Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Tereny po starym kamieniołomie mają służyć odnawialnym źródłom energii

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Strefa aktywności gospodarczej powstała na terenach nieczynnego kamieniołomu porfiru w Miękini w gminie Krzeszowice
Strefa aktywności gospodarczej powstała na terenach nieczynnego kamieniołomu porfiru w Miękini w gminie Krzeszowice Fot. Barbara Ciryt
Powstała strefa aktywności gospodarczej w Miękinie w gminie Krzeszowice. To miejsce współpracy samorządu z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz przedsiębiorcami. Strefa ma służyć firmom i naukowcom zajmującym się odnawialnymi źródłami energii. Strefa poświęcona odnawialnym źródłom energii i nowoczesnym technologiom powstała w miejscy nieczynnego już kamieniołomu.

Strefa powstała na terenie dawnego kamieniołomu porfiru, wokół zbiornika wodnego po wyrobisku magmowych skał wulkanicznych. Jak wskazuje burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk obszar całej strefy liczy prawie 16 hektarów, ale tylko 4 hektary to tereny inwestycyjne. Z sześciu działek inwestycyjnych dwie udało się sprzedać w drodze przetargu jeszcze przed otwarciem strefy.

Kamieniołom zamienili w park naukowo-technologiczny

Organizując strefę postanowiliśmy zagospodarować nieczynny kamieniołom. Nazywany go parkiem naukowo-technologicznym. Całość kosztowała ponad 7 mln zł. Z tego z UE - za sprawą Urzędu Marszałkowskiego - pozyskaliśmy ponad 4,1 mln zł, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 1,1 mln zł, a gmina Krzeszowice dołożyła brakującą kwotę 1,8 mln zł - wylicza burmistrz Gregorczyk.

Gmina przygotowała plan zagospodarowania terenu, wykonała podział geodezyjny obszaru, wydzielając działki inwestycyjne, wybudowała infrastrukturę m.in. drogi łączące strefę z drogą publiczną w Miękini.

Szef gminy podkreśla, że zamierzeniem było stworzyć miejsce dedykowane odnawialnym źródłom energii i wysokim technologiom. I takie firmy interesują się tym obszarem.

Współpraca gminy Krzeszowice z AGH

Wszystko było możliwe dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, która prowadzi w Miękini Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Dziekan tego wydziału prof. Jacek Matyszkiewicz podczas otwarcia strefy opowiadał o początkach powstawania centrum AGH w Miękini i jego ukierunkowaniu na odnawialne źródła energii. Potem rozwój tego centrum i współprace zarówno z samorządem jak i z firmami, przedsiębiorcami. Podkreślał, że jego uczelnia inwestując w Miękini zaplanowała stworzenie tu czterech laboratoriów: odnawialnych źródeł oraz poszanowania energii i środowiska; sorbentów mineralnych; radioizotopowych analiz środowiskowych oraz iLab jako wirtualna rzeczywistość do prezentacji badań naukowych. Piąta dofinansowana jednostka – akredytowane laboratorium hydrogeochemiczne – będzie mieściła się w głównym budynku AGH.

Ciepło ziemi koniecznie do wykorzystania

W SAG przewidziane są też miejsca na inkubatory przedsiębiorczości, parki oraz centra technologiczne i logistyczne. W organizację tej strefy włączyło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Obecny na otwarciu strefy podsekretarz stanu i główny geolog kraju Piotr Dziadzio, jednocześnie pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa zwracał uwagę na wykorzystanie ciepła ziemi.

To ciepło ziemi jest i będzie, konieczne musimy zagospodarowywać ten surowiec tak jak, tylko to możliwe. Dlatego musimy tworzyć pompy ciepła zarówno wysokotemparaturowe jak i niskotemperaturowe - podkreślał Piotr Dziadzio.

Dzięki jego wsparciu oraz ministra klimatu i środowiska w Miękini jest tworzony Hub Naukowo-Technologiczno-Biznesowy. Celem jego działania, a co za tym idzie rozwoju technologii jest dążenie do szybkiego wykorzystania pomp ciepła jako ekologicznych i ekonomicznych źródeł energii.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Wieloletni Program Rozwoju i Wykorzystania Zasobów Geotermii w Polsce. Przed kilku laty wyliczano, że do 2050 roku przybędzie około 200 tys. gruntowych pomp ciepła wykorzystujących energię geotermalną. Teraz już są wyliczenia, że o 10 lat wcześniej ilość pomp ciepła może iść w miliony.

Strefa aktywności gospodarczej z bogactwem geologicznym

Cały obszar strefy jest zagospodarowywany w różnoraki sposób. Z jednej strony - jak wskazuje burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk - to współpraca z naukowcami i tworzenie wyjątkowego miejsca związanego z poszanowaniem energii, ale i wykorzystaniem jej przez przedsiębiorców. Ale jest też aspekt społeczny całego przedsięwzięcia z poszanowanie przyrody i wskazaniem bogactwa geologicznego tych obszarów.

Bogactwo geologiczne tego obszaru jest atutem tego miejsca. Zaplanowaliśmy tu ścieżkę geologiczną, żeby zaprosić mieszkańców oraz turystów do odwiedzania tego obszaru i promować odnawialne źródła energii - dodaje burmistrz Krzeszowic.

Maciej Zieliński, naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach promował tereny strefy, wskazywał ciekawostki, przypomniał, że cały obszar znajduje się na starym, wygasłym wulkanie. Informował o powstałej tutaj infrastrukturze dla inwestorów. Oprócz drogi prowadzącej do drogi publicznej w Miękinie powstały chodniki, ścieżka rowerowa, wykonano też uzbrojenie terenu w kanalizację, linię energetyczną i zjazdy na nieruchomości inwestycyjne.

Jednocześnie powstała tu specjalna strefa o ulgach, na jakie mogą tu liczyć przedsiębiorcy, którzy zechcą tu zainwestować mówiła Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego.

Otwarta została nowa trasa turystyczna - Szlak Nietoperzowy Nordic Walking

Nietoperzowy Szlak, czyli nowa trasa turystyczna pod Krakowe...

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski