MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strych pełen odległej historii. Muzeum Archeologiczne w Krakowie zyskało nowe przestrzenie wystawiennicze

OPRAC.:
PAP
PAP
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uroczyste otwarcie nowych przestrzeni wystawienniczych na dotąd niezagospodarowanym wielkim strychu nastąpiło w poniedziałek, 18 marca
Uroczyste otwarcie nowych przestrzeni wystawienniczych na dotąd niezagospodarowanym wielkim strychu nastąpiło w poniedziałek, 18 marca PAP/Łukasz Gągulski
Niezagospodarowany wcześniej XVII-wieczny strych Muzeum Archeologicznego w Krakowie dzięki remontowi - przeprowadzonemu za 18 mln zł, z czego większość to pieniądze unijne - stał się miejscem dla wystaw i konferencji. To aż 700 metrów kwadratowych, które dostały nowe funkcje. W poniedziałek (18 marca) dokonano uroczystego otwarcia. Muzeum w efekcie inwestycji wzbogaciło się też o windę.

- To historyczna chwila. To trzecia pod względem skali inwestycja w prawie 175-letnich dziejach Muzeum - zwrócił uwagę dyrektor krakowskiego muzeum Jacek Górski, dodając, że dwie pierwsze wielkie inwestycje placówki to przenosiny z ul. św. Anny do kompleksu przy ul. Sławkowskiej, a następnie przenosiny ze Sławkowskiej do obecnego, zabytkowego budynku przy ul. Poselskiej i Senackiej.

Prace przystosowujące strych do funkcji użytkowych trwały rok. Wcześniej nie było tam niczego. A w efekcie adaptacji na powierzchni 700 mkw. powstała część wystawiennicza (ok. 360 mkw.) oraz nowoczesna sala konferencyjna, na 100 osób, z możliwością podzielenia jej na trzy sale edukacyjne, wyposażona w sprzęt audio-video oraz profesjonalne nagłośnienie.

W części wystawienniczej pojawiła się już ekspozycja "Pradzieje i średniowiecze Małopolski", w nowoczesnej odsłonie, która odwiedzającym zostanie udostępniona 2 kwietnia. Oprócz tradycyjnych eksponatów historię Małopolski przybliżają na niej nowoczesne środki przekazu - multimedia, hologramy, interaktywne tablice.

- To piękna wystawa, która wyznaczy tendencje w wystawiennictwie archeologicznym - stwierdził dyr. Górski.

Zrealizowany projekt, dofinansowany z funduszy europejskich, nosił nazwę "Waloryzacja zabytkowego gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie dla wzmocnienia funkcji muzealnych w zakresie adaptacji strychu siedziby do funkcji użytkowych wraz z wykonaniem windy i klatki schodowej". Powstały klimatyzowane pomieszczenia, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z nowym węzłem sanitarnym, ciągami komunikacyjnymi oraz windą w południowo-wschodnim skrzydle budynku (od ul. Senackiej).

Budynek został też wyposażony w systemy bezpieczeństwa - w tym przeciwpożarowy, antywłamaniowy. Zmodernizowano również magazyn 5 tys. zabytkowych naczyń, wyposażając go m.in. w system przesuwanych regałów.

Wartość inwestycji to 18 mln zł, z czego prawie 14 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Pozostała kwota to środki urzędu marszałkowskiego - organizatora Muzeum Archeologicznego.

Zrealizowana inwestycja stanowi początek dużego zadania polegającego na kompleksowym remoncie zabytkowej siedziby muzeum. Placówka liczy, że do końca 2027 r. zmodernizuje całą siedzibę.

W najbliższych dniach mają ruszyć prace budowlane związane z remontem części ekspozycyjnej w północno-zachodniej części budynku oraz strefy wejścia od ulicy Poselskiej. W związku z tym 30 marca zamknięta zostanie wystawa "Bogowie starożytnego Egiptu".

Ta inwestycja, o nazwie "Dawny klasztor - byłe więzienie - nowoczesne Muzeum", ma kosztować 13,5 mln zł. Środki pochodzą z funduszy województwa małopolskiego i Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.

Dzięki planowanej inwestycji Muzeum Archeologiczne w Krakowie udostępni niepokazywane wcześniej, a pozostające w magazynach skarby od epoki brązu po średniowiecze. W nowej odsłonie zaprezentowana zostanie także największa w Polsce kolekcja zabytków starożytnego Egiptu.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym polskim muzeum archeologicznym. Obecny gmach zajmuje od lat pięćdziesiątych XX wieku. W roku 1954 władze Krakowa przekazały na cele Muzeum kompleks powięziennych budynków przy ul. Poselskiej i Senackiej (wzniesiony w XVII w. zespół klasztorny karmelitów bosych w roku 1797 przekształcony w więzienie i siedzibę sądu). W latach 1958-66 przeprowadzono generalny remont obiektów i przystosowano je do celów muzealnych - powstało wtedy zaplecze magazynowe, pracownie badawcze i konserwatorskie oraz ciąg wystawowy.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski