Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stryszowianie lobbują w Europarlamencie

Redakcja
Za kilkanaście dni w Europarlamencie głosowane będą poprawki do ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych (GMO). Niektórzy posłowie próbują przy okazji przeforsować dostęp do europejskiego rynku dla GMO. Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) ze Stryszowa nie chce do tego dopuścić.

Wszystko zmierza do tego, żeby na pola europejskie, w tym i polskie, sprowadzone zostały już wkrótce uprawy roślin, będących produktem genetycznych manipulacji. Coraz trudniej tę falę powstrzymywać, bo choć "wyborcy europejscy głośno domagają się swoich praw, to posłowie Parlamentu Europejskiego pozostają głusi" - twierdzą członkowie Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) ze Stryszowa.
Od grudnia ubiegłego roku do chwili obecnej około 3 tys. obywateli Europy, w tym wielu Polaków, wysłało listy do wszystkich członków Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, domagając się odpowiedzi, dlaczego wspierają oni dalsze rozpowszechnianie GMO w Europie. Niestety, najczęściej otrzymali informację przesłaną automatycznie: "wiadomość została skasowana bez przeczytania".
- To skandal - uważa Jolanta Kubas z ICPPC. - Odmowa nawet otwarcia listów im przesłanych, nie wspominając nawet opróbach udzielenia odpowiedzi na postawione pytania, ukazuje skandaliczne, nieodpowiedzialne iniedemokratyczne podejście większości europejskich parlamentarzystów, którzy - wydaje się - zapomnieli, że są odpowiedzialni przed swoim elektoratem.
ICPPC prowadzi kampanię od początku grudnia ubiegłego roku. Ma ona przypomnieć posłom PE, że zostali wybrani demokratycznie i że są odpowiedzialni za swoje działania. Jedno z dziewięciu pytań, stawianych w ramach kampanii, brzmi: "Ilu wyborców prosiło Pana/Panią o promowanie GMO w żywności i w rolnictwie?". Z polskich posłów jedynie Janusz Wojciechowski i Andrzej Zapałowski wykazali zainteresowanie problemem.
W Stryszowie uważają, że jeśli wniosek zostanie przyjęty przez Parlament Europejski, otworzy on szeroko drzwi dla inwazji GMO, wymierzonej przeciwko europejskiemu rolnictwu, środowisku i żywności.
Powodem zaniepokojenia obywateli Unii Europejskiej i różnych organizacji - takich, jak ICPPC - jest wniosek, przedłożony przez fińskiego posła PE Kyösti Virrankoskiego, który silnie wspiera dalszy rozwój zastosowania GMO w żywności i w rolnictwie. Jak dotąd - tylko dwóch posłów PE odrzuciło ten wniosek, kilku innych zaproponowało kosmetyczne zmiany.
- Posłowie PE, którzy narażają przyszłość izdrowie obywateli Unii Europejskiej, popierając wprowadzanie genetycznie zmodyfikowanej żywności, powinni dobrowolnie poddać się diecie opartej na GMO, aby wten sposób zademonstrować swój entuzjazm - mówi sir Julian Rose, prezes ICPPC.
Jednak najbardziej nawet kąśliwe wypowiedzi nie zmienią faktów. Dotychczas jedynie trzech posłów PE udzieliło odpowiedzi: Jeffrey Titford (Wielka Brytania), który otwarcie opowiada się przeciwko GMO, Bernadette Bourzai (Francja), która ma zastrzeżenia i Janusz Wojciechowski (Polska), wiceprzewodniczący komisji, który całkowicie odrzucił wniosek Virrankoskiego, opowiadając się za Europą wolną od GMO.
(RASZ)
Dla rolników i**władz regionów stawiających na produkcję żywności ekologicznej i**tradycyjnej, przyczyną oporu wobec GMO jest ryzyko genetycznego zanieczyszczenia upraw, co sprawi, że konsumenci nie będą chcieli kupować plonów. Obrońcy przyrody obawiają się wpływu GMO na różnorodność biologiczną. Niektórzy ludzie - na swoje zdrowie. a) Około 80 proc. obywateli Europy powiedziało "nie" dla żywności i**upraw GMO - wynika z**niezależnych badań opinii publicznej. b) Polska w**2006 roku całkowicie zakazała importu, wysiewu nasion i**upraw roślin GMO. c) Wszystkie województwa w**Polsce zadeklarowały się jako Strefy Wolne od GMO, dołączając do innych regionów europejskich wolnych od GMO (obecnie 174 regiony typu naszych województw i**4.500 mniejszych).**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski