Struktury powiązań

Struktury powiązań

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

SZTUKA. 3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Struktury powiązań. Tkanina artystyczna - transformacje" w Krakowie dobiega końca.
Ten weekend to ostatnie dni zwiedzania wystaw festiwalowych eksponowanych w Pałacu Sztuki, galeriach ZPAP Pryzmat, Fundacji Turleja, Grotta Nobile w Nordic House i w "Dzienniku Polskim".

To jedno z ważniejszych spotkań artystycznych w Krakowie. Odbywające się co 3 lata ma już trzecią edycję. Intencją organizatorów (Zarząd Okręgu ZPAP) jest pokazanie, jak przenikają się pozornie odległe dyscypliny sztuki, jak tkanina artystyczna wkracza na tereny zajmowane wcześniej przez rzeźbę, sztukę wideo, jak znajduje swoje miejsce w instalacjach. Można prześledzić, jak klasyczne techniki i materiały uzupełniane są nowymi środkami i możliwościami technicznymi.

Ponad 80 artystów z Europy, Australii, Izraela, reprezentujących różne pokolenia (roczniki od lat 20. po lata 80.) i najróżniejsze kierunki poszukiwań, wystawia ok. 200 prac. Przeważają artyści polscy, ale też poziom sztuki polskiej dostrzegło i doceniło zarówno jury kwalifikacyjne, jak i jury nagród.

Zwracaliśmy już uwagę Czytelników na prace nagrodzone, ale parę ważnych i interesujących zjawisk znalazło się - ze względów formalnych - poza tą listą. Do najciekawszych prac należy wystawiana w Pałacu Sztuki (w tzw. Świetlicy) instalacja Lilli Kulki harmonijnie łącząca sztukę tkacką, akcenty graficzne, obiekt (fortepian) i muzykę "na żywo". Wyliczenie elementów, z natury rzeczy, nie może oddać emocji, jakie ta praca niesie. Ponieważ prof. Lilla Kulka, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej sztuki włókna, jest inicjatorką festiwalu, główną organizatorką i kuratorką festiwalowych wystaw, po raz kolejny uczestniczy w festiwalu poza konkursem.

"Struktury powiązań" są ważne z racji tego, co ze sobą niosą, ale i z powodu swojego wkomponowania w nowatorskie tradycje krakowskiej tkaniny artystycznej, sięgające przełomu XIX i XX wieku. No i jest jeszcze jedna wyjątkowość: to jedyny międzynarodowy festiwal sztuki z udziałem profesjonalnych, cenionych twórców, gdzie łączna suma nagród - regulaminowych i fundowanych - wynosi 10 tys. zł, a medale dla laureatów, plakiety i statuetki honorujące wieloletnie wybitne dokonania są prywatną fundacją krakowskiego rzeźbiarza - bo na tak szalone pomysły brakuje pieniędzy. Ale to temat na osobne opowiadanie.

(AN)

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo