Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci zamienią ścieki w paliwo dla Wodociągów

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Katarzyna Gajdosz-Krzak
Oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu
Oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu Arch. Sądeckich Wodociągów
PWSZ podpisała z Sądeckimi Wodociągami umowę o współpracy. Uczelnia i spółka będą prowadzić badania, m.in. by ścieki przetworzyć w paliwo.

Prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek chce otworzyć w spółce jednostkę badawczo-rozwojową, która ma prowadzić działania związane z energią odnawialną. Liczy, że uda się wdrożyć nowe pomysły dzięki współpracy z sądecką Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Wczoraj uczelnia podpisała w tej sprawie porozumienie ze spółką.

- Umowa o współpracy jest w zasadzie sformalizowaniem już podejmowanych wspólnie przez nas działań - mówi Janusz Adamek.

Rektor PWSZ w Nowym Sączu dr hab. inż. Mariusz Cygnar przyznaje, że studenci od dawna mają okazję odbywać praktyki w sądeckiej spółce.

- Dzięki dotychczasowej współpracy z Sądeckimi Wodociągami powstała już niejedna praca dyplomowa - mówi rektor. Dodaje, że teraz będzie ich jeszcze więcej.

- Chcemy wspólnie realizować badania naukowe, wykorzystując potencjał uczelni i spółki - zaznacza rektor PWSZ.

Sądeckie Wodociągi, po realizacji wartych ponad 400 mln zł projektów wodno-kanalizacyjnych, dysponują nowoczesnymi laboratoriami i sprzętem, które teraz będą także do dyspozycji studentów. Uczelnia i spółka zastanawiają się więc nad powołaniem specjalnego zespołu naukowo-badawczego.

- W jego skład wchodziliby nasi pracownicy i Sądeckich Wodociągów. Jeszcze w tym roku moglibyśmy opracować wniosek i aplikować o środki na wspólne przedsięwzięcia do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - mówi Mariusz Cygnar.

Sądeckie Wodociągi, udostępniając zaplecze techniczne do badań naukowych, mają więc szansę na dalszą modernizację swoich obiektów i, co za tym idzie, obniżenie kosztów funkcjonowania spółki.

Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

- Na ujęciu wody w Starym Sączu, żeby ograniczyć koszty przedsiębiorstwa i nie kupować kosztownej energii elektrycznej, zamontowaliśmy pompę cieplną - wskazuje Janusz Adamek. Zaznacza, że teraz taką samą mógłby opracować dla ujęcia wody w Świniarsku zespół działający w ramach jednostki badawczo-rozwojowej SW we współpracy z PWSZ.

- Jeżeli przekuć ten pomysł w projekt, będziemy mogli sięgnąć po środki na ten cel z NCBR i sfinansować inwestycję - wyjaśnia Adamek.

Liczy też na to, że w podobny sposób uda się zrealizować ideę wykorzystania gazu z sądeckiej oczyszczalni ścieków, tak by spółka nie wydawała pieniędzy na paliwo dla swojego taboru. - W procesie oczyszczania powstają osady poddawane beztlenowej fermentacji w zamkniętych zbiornikach. Efektem tego działania jest biogaz, którego metr sześcienny zawiera tyle energii, ile litr benzyny - wyjaśnia dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes Sądeckich Wodociągów.

Po oczyszczeniu gaz trafia do urządzenia, które wytwarza energię elektryczną i ciepło. Są one już wykorzystywane do zasilania urządzeń, które znajdują się w oczyszczalni. Teraz spółka szuka rozwiązania, by wykorzystać biogaz do napędzania 54 pojazdów, którymi dysponuje.

- I właśnie tak ciekawe i rozwojowe przedsięwzięcia będą, mam nadzieję, już wkrótce wdrażane przy wykorzystaniu potencjału naszych studentów - podkreśla rektor Mariusz Cygnar.

Autorka: Katarzyna Gajdosz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenci zamienią ścieki w paliwo dla Wodociągów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski