Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strzelcy z putinowskimi poglądami

Piotr Drabik
Krakowską jednostkę "Strzelców" tworzą cztery plutony
Krakowską jednostkę "Strzelców" tworzą cztery plutony Archiwum
Kontrowersje. - To niepokojące, że w ruchach patriotycznych są osoby z podejściem antypaństwowym - twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa

Członkowie grupy proobronnej nie ukrywają swoich sympatii politycznych do Rosji i separatystów z Donbasu. Chodzi o Jednostkę Strzelecką 2039 z Krakowa, która należy do ogólnopolskiego Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Jednym z głównych celów tej organizacji jest ,,wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym oraz przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i obrony cywilnej". Pomimo że statut ,,Strzelca" dopuszcza ograniczoną działalność partyjną, w Związku panuje niepisana zasada apolityczności.

W ostatnich miesiącach mocno ją nagięli członkowie krakowskiego ,,Strzelca" . Michał Prokopowicz, jeden z dowódców jednostki, został małopolskim koordynatorem partii Zmiana. Ugrupowanie, którego przywódcą jest były poseł Samooobrony Mateusz Piskorski, wprost wspiera politykę Kremla wobec Ukrainy, a na swój kongres założycielski chciało zaprosić jednego z liderów separatystów z Donbasu.

Bez munduru można mówić o geopolityce
Michał Prokopowicz nie widzi żadnej sprzeczności w swojej aktywności. Należy nie tylko do prorosyjskiej partii, od lat jest też członkiem radykalnie prawicowej organizacji Falanga.

- W stowarzyszeniach proobronnych działam aktywnie od sześciu lat i zawsze bardzo rygorystycznie przestrzegałem zapisów ich statutów, mówiących o nieprowadzeniu działalności politycznej na ich terenie oraz niebraniu udziału w akcjach politycznych będąc umundurowanym - tłumaczy Prokopowicz. Jego zdaniem w takich organizacjach jak ,,Strzelec", nie brakuje członków o różnych poglądach i prowadzących działalność polityczną.

Prokopowicz nie dostrzega również niczego niewłaściwego w działalności prorosyjskiej partii Zmiana. - Co do kwestii geopolitycznych, uważam, że działanie na rzecz pokojowych stosunków ze wszystkimi sąsiednimi państwami, a nie ustawianie się w roli szpicy obcego mocarstwa, jest oznaką mądrego patriotyzmu oraz działalnością dla dobra państwa polskiego - mówi dowódca III plutonu JS 2039.

Warto podkreślić, że partia Zmiana 25 marca tego roku zorganizowała w Krakowie otwarte spotkanie. Brał w nim udział również Prokopowicz oraz Adam Danek, wykładowca politologii na Akademii Ignatianum i autor publikacji wychwalających faszyzm.

- Małopolska struktura partii Zmiana zrzesza w tej chwili kilkudziesięciu członków i sympatyków. Planujemy kolejne spotkania otwarte, na które serdecznie zapraszamy także naszych ideowych przeciwników - tłumaczy Prokopowicz.

Podważają linię państwa polskiego
Całej sprawie od kilku tygodni bacznie przygląda się Komenda Główna ,,Strzelca". Na razie żadnych decyzji nie podjęto

- To, co miało miejsce w Krakowie, jest absolutnie skandaliczne. Jesteśmy piłsudczykami i kontynuatorami tradycji przedwojennego ,,Strzelca". W naszych szeregach nie ma miejsca dla ludzi, którzy podważają linię państwa polskiego - podkreśla Marcin Waszczuk, komendant główny Związku Strzeleckiego ,,Strzelec".

W działalność prorosyjską może być zaangażowanych czterech członków JS 2039, w tym jej główny dowódca Marcin Dul. Wszyscy mają być powiązani z profilem "Wileńska Republika Ludowa" na facebooku, który wzywa do zbrojnego zajęcia Litwy oraz wspiera prorosyjski separatyzm na wschodzie Ukrainy.

- Nasz wydział wewnętrzny cały czas bada sprawę. Jeśli nasze poszlaki okażą się prawdą, cała krakowska jednostka zostanie zlikwidowana - nie kryje Marcin Waszczuk. Komendant ,,Strzelca" podkreśla, że w żadnym innym oddziale organizacji nie dochodziło do podobnych kontrowersji.

- To dla nas bulwersujące, ponieważ chcemy być organizacją apolityczną. Regularnie składamy meldunki prezydentowi czy ministrowi obrony narodowej bez względu na jego barwy partyjne - tłumaczy Waszczuk.

Prokremlowski portal zauważył protest
Na dziś pod Konsulatem Generalnym Ukrainy w Krakowie zaplanowano protest przeciwko zaangażowaniu się naszego kraju w konflikt ukraińsko-rosyjski.

Wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Małopolscy Patrioci 2010 już zostało wykorzystane przez kremlowski portal Sputnik News. W swojej anglojęzycznej wersji poinformował, że w manifestacji tysiące młodych ludzi wyrażą dezaprobatę dla polityki władz w Kijowie oraz "zwrócą uwagę na problem neonazizmu".

- Realnie patrząc, spodziewany się nie więcej niż 100-150 osób. Demonstracja na pewno będzie wykorzystywana dla swoich celów zarówno przez media prorosyjskie jak również przez skrajnie antyrosyjskie. Niestety tego nie unikniemy, ale to przecież nie jest powód, by rezygnować z wyrażenia swojego zdania - tłumaczy Kamil Bieńkowski, jeden z organizatorów protestu.

- Niewątpliwie, rosyjska piąta kolumna w Polsce jest realnym problemem. Niszowe zrzeszenie, takie choćby jak partia Zmiana, nawet skupiając małą grupę członków, może przez swoje poglądy oraz hasła mieć spory wpływ na rozbijanie interesu państwowego - komentuje Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. Jednocześnie podkreśla, że mamy do czynienia z jednostkowymi przypadkami prorosyjskiego sabotażu, ale mimo to nie można bagatelizować tego zjawiska.

- Jeśli Ministerstwo Obrony Narodowej stawia w strategii bezpieczeństwa państwa polskiego na organizacje proobronne, to musi je ściślej kontrolować - podkreśla ekspert. Jego zdaniem, największym zagrożeniem jest możliwość rozbicia jednostek proobronnych od wewnątrz.

Tysiące pod bronią
* Związek Strzelecki ,,Strzelec" jest największą organizacją proobronną w Polsce. Obecnie skupia ponad 3,5 tys. aktywnych członków zrzeszonych w kilkudziesięciu jednostkach w całym kraju. ,,Strzelec" jest finansowany głównie ze składek członkowskich.
* Pod koniec marca siedem największych stowarzyszeń proobronnych powołało Federację, aby zacieśnić współpracę między nimi. Ich działanie opiera się na 4 głównych zasadach: apartyjności, apolityczności, przestrzeganiu prawa i transparentności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski