przyjmują od rana, więc temu "ja" może pomogą.

???

tak się cichutko zapytam, a gdzie informacje o strajku w powiecie miechowskim? :))

]:)

@Matka nauczyciele (przynajmniej w Krakowie) dostaną 0 zł wynagrodzenia za czas strajku. Mają tyle samo do nadrabiania, odpracowywania, wysyłania itd. co Ty, bo też dostaniesz za to, że nie uczysz dzieci w te dni 0 zł.

M
Matka

Nauczyciele odpracują ten strajk? Nadrobią materiał? Wyślą dzieci na korepetycje do kolegów? W wakacje zrobią dodatkowe kursy, skrócą sobie urlop wydłużą pensum?

b
bolek i lolek

wypi... nauczycieli na zbity pysk to wrócą z podkulonym ogonem. Jak sie strajk skonczy to beda dzieci męczyć, że musza materiał nadgonić. Teraz może wszyscy rodzice wezmą urlop na żadanie i jak się gospodarka zatrzyma na 3 dni to się wszyscy obudzą. Jak byli na studiach to nie wiedzieli że nie będą mieć z tego szmalu?? Może się za słabo wykształcili bo mgr teraz jak psów. Mogli robić dokorat i wykladać na uczelni.

J
Ja

@rodzic jak płacisz urzędowi skarbowemu i ministerstwu za nauczanie to od nich wymagaj. Jak nauczyciele dostają pensję jak za podłe nauczanie, to czemu się dziwisz, że jest słabe? Jak Tobie ktoś zapłaci kwotę za malucha, to sprezentujesz mu mercedesa? Popracuj pół roku jako nauczyciel, albo chociaż sprawdź do czego służy strajk. Czy do pokazania, że w wakacje nauczyciele nie powinni przychodzić na zebrania, czy żeby pokazać że są bardziej potrzebni niż to wynika z ich aktualnych zarobków. Jak dla Ciebie Ps. jest niegrzeczny to zwyczajnie należysz do grupy o IQ, względem której chciałem być niegrzeczny, bo w demokracji mają większość i przez ich wybory, płacę 54% zarobionych pieniędzy w podatkach i trafia to zamiast do służby zdrowia, edukacji, policji, na drogi itd. to do kieszeni POPiSowych kolesi na wszystkich szczeblach polityki, urzędów i spółek Skarbu Państwa i jakieś ochlapy dla rodziców (oczywiście większe dla tych którzy migają się od płacenia podatków) .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3