Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy potrzebują psychologów

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Strażnicy miejscy muszą od czasu do czasu odreagować stres
Strażnicy miejscy muszą od czasu do czasu odreagować stres fot. Anna Kaczmarz
Bezpieczeństwo. Funkcjonariusze straży miejskiej przechodzą badania psychologiczne tylko w momencie przyjęcia ich do służby.

O zmianę przepisów w tej sprawie apeluje Związek Miast Polskich, do którego należy również Kraków. - Obecnie zasady badań psychologicznych dla strażników miejskich nie są uregulowane - wyjaśnia Marek Wójcik z ZMP. Teraz takie badania są zobowiązani przejść tylko kandydaci do służby w szeregach straży miejskiej. Jednak w kolejnych latach pracy poddania się jeszcze raz testom psychologicznym nikt od funkcjonariuszy nie wymaga.

Wójcik podkreśla, że władze gmin, decydując się na powołanie, a potem finansowanie straży, powinny mieć także możliwość regulowania sprawy badań psychologicznych funkcjonariuszy. - Sygnały o tym, że takie zmiany są konieczne, otrzymaliśmy bezpośrednio od komendantów straży gminnych i miejskich - dodaje ekspert ZMP.

Jednak o takich problemach nie usłyszeliśmy od krakowskich funkcjonariuszy. - Funkcjonariusz, który ma pozwolenie na broń i używa paralizatorów, przechodzi regularne testy psychologiczne co pięć lat - zapewnia Marcin Warszawski ze straży miejskiej w Krakowie.

W tej formacji na etacie jest zatrudniony psycholog, z którego wsparcia mogą korzystać bez ograniczeń wszyscy strażnicy. - Prowadzi on również dla nich szkolenia m.in. z mediacji, radzenia sobie ze stresem, i rozpoznawania ukrytej agresji. Szkolenia odbywają się co najmniej cztery razy w roku - wyjaśnia Marcin Warszawski.

Indywidualne rozmowy z psychologiem nie odbywają się jednak tak często. - Praktyka jest taka, że funkcjonariusze mają kontrolną rozmowę z psychologiem co dwa lata - usłyszeliśmy natomiast od strażnika miejskiego, który woli zachować anonimowość. Dodaje również, że jego koledzy kierujący radiowozami muszą przechodzić również testy psychotechniczne. - Jedno takie badanie może kosztować nawet 500 zł, co pewnie odstrasza samorządy od ich ciągłego przeprowadzania - uważa strażnik miejski.

Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu SWPS, wskazuje jednak, że strażnicy miejscy nie mogą liczyć na tak szerokie zaplecze psychologiczne jak w przypadku policji. - W każdej komendzie wojewódzkiej znajduje się zespół psychologiczny, a w przypadku straży w dużych miastach psychologów można policzyć na palcach jednej ręki - przyznaje Mroczek.

Regularne badania psychologiczne pozwoliłyby uniknąć wielu kompromitujących sytuacji, które naraziły na szwank wizerunek strażników miejskich. W lutym głośno było o brutalnej interwencji dwóch funkcjonariuszy z Warszawy, którzy najpierw pobili, a potem wywieźli do lasu zatrzymanego 32-latka. Wszystko dlatego, że zwrócił im wcześniej uwagę na ich źle zaparkowany samochód.

- Nietrudno się domyślić, że zupełnie inna jest psychika kandydata do służby w straży miejskiej, a inna po wielu latach pracy - podkreśla Andrzej Mroczek. Ekspert wskazuje, że podczas rekrutacji do policji kandydaci są profilowani na podstawie tzw. multiselectu, czyli złożonego testu psychologicznego. Strażnicy miejscy na podobne badanie praktycznie nie mają co liczyć.

Policjanci są pod większą kontrolą. - W trudnych sytuacjach przełożony na podstawie uzasadnionej decyzji może wysłać policjanta na badanie psychologiczne - informuje Grzegorz Gubała, rzecznik małopolskiej policji. Zawiłe przepisy powodują, że z podobnej możliwości praktycznie nie mogą skorzystać komendanci straży gminnych i miejskich

Wprowadzenie obowiązku regularnych badań psychologicznych dla strażników, może wprowadzić Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z resortem ds. wewnętrznych. Jednak urzędnicy z obydwu instytucji unikają odpowiedzi na pytanie, czy jest szansa na objęcie strażników lepszą opieką psychologiczną.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski