MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studia na Politechnice - prosta droga do kariery

Redakcja
Fot. Jan Zych
Fot. Jan Zych
EDUKACJA. 20 kierunków studiów czeka w nowym roku akademickim na kandydatów na Politechnikę Krakowską. To jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, szczególnie ceniona przez pracodawców.

Fot. Jan Zych

- Nasi absolwenci łatwo zdobywają pracę i cieszą się uznaniem przedsiębiorców, a to oznacza, że otrzymują bardzo dobre wykształcenie - podkreśla rektor Politechniki prof. Kazimierz Furtak. Rejestracja kandydatów już się zaczęła - potrwa do 8 lipca.

Studiuj za darmo, także po angielsku

Politechnika Krakowska jest uczelnią państwową, to oznacza, że kształcenie na studiach stacjonarnych jest bezpłatne. Ma status uczelni akademickiej, co wynika z jej potencjału naukowego (z siedmiu wydziałów sześć ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a cztery - doktora habilitowanego) i przekłada się na dużą autonomię w zakresie kształtowania programu studiów i zarządzania uczelnią. Wydziały Politechniki mieszczą się w czołówce klasyfikacji Komitetu Badań Naukowych, a Wydziały Architektury, Inżynierii Lądowej czy Mechaniczny zaliczane są do ścisłej polskiej elity. W nowym roku akademickim Politechnika Krakowska kształcić będzie na 20 kierunkach studiów stacjonarnych, które podjąć można na siedmiu wydziałach uczelni. Niektóre kierunki, np. budownictwo, informatyka czy transport, prowadzone są na kilku wydziałach i różnią się zakresem podejmowanych w trakcie nauki zagadnień. W tym roku po raz pierwszy na jednym z najpopularniejszych kierunków - budownictwie - będzie można studiować w języku angielskim. Studia, współfinansowane ze środków unijnych, będą całkowicie bezpłatne. 20 kierunków studiów, wśród nich jeden nowy - biotechnologia - to jednocześnie ponad 90 specjalności, które czynią przygotowanie absolwentów do pracy zawodowej pełnym i szczegółowym.

Absolwenci PK mogą uzyskać tytuły zawodowe: inżyniera, licencjata, magistra, magistra inżyniera oraz magistra inżyniera architekta. Korzystając z oferty Centrum Pedagogiki i Psychologii studenci mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne, uprawniające do nauczania w szkołach. Studium Języków Obcych organizuje liczne kursy językowe dla przyszłych inżynierów i przeprowadza egzamin językowy TELC - uznawany w UE. Uczelnia poprzez Biuro Karier PK pomaga studentom i absolwentom kierować swoją karierą zawodową i ułatwia kontakty z pracodawcami. Poszczególne wydziały współpracując z pracodawcami modyfikują programy studiów, tak by jeszcze bardziej odpowiadały potrzebom gospodarki. Programy praktyk i stażów studenckich, także płatnych, pomagają studentom już w trakcie studiów zdobyć doświadczenie potrzebne do łatwego wejścia na rynek pracy. Badania losów absolwentów PK potwierdzają, że nie mają oni kłopotów z pracą po studiach. Aż 80 proc. pół roku po zakończeniu studiów ma zatrudnienie, aż 75 proc. deklaruje, że jest ono zgodne z wykształceniem.

Wybierz kierunki ważne dla gospodarki

Z 14 kierunków studiów, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazało w tym roku jako strategiczne dla polskiej gospodarki, aż 11 można studiować na PK. Na sześciu z tych kierunków Politechnika kształcić będzie w tym roku w ramach projektu kierunków zamawianych, na co pozyskała aż 19 mln zł. To: inżynieria środowiska, budownictwo i ochrona środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska, energetyka (kierunek realizowany wspólnie przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Wydział Mechaniczny), informatyka (na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej), matematyka (na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej).
W ofercie studiów PK znajdzie się w roku akademickim 2010/2011 także 19 nowych specjalności. Są wśród nich takie, które specjalizują wykształcenie inżynierskie (informatyka ekonomiczna, inżynieria obliczeniowa, informatyka przemysłowa, technologie multimedialne, teleinformatyka, infrastruktura transportu lotniczego), inne dotyczą rynku usług medycznych (biomechanika stomatologiczna, biomechanika urazów, inżynieria kliniczna) czy sfery bezpieczeństwa (bezpieczeństwo maszyn, urządzeń i systemów energetycznych, bezpieczeństwo pracy i środowiska naturalnego, bezpieczeństwo transportu drogowego - specjalności na kierunku inżynieria bezpieczeństwa).

Możesz studiować za granicą, rozwijać pasje

Politechnika Krakowska współpracuje z licznymi instytucjami zagranicznymi. Współpraca obejmuje badania naukowe, wymianę nauczycieli akademickich i studentów (programy Unii Europejskiej ERASMUS, CEEPUS, Leonardo da Vinci) oraz uzyskiwanie podwójnych dyplomów (Niemcy, Francja). Politechnika posiada akredytację FEANI (Europejska Federacja Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich). Jej absolwenci mogą ubiegać się o tytuł Euroinżyniera, natomiast absolwenci Wydziału Architektury otrzymują - oprócz dyplomów Politechniki - również dyplomy Royal Institute of British Architects. Szczególną chlubą dla uczelni jest trwająca już ponad 20 lat współpraca jej pracowników z Ośrodkiem Badań Naukowych CERN w Genewie. Praktyki odbywają tam także studenci. W ramach umów bilateralnych z uczelniami z całego świata studenci Politechniki mogą odbywać część nauki na uczelniach zagranicznych, nawet w Japonii, Korei, Australii.

Na Politechnice studenci mogą rozwijać pasje naukowe w ramach kilkudziesięciu kół naukowych, a także zainteresowania kulturalne i sportowe. Przy uczelni działa chór akademicki Cantata, a także Krakowska Orkiestra Staromiejska, studencki klub Kwadrat, są także dwie galerie sztuki. Prężnie działający samorząd studencki jest organizatorem dużych i cenionych imprez takich jak Czyżynalia, Rajd Politechniki Krakowskiej. Politechnika ma też jedne z najlepszych w Krakowie obiektów sportowych, sport uprawiać można w ramach ponad 40 sekcji AZS, także wyczynowo. Uczelnia pomaga studentom materialnie za pomocą rozwiniętego programu stypendialnego, a także własnego osiedla studenckiego.

Rektor prof. Kazimierz Furtak jest pewien, że studia na PK to dobra inwestycja w osobisty i zawodowy rozwój: - Stawiamy na jakość wykształcenia i wysoki poziom nauczania, jesteśmy uczelnią cenioną, cieszącą się prestiżem. Kształcimy na kierunkach potrzebnych gospodarce, po ich ukończeniu nie ma kłopotów ze znalezieniem pracy. Mamy wysoko wykwalifikowane kadry, złożone z pracowników naukowych, którzy są nie tylko wybitnymi teoretykami, ale także sprawdzonymi praktykami. Wiedza, którą przekazują, jest więc użyteczna i bliska potrzebom, a jednocześnie może stanowić znakomity punkt wyjścia do kontynuowania kariery naukowej - podkreśla rektor. (M)

WSZYSTKO O REKRUTACJI NA PK

www.pk.edu.pl

Informacji udziela także Dział Spraw Studenckich

Budynek Wydziału Inżynierii Lądowej, pok. 101, Warszawska 24, 31-155 Kraków

Tel. 12 632 86 44,

tel. 12 628 22 02, tel. 12 628 22 22,

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski