Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student Politechniki Krakowskiej nagrodzony za projekt kolonii na Marsie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Michał Ptak, student architektury z Politechniki Krakowskiej zdobył drugą nagrodę w konkursie „First Colony on Mars”, zorganizowanym w ramach międzynarodowego festiwalu architektonicznego KLAF 2019 w Kuala Lumpur w Malezji. Uczestnicy tej rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować pierwszą kolonię na Czerwonej Planecie, biorąc pod uwagę aktualną wiedzę o jej charakterystyce i panujących tam warunkach – np. klimacie, dostępie do wody czy promieniowaniu.

Nagrodzona koncepcja autorstwa Michała Ptaka z Politechniki Krakowskiej zakłada stworzenie na Marsie bazy złożonej z modułowych jednostek mieszkalnych, które mogą tworzyć większe zespoły mieszkaniowe. Członkowie marsjańskich misji załogowych mogliby je dowolnie aranżować i przystosowywać do swoich potrzeb.

– Podstawowa jednostka mieszkalna w całości produkowana jest na Ziemi z materiałów obecnie znanych człowiekowi. Opiera się na rozwiązaniach technologicznych mieszkalnych modułów kosmicznych firmy Bigelow Aerospace, które są obecnie testowane w przestrzeni kosmicznej. W trakcie transportu modułowa jednostka będzie skompresowana, tak, by zajmowała jak najmniej miejsca w luku bagażowym. Po dostarczeniu na Marsa zostanie napompowana i przygotowana do zamieszkania przez członków załogi – wyjaśnia Michał Ptak.

Jak dodaje, takie „domy” mają być przyjazna dla człowieka, przede wszystkim jednak powinny pozwolić na utrzymanie życia załogi, która poleci na Czerwoną Planetę. - W pierwszym etapie kolonizacji Marsa załoga będzie korzystać z zapasów żywności, tlenu oraz wody przywiezionych ze sobą na powierzchnię Czerwonej Planety. Jednak moja koncepcja zakłada, że po niedługim czasie od postawienia mieszkalnych modułów będą one mogły zaopatrzyć załogę w energię, tlen czy żywność – tłumaczy.

W kosmicznej rywalizacji krakowski młody architekt okazał się jednym z najlepszych spośród 120 kolegów po fachu z całego świata - m.in. Kanady, Korei Płd., Malezji, Rosji, Austrii, Szwecji, Argentyny, RPA, Chin, Meksyku czy Włoch. Uznać musiał wyższość jedynie zespołu z Malezji z Khznh Studio. Jego koncepcja została doceniona m.in. za spójność i dbałość o techniczne detale. Michał Ptak wskazał najlepsze miejsce na lokalizację pierwszej kolonii na Marsie (krater uderzeniowy – Jezero), sposób przygotowana terenu pod nią, źródła produkcji energii, wody, tlenu i żywności, a nawet metody gospodarki odpadami. Wśród rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych zaproponował takie, które będą wielofunkcyjne – ochronią mieszkańców bazy przed promieniowaniem, a ich marsjańskie domy przez uszkodzeniami mechanicznymi, zapewnią komfort termiczny i właściwy przepływ światła. Pomogą również w produkcji tlenu i żywności.

W nagrodę za wyróżnioną koncepcję młody architekt otrzymał czek na 5 tys. dolarów. - Wyróżnienie jest dla mnie niespodzianką. Pracowałem nad projektem sam, a wymagał zmierzenia się z tak wymagającymi założeniami, że pracy było dla kilkuosobowego zespołu. Wiele zgłoszonych do konkursu projektów było właśnie efektem pracy zespołowej - podkreśla Michał Ptak.

Zgłoszony do konkursu projekt posłużył również jako baza do pracy magisterskiej studenta. Rozprawę pt. „Baza na Marsie” z powodzeniem obronił on w letniej sesji egzaminacyjnej.

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski