Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strój krakowski „od Zielonek”

(BCA)
Pracownice Muzeum Etnograficznego wysoko oceniły eksponaty
Pracownice Muzeum Etnograficznego wysoko oceniły eksponaty Fot. Archiwum
Zielonki. Powstająca w bibliotece izba regionalna ma ciekawe eksponaty z końca XIX wieku. Tak stwierdziły pracownice Muzeum Etnograficznego w Krakowie: Grażyna Mosio, starszy kustosz w dziale sztuki, Elżbieta Pobiegły i Ewa Rossal z działu strojów i tkanin.

Etnografki przeglądały stroje krakowskie, które otrzymała biblioteka. Niektóre stroje pochodzą sprzed 1914 r. inne z 20-lecia międzywojennego. – Fachowcy określają czas powstania strojów na podstawie tkanin, podszewek drelichowych z tzw. płótna materacowego i sukna fabrycznego barwionego w różne wzory oraz tasiemek pasmanteryjnych, cekinów, guziczków z masy perłowej, chwastów z drucików metalowych lub frędzli z farbowanego jedwabiu – mówi Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki w Zielonkach.

O dacie powstania mówią też techniki szycia ręcznego i maszynowego oraz haftu. Wszystko można było zweryfikować, mimo licznych przeróbek i reperacji krawieckich.

Po 1919 r., wykształcił się model stroju krakowskiego kobiecego ,,od Zielonek”. Wyróżnia się bogactwem haftowanych wzorów z motywem róży, wypełniających całą powierzchnię wolną od pasmanterii. Hafty otoczone złotymi lub srebrnymi lamówkami oraz dużą ilością koralików i cekinów.

W spotkaniu uczestniczyła także Dorota Król z Garlicy Murowanej, która na potrzeby nowej izby wykona rekonstrukcje kobiecych strojów krakowskich, wzorując się na wykrojach Seweryna Udzieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski