Złota drużyna Wawelu Kraków
Złota drużyna Wawelu Kraków FB/Wawel Kraków
W mistrzostwach Polski w strzelectwie sportowym, które w dniach 27 września - 2 października 2022 r. odbyły się we Wrocławiu, zawodnicy z małopolskich klubów zdobyli 9 medali: 3 indywidualnie i 6 w drużynach. Ten z najcenniejszego kruszcu wywalczyła męska ekipa Wawelu w pistolecie dowolnym. Na strzelnicy Śląska rywalizowano broni kulowej (strzelanie z 25 i 50 m) i pneumatycznej (10 m).

Dorobek indywidualny małopolskich strzelców to trzy brązowe krążki. Dwa zdobyli panowie z ZO LOK Kraków: Przemysław Dopart w pistolecie dowolnym z 50 m (537 pkt, wygrał Oskar Miliwek z Zawiszy Bydgoszcz - 549 pkt) i Grzegorz Kościelnik w pistolecie pneumatycznym (w finale miał 249 pkt, zwyciężył Grzegorz Długosz z Gwardii Zielona Góra - 250,1). W karabinie pneumatycznym (10 m) kobiet 3. miejsce zajęła Weronika Bykowska z TKS LOK Tarnów (256,8 pkt, triumfowała Julia Piotrowska ze Śląska Wrocław - 261,3 pkt).

Medale w MP rozdawano także za klasyfikacje drużynowe, do których liczono wyniki trzech przedstawicieli danego klubu. W tej formule małopolskie ekipy aż sześciokrotnie stawały na podium. Miano najlepszego zespołu w kraju w pistolecie dowolnym uzyskał Wawel Kraków, występujący w składzie: Jakub Czekaj (indywidualnie 9.), Jerzy Pietrzak (10.) i Rafał Blasczok (23.). „Wojskowi” zgromadzili 1566 pkt, tyle samo co Flota Gdynia, ale wyprzedzili ją większą ilością tzw. centralnych „dziesiątek”. Wawel w tym samym składzie zajął też 2. miejsce w pistolecie pneumatycznym; z Flotą przegrał o 6 pkt.

W męskiej rywalizacji drużynowe podium przypadło jeszcze ekipie ZO LOK: Grzegorz Kościelnik, Przemysław Dopart i Szymon Polaszczyk, która w punktacji pistoletu centralnego zapłonu 30+30 open sklasyfikowana została na 3. pozycji.

Trzy srebrne krążki w konkurencjach karabinowych zdobyły panie z TKS LOK Tarnów: Izabella Dudek, Weronika Bykowska i Olga Wąż-Czerwińska. Z Gwardią Zielona Góra (z medalistką olimpijską Sylwią Bogacką w składzie), przegrały w karabinie pneumatycznym o 6,1 pkt, a w karabinie trzy postawy 3x20 (50 m) - o 2 pkt. Natomiast w dowolnym w strzelaniu w pozycji leżąc (50 m) lepszy o 14 pkt okazał się Lider-Amicus Lębork.