Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci kreślą nowe oblicze kamieniołomu Liban

Piotr Drabik
Kamieniołom Liban ma się wreszcie doczekać zagospodarowania
Kamieniołom Liban ma się wreszcie doczekać zagospodarowania fot. anna Kaczmarz
Planowanie przestrzenne. Będzie organizowany międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie tego obszaru.

Dużo zielonej przestrzeni i ograniczona zabudowa ze szczególnym podkreśleniem kontekstu historycznego - tak w skrócie można podsumować projekty przebudowy kamieniołomu Liban i sąsiadującego z nim lasu Bonarka, które są efektem kolejnej wyprawy do Krakowa grupy studentów Edinburgh College of Art.

- Oni sami znaleźli to miejsce. Wcześniej pracowali nad przebudową przestrzeni miejskiej w Berlinie, do czasu jak jedna ze studentek nie zaproponowała im terenów Płaszowa - podkreśla Roma Sendyka z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. To właśnie jej studenci od lat współpracują ze Szkotami, którzy trzeci raz przyjechali do Podgórza.

- Dałem swoim podopiecznym wolną rękę, aby tworząc projekty, nie ograniczali swojej wyobraźni - wyjaśnił Kenny Fraser opiekujący się grupą studentów z Edynburga. W rezultacie powstała ponad setka koncepcji zagospodarowania kamieniołomu Liban i sąsiadującego z nim lasu Bonarka. Część z nich była jednak na tyle abstrakcyjna, że nie uwzględniała historycznego charakteru tego terenu. Podczas II wojny światowej kamieniołom był miejscem pracy przymusowej i śmierci setek więźniów podczas hitlerowskiej okupacji. Dziś przypomina o tym tylko mały pomnik i kilka zniszczonych budynków przemysłowych.

- Powtarzamy swoim studentom, aby dążyli do zaprojektowania parku, który oprze się działaniom czasu - mówił natomiast szkocki architekt Chris Rankin. Wraz z Kennym Fraserem ma na swoim koncie realizację ogrodów miejskich wokół budynku parlamentu i galerii sztuki w Edynburgu.

- Zaniedbany obszar w samym centrum Krakowa jest nie lada gratką dla architektów krajobrazu, ponieważ daje im spore pole do popisu - nie kryje Roma Sendyka.

Tymczasem już w przyszłym roku będą oni mieli okazję zaprezentować swój talent. Zarząd Zieleni Miejskiej zorganizuje międzynarodowy konkurs na projekty zagospodarowania zielonego obszaru w samym sercu Podgórza. - Planujemy na niego przeznaczyć 300 tys. zł - mówi dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Według wstępnych założeń koncepcyjnych las Bonarka ma stać się parkiem rekreacyjnym dla mieszkańców, a sąsiadujący z nim kamieniołom Liban - miejscem dla centrum edukacji ekologicznej i kulturowej, z uwzględnieniem historycznego charakteru miejsca pamięci. - Chcemy wykorzystać do tego istniejące już zabudowania na terenie kamieniołomu, które obecnie niszczeją - informuje Piotr Kempf.

Konkurs zbiegnie się również z wyborem projektu zagospodarowania Zakrzówka. - To zwiększa szanse na ściągnięcie do Krakowa najlepszych europejskich architektów krajobrazu - ma nadzieję dyrektor ZZM. Dodaje również, że w przypadku kamieniołomu Liban i lasu Bonarka gmina Kraków jest ich praktycznie jedynym właścicielem. Przypomnijmy, że część działek wokół Zakrzówka władze miasta dopiero odkupią.

- Przy wyborze zwycięskiego projektu nie bez znaczenia będą zaproponowane koszty realizacji tych planów - podkreśla Piotr Kempf. Dyrektor ZZM zapowiada również starania o dotacje unijne, dzięki którym otwarcie parku rekreacyjnego i centrum edukacyjno-kulturalnego będzie możliwe nawet za trzy lata.

Znacznie wcześniej, bo już na wiosnę przyszłego roku, zostanie zorganizowana wystawa projektów opracowanych przez młodych architektów ze Szkocji. - Większość z nich składa się ze specjalistycznych rysunków i wykresów. Dlatego moi studenci zajmą się opracowaniem ich w bardziej przystępnej i atrakcyjnej formie - zapowiada Roma Sendyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski