Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student w wieku lat... 80 kilku

Marian Satała
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Collegium Maximum
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Collegium Maximum Fot.Archiwum
Edukacja. To, że na naukę nigdy nie jest za późno, potwierdza wielka popularność uniwersytetów trzeciego wieku.

Polskie uniwersytety trzeciego wieku to fenomen w skali europejskiej. Nigdzie indziej nie ma tak wielu instytucji, gdzie w jesieni życia ludzie kształcą się, zdobywają nowe kwalifikacje, wydawałoby się zupełnie im niepotrzebne.

Uniwersytety w gminach

W Polsce działa blisko 500 uniwersytetów trzeciego wieku. W Małopolsce jest ich 49, z tego 12 w Krakowie, w tym 9 w szkołach wyższych. Pod nazwą uniwersytet trzeciego wieku kryją się różne instytucje, działające przy państwowych i prywatnych uczelniach, ale także w ramach organizacji samorządowych, przede wszystkim przy domach kultury, bibliotekach. Mają różne profile, są uniwersytety taneczne, artystyczne.

W Krakowie nauka

Uniwersytety krakowskie nastawione są bardziej na naukę. To oczywiste, gdyż mieszkają tu ludzie bardziej wykształceni niż w innych regionach kraju, dlatego też sa dłużej aktywni. Np. w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku średnia wieku studentów przekracza 60. rok życia i prawie każdy z nich ma dyplom magisterski, a niektóry tytuły doktorów habilitowanych. Większość to wychowankowie UJ, ale nie brakuje ekonomistów, inżynierów, lekarzy, prawników i nauczycieli.

Aktywni bez ograniczeń

Krzywdzące jest twierdzenie, że ludzie na emeryturze mają czas wyłącznie dla siebie. Są na ogół bardzo aktywni. Wiekszość słuchaczy UTW nadal pracuje, niektórzy opiekują się starymi rodzicami, niemalże wszyscy swoimi wnukami.

Bardzo wielu krakowskich seniorów przywiązuje wielką wagę do aktywności fizycznej, stąd udział w imprezach rekreacyjnych i turystycznych. Często można spotkać grupy seniorów uprawiających nordic walking. Chętnie przebywają też na basenie pływackim lub korcie tenisowym.

Piszą wspomnienia

Studenci Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogą wybierać dla siebie naukę na czterech kierunkach. Dodatkowo mają różne inne zajęcia. Wielką popularnością cieszą sie np. warsztaty pisania wspomnień. Przez pierwszy semestr są to warsztaty związane z porządkowaniem pamięci, natomiast drugi semestr przeznaczony jest na doskonalenie warsztatu literackiego, poczynając od prostych form pamiętnikowych a kończąc na zupełnie współczesnych blogach.

Wielu chętnych przychodzi na zajęcia z malarstwa, informatyki. Wykłady odbywają się nie tylko w zwykłych salach ,ale również w zabytkowych aulach Collegium Maius.

Uniwersytet Jagielloński bardzo sprzyja utrzymywaniu w aktywności osób starszych.

Zdaniem eksperta

mówi Ewa Piłat, pełnomocnik rektora UJ ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednym z najstarszych w Polsce, działa od 32 lat. Jego studentami jest około 350 osób. Ma 4 kierunki: historia sztuki, historia i kultura Krakowa, psychologia wieku dojrzałego oraz profilaktyka chorób cywilizacyjnych i zdrowy styl życia.

Wykładowcami są najwybitniejsi profesorowie, a seminaria najczęściej prowadzą doktoranci, ale też ratownicy medyczni i psycholodzy zdrowia. Mają nauczyć studentów dobrze i pogodnie żyć w trzecim, a nawet czwartym okresie życia. Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku wyróżnia się tym spośród innych, że naszymi studentami są na ogół ludzie po 60. roku życia i wielu z nich ma wykształcenie wyższe. Mamy np. doktorów i doktorów habilitowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski