Studenci prawa UJ mają nowe miejsce [ZDJĘCIA]

Studenci prawa UJ mają nowe miejsce [ZDJĘCIA]

Piotr Subik

Dziennik Polski 24

Nowy budynek UJ przy ul. Krupniczej kosztował ok. 22 mln zł
1/24
przejdź do galerii

Nowy budynek UJ przy ul. Krupniczej kosztował ok. 22 mln zł ©fot. Anna Kaczmarz

Uczelnie. Nowy budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego został wybudowany przy ul. Krupniczej 33A w Krakowie. Studenci rozpoczną w nim naukę już za niewiele ponad miesiąc.
Budynek ma 3,5 tys. metrów kw. powierzchni. Powstał na niewielkiej działce pomiędzy Teatrem Groteska a Auditorium Maximum UJ. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także oddane do użytku pod koniec 2015 roku Collegium Paderevianum, w którym zajęcia odbywają studenci Wydziału Filologicznego.

Największa sala audytoryjna w nowym budynku WPiA pomieści ok. 560 osób. Specjalna ruchoma ściana pozwoli jednak na podzielenie jej na dwie, w których przebywać będzie mogło po ok. 280 osób. Do dyspozycji studentów będą też dwie sale na 148 osób i pięć mniejszych (każda na ponad 40 osób).

- Przyszli prawnicy otrzymają do dyspozycji również salę, w której odbywały się będą symulacje rozpraw sądowych - mówi rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Nowy budynek WPiA UJ kosztował ok. 22 milionów złotych. Co ciekawe, wybudowany został z własnych środków wydziału, bez korzystania z pomocy finansowej władz UJ czy środków unijnych, jak to było np. w przypadku budowy sąsiedniego Collegium Paderevianum. Skąd pieniądze na tak kosztowną inwestycję? Wydział zarabia je m.in. dzięki prowadzeniu studiów niestacjonarnych.

O tym, że WPiA UJ potrzebuje więcej przestrzeni dla studentów, mówiło się od wielu lat. Studentów przybywa i władze wydziału chciały im zapewnić naukę w warunkach nieodbiegających od tych, jakie panują na uczelniach w Europie Zachodniej. I tak się stanie już niedługo - obiekt jest na etapie odbiorów technicznych, a studenci rozpoczną w nim naukę 1 października. Wcześniej, bo 12 września przy ul. Krupniczej 33A zorganizowana zostanie debata pod tytułem „Trybunał Konstytucyjny jako współtwórca polskiej kultury prawnej”.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo