Strzelcy z putinowskimi poglądami

Piotr Drabik
Krakowską jednostkę "Strzelców" tworzą cztery plutony
Krakowską jednostkę "Strzelców" tworzą cztery plutony Archiwum
Kontrowersje. - To niepokojące, że w ruchach patriotycznych są osoby z podejściem antypaństwowym - twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa

Członkowie grupy proobronnej nie ukrywają swoich sympatii politycznych do Rosji i separatystów z Donbasu. Chodzi o Jednostkę Strzelecką 2039 z Krakowa, która należy do ogólnopolskiego Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Jednym z głównych celów tej organizacji jest ,,wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym oraz przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej". Pomimo że statut ,,Strzelca" dopuszcza ograniczoną działalność partyjną, w Związku panuje niepisana zasada apolityczności.

W ostatnich miesiącach mocno ją nagięli członkowie krakowskiego ,,Strzelca" . Michał Prokopowicz, jeden z dowódców jednostki, został małopolskim koordynatorem partii Zmiana. Ugrupowanie, którego przywódcą jest były poseł Samooobrony Mateusz Piskorski, wprost wspiera politykę Kremla wobec Ukrainy, a na swój kongres założycielski chciało zaprosić jednego z liderów separatystów z Donbasu.

Bez munduru można mówić o geopolityce
Michał Prokopowicz nie widzi żadnej sprzeczności w swojej aktywności. Należy nie tylko do prorosyjskiej partii, od lat jest też członkiem radykalnie prawicowej organizacji Falanga.

- W stowarzyszeniach proobronnych działam aktywnie od sześciu lat i zawsze bardzo rygorystycznie przestrzegałem zapisów ich statutów, mówiących o nieprowadzeniu działalności politycznej na ich terenie oraz niebraniu udziału w akcjach politycznych będąc umundurowanym - tłumaczy Prokopowicz. Jego zdaniem w takich organizacjach jak ,,Strzelec", nie brakuje członków o różnych poglądach i prowadzących działalność polityczną.

Prokopowicz nie dostrzega również niczego niewłaściwego w działalności prorosyjskiej partii Zmiana. - Co do kwestii geopolitycznych, uważam, że działanie na rzecz pokojowych stosunków ze wszystkimi sąsiednimi państwami, a nie ustawianie się w roli szpicy obcego mocarstwa, jest oznaką mądrego patriotyzmu oraz działalnością dla dobra państwa polskiego - mówi dowódca III plutonu JS 2039.

Warto podkreślić, że partia Zmiana 25 marca tego roku zorganizowała w Krakowie otwarte spotkanie. Brał w nim udział również Prokopowicz oraz Adam Danek, wykładowca politologii na Akademii Ignatianum i autor publikacji wychwalających faszyzm.

- Małopolska struktura partii Zmiana zrzesza w tej chwili kilkudziesięciu członków i sympatyków. Planujemy kolejne spotkania otwarte, na które serdecznie zapraszamy także naszych ideowych przeciwników - tłumaczy Prokopowicz.

Podważają linię państwa polskiego
Całej sprawie od kilku tygodni bacznie przygląda się Komenda Główna ,,Strzelca". Na razie żadnych decyzji nie podjęto

- To, co miało miejsce w Krakowie, jest absolutnie skandaliczne. Jesteśmy piłsudczykami i kontynuatorami tradycji przedwojennego ,,Strzelca". W naszych szeregach nie ma miejsca dla ludzi, którzy podważają linię państwa polskiego - podkreśla Marcin Waszczuk, komendant główny Związku Strzeleckiego ,,Strzelec".

W działalność prorosyjską może być zaangażowanych czterech członków JS 2039, w tym jej główny dowódca Marcin Dul. Wszyscy mają być powiązani z profilem "Wileńska Republika Ludowa" na facebooku, który wzywa do zbrojnego zajęcia Litwy oraz wspiera prorosyjski separatyzm na wschodzie Ukrainy.

- Nasz wydział wewnętrzny cały czas bada sprawę. Jeśli nasze poszlaki okażą się prawdą, cała krakowska jednostka zostanie zlikwidowana - nie kryje Marcin Waszczuk. Komendant ,,Strzelca" podkreśla, że w żadnym innym oddziale organizacji nie dochodziło do podobnych kontrowersji.

- To dla nas bulwersujące, ponieważ chcemy być organizacją apolityczną. Regularnie składamy meldunki prezydentowi czy ministrowi obrony narodowej bez względu na jego barwy partyjne - tłumaczy Waszczuk.

Prokremlowski portal zauważył protest
Na dziś pod Konsulatem Generalnym Ukrainy w Krakowie zaplanowano protest przeciwko zaangażowaniu się naszego kraju w konflikt ukraińsko-rosyjski.

Wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Małopolscy Patrioci 2010 już zostało wykorzystane przez kremlowski portal Sputnik News. W swojej anglojęzycznej wersji poinformował, że w manifestacji tysiące młodych ludzi wyrażą dezaprobatę dla polityki władz w Kijowie oraz "zwrócą uwagę na problem neonazizmu".

- Realnie patrząc, spodziewany się nie więcej niż 100-150 osób. Demonstracja na pewno będzie wykorzystywana dla swoich celów zarówno przez media prorosyjskie jak również przez skrajnie antyrosyjskie. Niestety tego nie unikniemy, ale to przecież nie jest powód, by rezygnować z wyrażenia swojego zdania - tłumaczy Kamil Bieńkowski, jeden z organizatorów protestu.

- Niewątpliwie, rosyjska piąta kolumna w Polsce jest realnym problemem. Niszowe zrzeszenie, takie choćby jak partia Zmiana, nawet skupiając małą grupę członków, może przez swoje poglądy oraz hasła mieć spory wpływ na rozbijanie interesu państwowego - komentuje Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. Jednocześnie podkreśla, że mamy do czynienia z jednostkowymi przypadkami prorosyjskiego sabotażu, ale mimo to nie można bagatelizować tego zjawiska.

- Jeśli Ministerstwo Obrony Narodowej stawia w strategii bezpieczeństwa państwa polskiego na organizacje proobronne, to musi je ściślej kontrolować - podkreśla ekspert. Jego zdaniem, największym zagrożeniem jest możliwość rozbicia jednostek proobronnych od wewnątrz.

Tysiące pod bronią
* Związek Strzelecki ,,Strzelec" jest największą organizacją proobronną w Polsce. Obecnie skupia ponad 3,5 tys. aktywnych członków zrzeszonych w kilkudziesięciu jednostkach w całym kraju. ,,Strzelec" jest finansowany głównie ze składek członkowskich.
* Pod koniec marca siedem największych stowarzyszeń proobronnych powołało Federację, aby zacieśnić współpracę między nimi. Ich działanie opiera się na 4 głównych zasadach: apartyjności, apolityczności, przestrzeganiu prawa i transparentności.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marko

Apolityczny (Strzelec) to może sobie być, ale niekoniecznie jego członkowie muszą się zgadzać z głupią polityką państwa dążącego do konfliktu z rosją. Większość moich znajomych żołnierzy jest zdania jak moje.... co do strzelców to owszem zdecydowana większość jest zdania że rosja to wróg ale tak im kładą do głów no i wiadomo młodymi można łatwo manipulować.
Ps. sam należę do strzelca i próbuję młodym strzelcom wbić do głów, że propaganda jest szkodliwa i że zanim znienawidzą rosję czy też uwielbią kogoś innego to niech się zastanowią.

m
marko

Apolityczny (Strzelec) to może sobie być, ale niekoniecznie jego członkowie muszą się zgadzać z głupią polityką państwa dążącego do konfliktu z rosją. Większość moich znajomych żołnierzy jest zdania jak moje.... co do strzelców to owszem zdecydowana większość jest zdania że rosja to wróg ale tak im kładą do głów no i wiadomo młodymi można łatwo manipulować.
Ps. sam należę do strzelca i próbuję młodym strzelcom wbić do głów, że propaganda jest szkodliwa i że zanim znienawidzą rosję czy też uwielbią kogoś innego to niech się zastanowią.

c
co nie wiecie tego

Przecież Dziennik Polski to niemiecka gazeta , i chcecie aby dobrze pisali o Polsce , no please

p
przechodzień

Cyt.: "radykalnie prawicowej organizacji Falanga."
Falanga jest lewicowa i wspiera Zmianę - do spółki z Komunistyczną Młodzieżą Polski. Fanklub Kremla - hybryda miłośników białej Rosji i ZSRR. Sprzeczność? A jakie to ma znaczenie...? "Mir" ponad wszystko...

...

Pożyteczni idioci, tyle...

j
ja

ty to możesz głosować najwyżej na Jedną RoSSję trollu zza Donu...

G
Gość

Strzelec zawsze miał za zadanie jedną rzecz. Wychowywać młodzież w duchu patriotycznym. Tyle.
Nie pomogą żadne oświadczenia, czy powtarzanie "bez munduru mogę robić co chcę". Strzelec to jest Strzelec. Zawsze i wszędzie powinien świecić przykładem nie pozostawiając grama wątpliwości, że jest prawdziwym patriotą. Osobiście zgłaszałem dowódcy 2039 liczne przypadki zamieszczania na fb zdjęć niemieckich mundurów z dopiskami typu "kiedyś to były ładne mundury", zamieszczaniu flag AZOV, swastyk, odnośników do NOP.pl itp itd. Autor podaje 4 osoby o tego typu zamiłowaniach. Hehehe...
W I pl mało kto został i jestem na 99% pewien, że nikt nie ma tego typu poglądów. Są jeszcze plutony 2,3,4 i chyba jakiś nowy 5. lekko licząc koło 100 członków (kandydatów bądź po przysiędze). U niepokojąco dużej liczby z nich można było zauważyć bardzo skrajne poglądy.
Cieszę się, że odszedłem i zastanawiam się, jak to możliwe, że to wyszło dopiero teraz.

P
Polak z krwi i kości

cd. ...na rzeczywistość ...i gdy spotyka się "starsze" osoby o "skrzywionym" punkcie widzenia, po prostu nie udziela się im wsparcia, poparcia, olewa itp. itd. jakkolwiek to kulturalnie nazwać.
15. Tak, jest to polowanie na "czarownice". Wszędzie są "czarne owce". W danym przypadku jest wysoce prawdopodobne, że dane owieczki pożegnają się ze stadem. Nie zmieni tego fakt, że według nich "nie złamali statutu" itd., gdyż ich działania są jawną szkodą dla organizacji. Zacznie się zapewne z ich strony lament, ambaras itd., opluwanie, jak tylko zostaną "odcięci" od współpracy.
16. Polska ma już dość tak nazistów jak i komunistów. Partia typu zmiana czy też taka Falanga w jawny sposób doprowadza do narzucenia w praktyce szkodliwego dla kraju punktu widzenia. Osobiście współczuję osobom, które się na na tę wschodnią itd. itp. "wolność" nabierają.

P
Polak z krwi i kości

1. Liczba członków organizacji ograniczona do 2 tysięcy? -> bzdura.
2. Instytucje, w tym MON itd. są informowane, są sprawozdania, jest "na bieżąco" utrzymywana współpraca, więc o co chodzi? Proszę nie marnować czasu swymi wypowiedziami, jeśli nic nie wnoszą oprócz wręcz dezinformacji.
3. W kwestii finansów Związku ciekawie? A dla kogo? Jeśli Pan/Pani coś wie, proszę śmiało działać, nie krępować się, zgłaszać odpowiednim instytucjom... ale jeśli nie ma Pan/Pani dowodów, a tylko przypuszczenia, domniemania, jakieś plotki... proszę się nie ośmieszać, bo dziwnie to wygląda jak ktoś pluje, a opluwa samego siebie... czyli członka Związku. Taki paradoks, a droga służbowa nadal istnieje!
4. Pan Waszczuk, to obecny Komendant organizacji, i jeśli o tym zapomniałeś/aś to albo nie jesteś członkiem organizacji (czyt. ściemniasz), albo Twój bezpośredni przełożony za mało poświęcił czasu na Twoje wyszkolenie, w tym ze znajomości stopni, regulaminu itd. Trzymaj poziom!
5. Ukraina nie jest "banderowska". Powielanie takich bzdur nie zmieni tego, iż taki fakt byłby "na rękę" rosyjskiemu okupantowi na Ukrainie, czyli pronazistowskiej i paradoksalnie prokomunistycznej Rosji. Dla podpowiedzi polecam film pt. Sowiecka historia.
6. Czy służby chcą skompromitować stowarzyszenia strzeleckie? Wątpię. Przecież to sam ZS podjął działania "oczyszczenia" swych szeregów. Artykuł nie odkrywa niczego zaskakującego. Czarne owce są nawet w Policji.
7. Czy obce służby chcą skompromitować stowarzyszenia strzeleckie? Tak. Takie działania mają i miały też miejsce.
8. Każdy ma prawo do światopoglądu, ideologii. Natomiast jeśli dany pogląd, kłóci się z organizacyjnym kierunkiem "wolności" Polski, wręcz jej szkodzi, cóż, organizacja pożegna się z takimi osobami. Nikt nie będzie wspierał kogoś, komu widzi się "nacjonalistyczny" czy też "socjalistyczny" itp. widok na rozwój Ojczyzny.
9. OSP też jest apolityczne. Członkami są również członkowie PSL. Uczestniczą również podczas obchodów itp. Jak reprezentacja jakiejś JS uczestniczy, gdy obchody są organizowane przez PO, to jak to się ma, że i uczestniczy gdy organizuje je np. PSL czy też PiS? Czy aby to nie jest zawężone spojrzenie na taki aspekt świąt, od np. Dnia niepodległości po msze święte? Są członkowie niewierzący, a uczestniczą w mszach. No i co w związku z powyższym?
10. Zagraniczne spojrzenie na wolność, np. amerykańskie, to nie jest spojrzenie "polskie" na wolność. Nie można przypisywać takiej wizji "albo albo", bo to są nadal inne wizje, inne interesy.
11. Komendant nie wykorzystał członków organizacji do spotu! Był w mundurze wojskowym, a nie strzeleckim! Tam nikt się nie ustawiał, nie było ujęć czy też jakiegokolwiek planu. W filmiku było widać członków podczas obchodów, na których było wiele innych organizacji! Każdy Polak ma tak czy inaczej prawo do kandydowania w wyborach. W organizacji są członkowie każdego obecnego ugrupowania. Są członkami prezydenci miast, radni, wójci, burmistrze, wojskowi, Policjanci itd, itp. Nie przeszkadza to ich służbie. Można stwierdzić, że ujęcie gdzie byli obecni członkowie organizacji było niestosowne, niepotrzebnie wzbudziło kontrowersje.
12. Rozłam miał miejsce, bo robi się "głupich" właśnie z osób, które przyłączają się do "rozłamu". Ogromna większość członków Związku zna przyczyny, tylko jakoś te JS, które utraciły swój "monopol" o tym zapominają i zwalają winę na innych zamiast spojrzeć szczerze w lustro. Jak można tolerować osoby, które podjęły nielegalną próbę przejęcia władzy w organizacji? A winni mają być Ci, którzy do tego nie dopuścili? Sąd się pomylił? Nawet nie trzeba komentować. Prawda zawsze się obroni.
13. Panowie z JS w Krakowie, jak widać na zdjęciach, byli w mundurach podczas zajęć, gdzie była np. flaga Donbasu. Żart? Możliwe, lecz jak się połączy kropeczki, dzień dziecka szybko się kończy.
14. Służby z PRL-u... co za kpina. Ogromna większość członków organizacji nawet nie żyła w czasach PRLu. Młody "strzelec" to całkiem inne spojrzenie na rz

c
członek ZS "Strzelec" OSW

piłsudczykami nie jesteśmy - są może co po niektórzy ale nie większość
3,5 tyś strzelców - dobre - wg szacunkowych danych opartych o liczbę delegatów na poszczególne WZD w ostatnich latach związek liczy około 1000 członków, zresztą sam statut nie dopuszcza większej liczby członków jak 2 tyś.
Dobre - jakie to meldunki Waszczuk składa prezydentowi lub ministrowi hehehe
Pan Waszczuk mógłby się wypowiedzieć w temacie finansów związku... też byłoby ciekawie...

T
Trurl

Mam nadzieję, że antypolska partia Zmiana zostanie zlikwidowana a wszystkie czerwone kundle z tej organizacji odpowiedzą za antypolską działalność.

n
nhl

Nie głosuję na pis i platformę - obie te partie popierają banderowską Ukrainę !

G
GOŚĆ

Chłopie ten kraj rozmontowują od środka nie Żydzi, ale polskojęzyczne sprzedawczyki. Zobacz jakie bagno jest na poziomie gmin i powiatów. Jaka korupcja. To nie żydzi dorabiaja się na dotacjach unijnych ale nasi kumple z podwórka oraz ich córki i synowie.
ZSL i dawna PZPR oraz ich pokot zamieniają ten kraj w ekonomiczną ruinę.

G
GOŚĆ

Mają oni za zadanie kompromitowanie idei strzelectwa i patriotyzmu. To samo zadanie wykonują korwiniści i czający się w ich kuluarach resortowcy z PRLem za paznokciami. Tylko że ci ostatni kompromitują środowiska konserwatywne, liberalne i prawicowe.

G
GOŚĆ

oraz patriotyczne. To było kwestią czasu, kiedy "z pomocą polskojęzycznych antypolskich służb" powstaną stowarzyszenia mające za zadanie kompromitować idee przedwojennych stowarzyszeń strzeleckich.
Oby się nie okazało, że za tym prorosyjskim stowarzyszeniem nie stali Tajni Współpracownicy służb MON i MSW, które ciągle tkwią mentalnie i ideologicznie w PRL-u, i mówiąc najoględniej boją się społeczeństwa. A zwłaszcza społeczeństwa zdolnego do samoobrony.
Jestem święcie przekonany, że za tym stowarzyszeniem stoją służby, które jeszcze niedawno lizały tyłki generałowej Anodinie i Ławrowowi.
Polacy pamiętają wasz czołobitny stosunek wobec autorów PUTINOWSKIEGO raportu MAK ws. Smoleńska.

W Polsce ma miejsce starcie dwóch środowisk w strukturach szerokopojętej władzy: środowisk niemieckiego BND (Słońce Peru i jego ferajna) oraz środowisk rosyjskiej FSB ii GRU (czyli ZSL i członkowie frakcji wrogiej ferjanie Słońca Peru tj. niewolnik WSI, oraz wrogowie Słońca Peru w jego partii).
Niemce i Ruskie skoczyły sobie do gardeł. Afera u Sowy to początek wymiany ciosów.

Za tymi pajacami rzekomo prorosyjskimi stoją marionetki BND.

Dodaj ogłoszenie