MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy zapraszają

SYP
Tylko do końca maja chętni mogą skorzystać z akcji „Maj – miesiąc otwartych strażnic” i zwiedzić jednostki ratowniczo – gaśnicze w Olkuszu i Wolbromiu.

Podczas zwiedzania strażnic można zobaczyć sporo nowego sprzętu. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI

- W trakcie zwiedzania poza możliwością zapoznania się ze sprzętem wraz z omówieniem jego wykorzystania strażacy udzielają informacji na temat podejmowanych działań ratowniczych, szeroko rozumianej profilaktyki przeciwpożarowej oraz zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia. – mówi st. kpt. Tomasz Mucha, kierownik sekcji ds. kontrolno – rozpoznawczych olkuskiej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Zaproszenie do zwiedzania strażnic jest skierowane do zorganizowanych grup dzieci i młodzieży wraz z opiekunem. Można je zwiedzać codziennie od godz. 10 do 13 w grupach maksymalnie 20 osobowych po wcześniejszym ustaleniu godziny i terminu z dowódcami jednostek ratowniczo-gaśniczych. Aby umówić się na zwiedzanie wystarczy zadzwonić do olkuskiej JRG (32 6414008) lub JRG w Wolbromiu (32 6472570).

Warto zobaczyć strażacki sprzęt, gdyż poza samochodami gaśniczymi trafiło tam ostatnio sporo specjalistycznego wyposażenia. Dzięki wsparciu fundacji „Bezpieczny Powiat” do olkuskiej JRG zakupiono trzy poduszki pneumatyczne, za pomocą, których można podnieść przedmioty o znacznej wadze, nawet do 65 ton. Takich poduszek używa się między innymi podczas akcji ratowniczych po wypadkach drogowych, czy katastrofach budowlanych. Do olkuskiej straży trafiła kamera termowizyjna wykorzystywana podczas akcji nocnych, bądź w stanie znacznego zadymienia. Z przydziału komendy wojewódzkiej olkuscy strażacy dostali także pływające sanie lodowe, za pomocą, których można dotrzeć do osób znajdujących się pod lodem, a także specjalne ubranie do prowadzenia akcji ratunkowej w wodzie oraz ponton.

Doposażenie olkuskich strażaków w taki specjalistyczny sprzęt wynika z charakteru prowadzonych przez nich akcji. Spośród 1752 akcji, w jakich przez cały ub. rok brali udział strażacy z JRG Olkusz i Wolbrom, aż 1345 stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia, czyli wypadki komunikacyjne, powodzie, czy usuwanie połamanych drzew, a tylko 384 pożary.

Aby zobaczyć strażaków w akcji warto wybrać się w najbliższą niedzielę na olkuską Czarną Górę, gdzie o godz. 10 rozpoczynają się Zawody Sportowo – Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z miasta i gminy Olkusz.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski