Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażackie sto lat

Redakcja
Strażakom przekazano sztandar ufundowany przez mieszkańców Bobrka. Komitet Fundacji Sztandaru zawiązał się w styczniu tego roku z inicjatywy Marka Sowy.

Pod patronatem "Dziennika Polskiego"

 Od przejazdu Adama i Mariana Puchały zabytkową, konną sikawką strażacką z 1910 r., rozpoczęły się obchody jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrku (gmina Chełmek). Podczas uroczystości mieszkańcy mieli także okazję zobaczyć inne unikalne wozy strażackie, wypożyczone na dzień jubileuszu z Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.
 Stulecie OSP było również okazją do wręczenia złotych medali za Zasługi dla Pożarnictwa, które otrzymali Alojzy Ząbek, Włodzimierz Saternus oraz Czesław Chylaszek. Srebrnymi medalami uhonorowano: Romana Wanata, Stefana Wanata, Władysława Wiśniowskiego, Józefa Ciaputę i Juliana Chylaszka, natomiast brązowe medale otrzymali: Jarosław Saternus, Marian Toporek i Bogdan Zabawski. Tytuł Wzorowego Strażaka przyznano: Markowi Kędziorze, Bronisławowi Rysce, Bronisławowi Toporkowi i Jarosławowi Wanatowi.
 Mszę świętą z okazji strażackiego jubileszu odprawił ks. bp Kazimierz Nycz. W uroczystościach, które odbyły się przed Szkołą Podstawową w Bobrku, wziął udział wicemarszałek Małopolski Jan Wieczorkowski, wicewojewoda Małopolski Jerzy Meysztowicz, komendant wojewódzki PSP w Krakowie Kazimierz Krzowski.
 - Pierwsze zapiski o Dworskiej Straży działającej w Bobrku odnaleźliśmy w Przeglądzie Pożarniczym z lutego i marca 1900 r. Tę datę przyjęliśmy za oficjalną, chociaż z ustnych przekazów wynika, iż straż taka działała już od 1894 r.__- mówił Stanisław Adamczyk, prezes OSP w Bobrku. -__Jeszcze w latach 50. do akcji pożarniczych strażacy z Bobrka wyjeżdżali zaprzęgami konnymi. Dopiero kilka lat później zakupiono pierwszy samochód - _historię miejscowej OSP przypomniał obecny prezes Stanisław Adamczyk. - Obecnie jednostka liczy 28 strażaków. Jest również 15-osobowa grupa młodzieżowa.
 Oprawę muzyczną do części oficjalnej jubileuszu zapewniła orkiestra dęta z OSP Roczyny. - Orkiestra jest jedną z najstarszych w regionie i liczy ponad 130 lat. Od dawna towarzyszymy różnym uroczystościom i jubileuszom. Do Bobrka przyjechaliśmy w 40-osobowym składzie_-
mówi kapelmistrz Adam Baran. Wspólna zabawa strażaków i mieszkańców Bobrka trwała do wieczora.

(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski