Stroje kąpielowe kiedyś i dziś - jakie kostiumy były modne...

Stroje kąpielowe kiedyś i dziś - jakie kostiumy były modne dawniej, a jakie obecnie? 100 lat mody plażowej [GALERIA]

JK

Polska

Aktualizacja:

Polska

100 lat strojów kąpielowych
1/35

Przejdź do
galerii zdjęć

©Narodowe Archiwum Cyfrowe

Damskie kostiumy kąpielowe na przestrzeni ostatnich 100 lat zmieniły się nie do poznania. Począwszy od zabudowanych modeli z lat 20., a skończywszy na skąpych monokini czasów współczesnych - moda plażowa ulegała wielu modyfikacjom. W znacznym stopniu odzwierciedlała ducha czasów, odpowiadając w szczególności na podejście do negliżu w danym okresie. Dlatego też, im bliżej chwili obecnej, tym kostiumy coraz to bardziej odkrywały ciało. Z resztą - zobaczcie sami!

Początki mody plażowej


Przez znaczną część historii ludzkości wszelkie kąpiele odbywały się nago. W średniowieczu mężczyźni nie zakładali żadnych strojów, choć w uzdrowiskach przywdziewali specyficzne kalesony, kobiety zaś zakładały odzienie w rodzaju długiego kitlu. Od kiedy kąpiele zaczęły przybierać charakter zabiegów leczniczych na dużą skalę (XVII wiek), pojawiła się potrzeba specjalnego kostiumu przeznaczonego do tego typu kuracji. Używano wtedy lnianych ubrań, takich jak koszule, kalesony i kitle.
W XVIII wieku popularność zyskał wypoczynek nad morzem, jednak nie przykładano większej wagi do wyglądu stroju kąpielowego - zwłaszcza, że plaże były podzielone na strefę damską i męską.100 lat strojów kąpielowych


Potrzeba kostiumu kąpielowego, rozumianego jako specjalny ubiór, pojawiła się w połowie XIX wieku. Była wynikiem zyskującego ogromną popularność wypoczynku nad morzem i udostępnienia plaż dla obu płci. Na przełomie XIX i XX wieku pływanie upowszechniło się jako sport, zaś w 1912 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie, przeprowadzono po raz pierwszy zawody pływackie kobiet. Zawodniczki wystąpiły w obcisłych kostiumach z dzianiny, co dało początek takim strojom, jakie znamy obecnie. Gdy już oplatający ciało ubiór kąpielowy dla kobiet zyskał społeczną akceptację, w kolejnych dekadach tempo zmian było coraz szybsze. Zobaczcie, jak stroje plażowe zmieniały się na przestrzeni ostatnich 100 lat!
Zobacz galerię
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pokaz

pokaz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nowa strona ero,tyczna / Darmowe Sex Pokazy
Ponad milion pokazów z całej Polski!

www.elaski24.Gq
-----------------------------------
Darmowy Wstęp Dla Panów.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo