Straż Graniczna apeluje: są upały, pamiętajmy o naszych...

Straż Graniczna apeluje: są upały, pamiętajmy o naszych psach! [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Straż Graniczna apeluje: są upały, pamiętajmy o naszych psach! [ZDJĘCIA]
1/23
przejdź do galerii

©Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

Eksperci z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, gdzie szkoli się psy służbowe, przypominają, by podczas upałów zwrócić szczególna uwagę na nasze czworonogi. „O ile my ludzie jesteśmy w stanie ubrać się w lżejszą odzież, pić dużo wody i starać się nie opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń, o tyle nasze psy są uzależnione w wielu przypadkach od naszej bezpośredniej opieki nad nimi” - przypominają.
Psy w odróżnieniu do człowieka nie pocą się na całym ciele,  tylko na łapach i to uniemożliwia im skuteczne schładzanie organizmu.

Starają się pozbyć nadmiernych ilości ciepła za pomocą dróg oddechowych, zwiększając częstotliwość oddechów (tzw. ziania), dlatego bardzo ważne jest między innymi jaki rodzaj kagańca używamy w upalne dni. Zakładanie szczelnie przylegającego kagańca uniemożliwia naszym podopiecznym właściwą wentylację.


Pamiętajmy ponadto, że sierść naszych czworonogów wymaga stopniowego schładzania wodą, aby nie dopuścić do przegrzania ciała (nie należy bardzo rozgrzanego psa polewać lodowatą wodą!!!), zaś przekroczenie temperatury ciała powyżej 40,5 stopni Celsjusza grozi udarem cieplnym.

Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej, gdy pozostawimy psa w zamkniętym samochodzie, zamykamy w kojcu lub terenie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez obszarów zacienienia, a także przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

„W te upalne dni, trudne do zniesienia nawet dla człowieka, nie wyprowadzajmy lub maksymalnie ograniczajmy wyprowadzanie na spacer psów w południe, zwłaszcza w terenie zurbanizowanym, gdzie nie ma możliwości schronienia się przed słońcem. Pamiętajmy o stałym uzupełnianiu zimnej  wody w misce do picia” - czytamy na stronie internetowej Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG.

Eksperci przypominają, że w sklepach z akcesoriami dla zwierząt, dostępne są kamizelki oraz obroże chłodzące dla psów. Pomóżmy naszym psiakom przetrwać te trudne warunki pogodowe, nie dopuszczając do utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach zagrożenia życia.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?

Źródło: vivi24

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Musi być kaganiec.

Zgłoś naruszenie treści

Pies ma silne i ostre uzębienie (zwłaszcza kły i łamacze), więc musi być dobry kaganiec.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo!

ciekawski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

o psach policyjnych czy o kotach ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo!

ciekawski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

o psach policyjnych czy o kotach ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo