Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju szkolnictwa

ZS
Działająca przy starostowie w Brzesku Komisja Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji odbyła posiedzenie wyjazdowe, w czasie którego radni badali sytuację oświaty w południowej części powiatu - w gminach Czchów, Gnojnik i Iwkowa. Zapoznali się z sytuacją lokalową i zapleczem dydaktycznym szkół oraz stanem zatrudnienia, liczbą uczniów i merytorycznym poziomem nauczania. Da to podstawę do opracowania powiatowej strategii rozwoju szkolnictwa specjalnego i średniego na terenach powiatu.

Posiedzenie wyjazdowe powiatowej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu

Objazd rozpoczęła wizyta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotej. Dyrektor placówki zwróciła uwagę na warunki nauki. Sale szkolne są, jej zdaniem, nieodpowiednie, a specyfika ośrodka wymaga stworzenia atmosfery domowej przytulności, przy jednoczesnym zapewnieniu dogodnych warunków edukacji podopiecznych. Placówka potrzebuje natychmiastowego remontu sanitariatów i jadalni oraz drobnych napraw w całym budynku, a także poprawienia bazy sprzętowej. Polepszenia wymaga także baza internatu, gdzie, jak na razie, dzieci mieszkają w pięcioosobowych pokojach, których metraż na takie zagęszczenie jest zbyt mały. Aby sytuację zmienić, prowadzone są prace nad zaadaptowaniem budynku byłego SKR-u, który został przekazany ośrodkowi. W ten sposób można by odciążyć obecny budynek i stworzyć dzieciom dogodniejsze warunki mieszkaniowe.
W szkole wyremontowano już salę gimnastyczną wraz z zapleczem sanitarnym oraz kotłownią, gdzie zmieniono ogrzewanie z węglowego na gazowe, co z kolei pozwoliło na poczynienie znacznych oszczędności.
Radni odwiedzili także szkoły średnie w Czchowie. W Liceum Ekonomicznym, którego budynek znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym, skoncentrowano się na nowej inwestycji, czyli budowie nowego skrzydła dydaktycznego. Podjęto także wstępne rozmowy nad dostosowaniem profilu szkoły do potrzeb współczesnego rynku pracy. Być może w przyszłości zostanie tu stworzone LO dzienne, na razie powstanie kilka klas o profilu ogólnym. Dyrekcja szkoły miała okazję pochwalić się swoją młodą kadrą nauczycielską i znaczącymi osiągnięciami szkoły, której aż 60 procent ubiegłorocznych absolwentów obecnie studiuje. W Zespole Szkół Zawodowych również mówiono o dostosowaniu nauczania do rynku pracy. Dyrekcja myśli o rozwijaniu kierunków nauczania o profilach turystyka i rolnictwo. Kierownik placówki zaproponowała, aby jej szkołę, która jest filią Zespołu Szkół Ekonomicznych i Gospodarki Żywnościowej w Wojniczu uniezależnić od placówki macierzystej.
Wizyty w szkołach zakończyło spotkanie w UG w Czchowie z dyrektorami ośrodków kultury z Czchowa, Iwkowej i Gnojnika. Omawiano tematy promocji powiatu i gmin, opracowanie programu imprez kulturalnych i wytypowanie jednej z nich z każdej gminy do statusu imprezy powiatowej. W tej sprawie zostanie zorganizowane jeszcze jedno wspólne spotkanie wszystkich dyrektorów ośrodków kultury z całego powiatu.
Już 22 kwietnia komisja odbędzie następne posiedzenie objazdowe. Tym razem miejscami odwiedzin będą Borzęcin, Dębno i Szczurowa. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski