Strefa parkowania może okazać się nieważna

Redakcja
FOT. ANDRZEJ BANAŚ
FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Udostępnij:
- Dlaczego prawnicy wojewody uznali uchwałę o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania, mimo że dopuszcza nierówność podmiotów wobec prawa? Mieszkańcy nowych obszarów objętych strefą nie będą bowiem mogli parkować na tych samych zasadach jak krakowianie, którzy obecnie mają wykupione abonamenty?

FOT. ANDRZEJ BANAŚ

ROZMOWA KRONIKI. Mirosław Chrapusta - dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

- Istotnie, ten zapis może budzić wątpliwości. Rocznie sprawdzamy około 18 tysięcy uchwał z całego województwa. Jeżeli jest to nowa uchwała, analizujemy ją w całości. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku mieliśmy do czynienia z poprawieniem uchwały o strefie płatnego parkowania poprzez jej rozszerzenie. Została ona sprawdzona pod tym względem, czy Rada Miasta mogła ją podjąć i czy w jej zapisach nie ma błędów prawnych. To było zrobione i nie było żadnych zastrzeżeń. Nie wracaliśmy natomiast do historii i nie sprawdzaliśmy, jak nowe zapisy odnoszą się do poprzedniej uchwały w tej sprawie.

- W jaki sposób można teraz naprawić przepisy dotyczące parkowania w centrum?

- Jeżeli ktoś złoży skargę do wojewody, że czuje się przez tę poprawioną uchwałę nierówno traktowany, a więc niezgodnie z zapisami Konstytucji, wojewoda wszczyna postępowanie z urzędu.

- W kwietniu Rada Dzielnicy II podjęła uchwałę, w której zawnioskowała, aby zmienić kontrowersyjny zapis.

- Taka uchwała do nas nie dotarła. Teraz wystarczyło nam pana zgłoszenie i artykuł w "Dzienniku Polskim". Już poleciłem naszym pracownikom, aby zbadali, czy jest podstawa do tego, aby poprawioną uchwałą zajął się sąd administracyjny.

- Jakie mogą być przesłanki do tego, aby sąd zajął się sprawą?

- Wprowadzający przepisy, a więc urząd musiałby uzasadnić, jaki jest powód tego, aby w Starym Mieście i na Kazimierzu można było parkować w całej podstrefie, a w pozostałych obszarach tylko na wybranych przez mieszkańca czterech ulicach. Jeżeli nie byłoby przekonującego uzasadnienia, to sprawa nadaje się do tego, aby sprawdził ją sąd.

- Załóżmy hipotetycznie, że sąd podzieli wątpliwości mieszkańców i nasze. Jakie mogą być tego konsekwencje?

- Gdyby tak się stało, sąd może stwierdzić nieważność uchwały i przestanie ona obowiązywać.

- Czyli mogłoby nie być strefy płatnego parkowania na nowym obszarze?

- Tak. W takiej sytuacji dotyczyłoby to całego obszaru, na którym ma być wprowadzona nowa strefa.

- Widzi Pan jakieś inne rozwiązanie tego problemu?

- Zawsze może powstać i zostać przegłosowany przez radnych projekt poprawionej uchwały, w której zasady w każdej podstrefie będą identyczne.

Rozmawiał PIOTR TYMCZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wdzięczny mieszkaniec
Należy jeszcze dodać nie poruszony, nastepny idiotyczny przepis, dzielący obywateli na lepszych i gorszych. Lepszych, mieszkającxych w strefach utworzonych wcześniej w których mieszkancy mogą parkować w calej strefie i tych gorszych w nowo utworzonej strefie P-4, gdzie teoretycznie mogą parkować na dodatkowych trzech ulicach. Piszę teoretycznie, bo praktycznie na Strzeleckiej i Botanicznej, gdzie znajdują się szpitale parkować się nie da a a jedyną ulicą przecinającą się z tymi ulicami jest ul. Kopernika, gdzie o zaparkowaniu samochodu nie można nawet myśleć, bo na całej ulicy są szpitale i stale jest zakorkowana. Ulice po przeciwnej stronie, dużej strefy P-3 są puste, lub jest tam łatwiej zaparkować, jak Lubicz, Ariańska, Topolowa, ale to już inna strefa i tam parkować nie można. Tak zastanawiam się czy ci "radni" uchwalali tego knota prawnego po jakichś środkach, które uniemożliwiały im użycie mózgu, czy po prostu mózgu nie mają a funkcje pełnią i "działają", dzięki znajomością?. Wynika za to na pewno, że nie chciało się nikomu z tych pomysłodawców popatrzeć na plan miasta i zobaczyć ulice w jakich chcą przeprowadzić swoje kretyńskie pomysły i to, że Sz. Pan Prezydent też nie męczył się nad zrozumieniem wybitnych pomysłów tych fachowców i na projekt nie rzucił swoim okiem. To smutne a zarazem niepokojące, kto tym miastem rządzi i jakie jeszcze atrakcje szykuje mieszkańcom..
t
tr3
Panie dyrektorze Chrapusta proszę zwrócić uwagę na bezprawne regulacje i samowolę urzędników i radnych, którzy od kilku lat wprowadzają sprzeczne z prawem przepisy, pomimo, że w innych miastach podobne regulacje były uprzednio uchylane przez sądy administracyjne.
W uchwale o płatnym parkowaniu (w wersji dostępnej w sieci) aż się roi od samowolki radnych i urzędników. Wprowadzono jakieś strefy i podstrefy w strefie płatnego parkowania, do czego w żadnym miejscu nie upoważnia rady miasta ustawa o drogach publicznych, powołana na wstępie uchwały, jako podstawa prawna uchwalanych przepisów.
Ponadto ustanowiono stawkę zerową opłaty dla pojazdów z zezwoleniem zarządu dróg!!!!!!,pomimo, że ustawa nie upoważnia rady miasta do ustalenia stawki zerowej dla nieokreślonych podmiotów, które jako uprawnione wskazuje dopiero zarząd dróg w formie zezwolenia.
Stawkę zerową dla osób posiadających kartę parkingową wprowadzono tylko na kopertach tymczasem stawka dla instytucji przewożących niepełnosprawnych obowiązuje wszędzie tym samym doszło do zróżnicowania uprawnień osób niepełnosprawnych w zależności czy są przewożone pojazdami prywatnymi czy pojazdami instytucji.
Wprowadzono zróżnicowane opłaty abonamentowe dla mieszkańców w zależności od ilości pojazdów, pomimo, że ustawa wskazuje jedynie, że stawki opłat można różnicować w zależności od miejsca parkowania a nie ilości pojazdów.
Wprowadzono jakieś zawiłe procedury depozytu, umarzania abonamentów w przypadku utraty pojazdu, co powoduje szczególne uciążliwości dla osób, które uiściły opłatę abonamentową ( a nie jak wykupiły abonament) a nie korzystają z pojazdu z powodu np. naprawy czy też przyprawiające o ból głowy przepisy dotyczące mikroprzedsiębiorców i właścicieli nieruchomości.W tych wypadkach biurokratyzm posunięty jest już do granic absurdu.W mojej ocenie cała uchwała jest do uchylenia i wojewoda nie powinien zważać na to ,że ZIKiT już rozstrzygnął przetarg na dostawę parkomatów ,bo jak gmina zapłaci kary a kilku nieudaczników straci pracę to się nauczą szanować prawo i społeczeństwo .
f
fgq
Każdy kto przeczytał tekst uchwały o płatnym parkowaniu przekona się ,że absurd goni absurd i absurdem pogania. Ktoś kto układa takie kompromitujące pętelki językowe powinien zostać natychmiast zwolniony z pracy ,tym bardziej ,że prezydent jest ponoć profesorem i ponoć w zakresie prawa .Piszę ponoć , bo każdy humanista ,nawet nie będący prawnikiem nie zniósłby takiej redakcji aktu prawa miejscowego i to w Krakowie !!!!!!.Panie dyrektorze Chrapusta .Jest pan prawnikiem i co pan powie na przykład na te wypociny :
„9. Abonament postojowy typu „P3, P4, P5, P6” stanowi dowód wniesienia opłaty tylko i wyłącznie na drogi publiczne przylegające pasem drogowym do „Nieruchomości” zamieszkałej przez mieszkańców (czyli niezamieszkałej abonament nie obowiązuje ?) i na drogi publiczne łączące się z tymi drogami, w łącznej ilości nie przekraczającej czterech dróg publicznych. Abonament postojowy typu P3, P4, P5, P6 wyraźnie będzie określał nazwę dróg publicznych lub ich części w danej strefie."
Z braku miejsca na forum nie podaję dalszych głupkowatych rozwiązań wprowadzonych przez urzędników i radnych w życie . Każdy ,kto choć trochę liznął prawa wie ,że akty prawne powinny być redagowane w sposób zrozumiały ,jasny a treść przepisu nie powinna budzić wątpliwości w zakresie jego stosowania .Jeżeli jest tak ,że w ZIKIT nie ma fachowców,tylko jest to przechowalnia nieudaczników, należy zlecić opracowanie przepisów firmie zewnętrznej dla dobra mieszkańców tego miasta .
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie