MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnik może więcej

SYP
OLKUSZ. Straż miejska będzie mogła karać mandatami osoby, które prowadzą handel na chodnikach.

Nowelizacja przepisów jest krokiem w dobrym kierunku i ułtawi pracę strażnikom miejskim - uważa Waldemar Choczaj, komendant Straży Miejskiej w Olkuszu. Fot. Jacek Sypień

Jutro wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które daje strażom miejskim uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, między innymi za handel w miejscach niedozwolonych. Do tej pory strażnicy nie mieli takich uprawnień od czasu, gdy w czerwcu ub. roku znowelizowano kodeks wykroczeń wykreślając część art. 99. Dawał on możliwość karania za prowadzenie handlu w pasie drogowym, czyli na chodnikach. Od tego czasu, aby poradzić sobie z tym problemem rady gmin przyjmowały uchwały, w których określały miejsca, gdzie jest zabroniony taki handel. W Olkuszu taki zakaz dotyczy ul. Świętokrzyskiej, fragmentu ul. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Sławkowskiej. W efekcie handlujący na chodnikach zaczęli się pojawiać np. na ulicy Osieckiej, gdzie byli bezkarni, gdyż strażnicy nie mogli ich ukarać. Niekiedy straże miejskie karały handlujących poza dozwolonymi miejscami stosując inne przepisy Kodeksu wykroczeń - m.in. o handlu mimo braku pozwoleń na działalność gospodarczą, czy tamowaniu ruchu. Ale były to półśrodki.

- Na pewno wprowadzane zmiany idą w dobrym kierunku i będziemy mogli skuteczniej walczyć z tym zjawiskiem. W Olkuszu może nie stanowi ono takiego problemu, jak w większych miastach, niemniej, szczególnie w dni targowe jest odczuwalne. Zdarza się, że przedsiębiorcy zatrudniają bezrobotnych, którzy prowadza handel z pudeł rozkładanych wprost na chodniku, w efekcie tłumy klientów utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają przejście. Strażnicy nakładali mandaty na handlujących, ale że są to osoby bezrobotne i nieposiadające żadnego majątku, nie można ich było wyegzekwować. Rekordzista ma ponad 20 mandatów, których nie zapłacił. Nowelizacja, która wchodzi w życie daje możliwość zajęcia towaru, co może się okazać bardziej skuteczne - mówi Waldemar Choczaj, komendant Straży Miejskiej w Olkuszu.

Jednak nowelizacja budzi pewne wątpliwości. Karze grzywny będą podlegali sprzedający towary poza miejscem do tego przeznaczonym, ale tylko na terenie należącym do gminy. Tymczasem olkuska ulica Króla Kazimierza Wielkiego wraz z pasem drogowym, czyli chodnikami jest drogą powiatową, zatem te przepisy jej nie dotyczą. Nowych przepisów nie stosuje się "do sprzedaży grzybów, owoców leśnych i płodów rolnych poza administracyjną granicą miasta".

Przez cały ubiegły rok olkuscy strażnicy miejscy wystawili tylko 136 mandatów na łączną kwotę 23 tys. 850 zł, w tym 80 mandatów wystawiono kierowcom. Strażnicy udzielili także 834 pouczeń, w tym 603 dotyczyło kierowców.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski