Strategia rozwoju szkolnictwa

ZS
Udostępnij:
Działająca przy starostowie w Brzesku Komisja Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji odbyła posiedzenie wyjazdowe, w czasie którego radni badali sytuację oświaty w południowej części powiatu - w gminach Czchów, Gnojnik i Iwkowa. Zapoznali się z sytuacją lokalową i zapleczem dydaktycznym szkół oraz stanem zatrudnienia, liczbą uczniów i merytorycznym poziomem nauczania. Da to podstawę do opracowania powiatowej strategii rozwoju szkolnictwa specjalnego i średniego na terenach powiatu.

Posiedzenie wyjazdowe powiatowej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu

Objazd rozpoczęła wizyta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotej. Dyrektor placówki zwróciła uwagę na warunki nauki. Sale szkolne są, jej zdaniem, nieodpowiednie, a specyfika ośrodka wymaga stworzenia atmosfery domowej przytulności, przy jednoczesnym zapewnieniu dogodnych warunków edukacji podopiecznych. Placówka potrzebuje natychmiastowego remontu sanitariatów i jadalni oraz drobnych napraw w całym budynku, a także poprawienia bazy sprzętowej. Polepszenia wymaga także baza internatu, gdzie, jak na razie, dzieci mieszkają w pięcioosobowych pokojach, których metraż na takie zagęszczenie jest zbyt mały. Aby sytuację zmienić, prowadzone są prace nad zaadaptowaniem budynku byłego SKR-u, który został przekazany ośrodkowi. W ten sposób można by odciążyć obecny budynek i stworzyć dzieciom dogodniejsze warunki mieszkaniowe.
W szkole wyremontowano już salę gimnastyczną wraz z zapleczem sanitarnym oraz kotłownią, gdzie zmieniono ogrzewanie z węglowego na gazowe, co z kolei pozwoliło na poczynienie znacznych oszczędności.
Radni odwiedzili także szkoły średnie w Czchowie. W Liceum Ekonomicznym, którego budynek znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym, skoncentrowano się na nowej inwestycji, czyli budowie nowego skrzydła dydaktycznego. Podjęto także wstępne rozmowy nad dostosowaniem profilu szkoły do potrzeb współczesnego rynku pracy. Być może w przyszłości zostanie tu stworzone LO dzienne, na razie powstanie kilka klas o profilu ogólnym. Dyrekcja szkoły miała okazję pochwalić się swoją młodą kadrą nauczycielską i znaczącymi osiągnięciami szkoły, której aż 60 procent ubiegłorocznych absolwentów obecnie studiuje. W Zespole Szkół Zawodowych również mówiono o dostosowaniu nauczania do rynku pracy. Dyrekcja myśli o rozwijaniu kierunków nauczania o profilach turystyka i rolnictwo. Kierownik placówki zaproponowała, aby jej szkołę, która jest filią Zespołu Szkół Ekonomicznych i Gospodarki Żywnościowej w Wojniczu uniezależnić od placówki macierzystej.
Wizyty w szkołach zakończyło spotkanie w UG w Czchowie z dyrektorami ośrodków kultury z Czchowa, Iwkowej i Gnojnika. Omawiano tematy promocji powiatu i gmin, opracowanie programu imprez kulturalnych i wytypowanie jednej z nich z każdej gminy do statusu imprezy powiatowej. W tej sprawie zostanie zorganizowane jeszcze jedno wspólne spotkanie wszystkich dyrektorów ośrodków kultury z całego powiatu.
Już 22 kwietnia komisja odbędzie następne posiedzenie objazdowe. Tym razem miejscami odwiedzin będą Borzęcin, Dębno i Szczurowa. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie