Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student na wykładzie, a jego dziecko pod opieką uczelnianego żłobka

Anna Kolet-Iciek
Żłobki dla dzieci naukowców i studentów – nowy pomysł rządu
Żłobki dla dzieci naukowców i studentów – nowy pomysł rządu FOT. SŁAWOMIR MIELNIK
Społeczeństwo. Resort szkolnictwa wyższego chce zachęcić uczelnie do tworzenia żłobków i klubów dziecięcych. Ministerstwo przeznaczyło na ten cel 11 mln zł. Wiadomo już, że po pieniądze sięgnie na pewno Uniwersytet Jagielloński.

W Krakowie zapisanie dziecka do samorządowego żłobka graniczy z cudem. Choć miejsc stale przybywa, kolejka do nich się nie zmniejsza i liczy ok. 2000 dzieci. W mieście powstaje też coraz więcej żłobków prywatnych. Za pobyt dziecka trzeba tam jednak zapłacić miesięcznie od 600 do 1000 zł (czesne w żłobkach publicznych wynosi 199 zł).

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło właśnie decyzję o przekazaniu 11 mln złotych na dofinansowanie tworzenia żłobków i klubów dziecięcych na uczelniach. Do placówek miałyby uczęszczać dzieci pracowników, ale także studentów.

– Dużo młodych osób studiuje, a jednocześnie chce założyć rodzinę. Uczelnie powinny być do tego przystosowane – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

– Studenci idąc na wykłady, kolokwia czy egzaminy, potrzebują opieki dla swoich dzieci. Wielu z nich studiuje poza rodzinnym miastem. Nie ma w pobliżu osób, które mogłyby im pomóc.

Już od dziś szkoły wyższe mogą składać wnioski o przyznanie dotacji w wysokości do 80 proc. poniesionych kosztów. Ważne jest to, że szkoły nie muszą same prowadzić placówek, ale mogą to komuś zlecić, np. fundacji lub stowarzyszeniu.

– Kolegium Rektorskie Politechniki Krakowskiej zleciło nie tylko analizę potrzeb pracowników i studentów, ale także możliwości organizacyjnych, związanych z takim przedsięwzięciem – mówi Małgorzata Syrda--Śliwa, rzecznik prasowy PK.

Ze wstępnych informacji przekazanych przez samorząd studencki wynika jednak, że przyszli inżynierowie raczej nie będą zgłaszać zapotrzebowania na żłobek. Jeśli chodzi o pracowników, na razie uczelnia wspiera ich poprzez dofinansowanie do opłat za żłobki, kluby dziecięce i przedszkola z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Na terenie miasteczka studenckiego PK w Czyżynach już wkrótce zacznie za to działać przedszkole „Mały Inżynier” dla około 50 dzieci. Ciekawostką jest to, że będzie tam realizowany specjalny program rozwijający zdolności matematyczne dzieci.

Na potrzeby placówki uczelnia wydzierżawiła pomieszczenie w jednym z akademików i pomogła najemcy w przeprowadzeniu procedur związanych z przystosowaniem lokalu. W zamian studenci i pracownicy PK będą mogli liczyć na preferencyjne warunki rekrutacji i promocyjną wysokość opłaty wpisowej.

Takie „uczelniane” przedszkole od 2 lat działa też przy Uniwersytecie Jagiellońskim na terenie Life Science Park.

– Teraz uruchomimy również żłobek. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku – zapowiada Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ. Uczelnia już kompletuje dokumenty potrzebne do ubiegania się o dofinansowanie z programu Maluch.

Są też pierwsi chętni do prowadzenia żłobka, a pod uwagę brane są dwie lokalizacje: centrum miasta oraz Kampus UJ. Wcześniej władze uczelni sprawdziły, jakie jest zainteresowanie uruchomieniem tego typu placówki. – Okazało się, że nasi studenci i pracownicy bardzo jej potrzebują, stąd decyzja rektora o uruchomieniu żłobka – zaznacza Adrian Ochalik.

Zapotrzebowanie studentów bada również Akademia Górniczo--Hutnicza. – Na razie pytamy ich, czy mają małe dzieci – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. – Z ośmiu tysięcy osób mieszkających w naszych akademikach, twierdząco na to pytanie odpowiedziało dwadzieścia jeden. Teraz z podobnym pytaniem chcemy dotrzeć do pozostałych trzydziestu tysięcy studentów.

Wyniki będą znane pod koniec lutego. Uczelniany żłobek powstanie, jeśli chętnych będzie przynajmniej kilkadziesiąt osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski