Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia techniczne zawsze w cenie. Nie zwlekaj, aplikuj już teraz!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Nikogo nie trzeba przekonywać, że studia techniczne są w cenie. Ich absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Warto również po studiach I stopnia kształcić się dalej, bo – jak wynika z badań – zdobycie tytułu magistra daje inżynierom przewagę na rynku pracy. Krakowskie uczelnie techniczne przygotowały tej zimy bogatą ofertę studiów II stopnia.

Akademia Górniczo-Hutnicza prowadzi właśnie rekrutację zimową na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia. Kandydaci mają czas na złożenie deklaracji w systemie e-Rekrutacja do 3 lutego (I cykl rekrutacyjny) lub od 9 do 11 lutego (II cykl rekrutacyjny).

Rekrutacja na studia stacjonarne jest prowadzona w dwóch cyklach rekrutacyjnych, a na studia niestacjonarne – w jednym. Kandydaci mogą wybrać dwa kierunki studiów w danym cyklu rekrutacyjnym. Egzaminy wstępne odbędą się w pierwszym cyklu 5 lub 7 lutego, w drugim natomiast 12 lub 14 lutego. Nowy semestr rozpocznie się na AGH 28 lutego.

W swej ofercie uczelnia ma teraz 56 kierunków – przede wszystkim tych będących kontynuacją studiów z I stopnia. To m.in. automatyka, elektronika i elektrotechnika, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria lądowa i transport, inżynieria materiałowa oraz nauki fizyczne czy chemiczne.

– II stopień jest specjalizacją ścieżki obranej przez naszych studentów już na studiach II stopnia. Cześć kierunków prowadzi także kształcenie na II stopniu wspólnie z firmami – wyjaśnia rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska. – Bardzo dobry przykład to nasze studia dualne inżynieria naftowa i gazownicza prowadzone wspólnie z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA, przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.

Innymi ciekawymi studiami na II stopniu jest kierunek Energy and Environmental Engineering na Wydziale Energetyki i Paliw. Międzynarodowy program studiów realizowany jest tutaj wspólnie przez AGH oraz Shibaura Institute of Technology w Tokio w Japonii. Studiowanie odbywa się w systemie podwójnego dyplomowania. Oznacza to, iż student broniący pracę dyplomową uzyska tytuł magistra inżyniera dwóch uczelni, co wyróżnia ten kierunek na tle innych oferowanych na AGH.

Politechnika Krakowska, która również prowadzi właśnie zimową rekrutację na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia (magisterskie), przygotowała blisko 2,4 tys. miejsc na 25 atrakcyjnych kierunkach, a w ich ramach kilkadziesiąt nowoczesnych specjalności, dzięki którym można poszerzyć inżynierskie kompetencje i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy.

Na zainteresowanych studiami II stopnia na PK czeka wiele kierunków (w języku polskim, a także angielskim). To np.: architektura, architektura krajobrazu, automatyka i robotyka, biotechnologia, budownictwo, elektrotechnika i automatyka, fizyka techniczna, gospodarka przestrzenna, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka, systemy i urządzenia przemysłowe, technologia chemiczna czy transport.

Warto wspomnieć, że w tym roku na kierunku elektrotechnika i automatyka Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK zaproponuje m.in. nową specjalność „Automatyka w przemyśle 4.0”. – To odpowiedź na wyzwania IV rewolucji przemysłowej i zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów łączących wiedzę i umiejętności z zakresu automatyki i informatyki – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Sułowicz, dziekan WIEiK PK.

Program kształcenia na nowej specjalności obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: sztuczna inteligencja w przemyśle i budynkach inteligentnych, Internet Rzeczy i obliczenia w chmurach, projektowanie systemów automatyki, inżynieria sterowania, pomiary, przetwarzanie i transmisja sygnałów w procesach przemysłowych, sieci automatyki przemysłowej.

Ciekawe specjalności znaleźć można na wszystkich wydziałach Politechniki. W ramach informatyki na studiach magisterskich wybrać można m.in. cyberbezpieczeństwo, data science, grafikę komputerową i multimedia czy teleinformatykę. Na kierunku budownictwo Wydział Inżynierii Lądowej proponuje specjalności: budowle – informacja i modelowanie (BIM), budownictwo hydrotechniczne i geotechnika, infrastruktura drogowa i kolejowa, konstrukcje budowlane i inżynierskie, mechanika konstrukcji inżynierskich, mosty i budowle podziemne, technologia i organizacja budownictwa.

Studenci kierunku transport mogą z kolei specjalizować się w transporcie miejskim lub kolejowym czy spedycji i logistyce. Kierunek inżynieria środowiska ma w ofercie takie specjalności jak: hydroinżynieria, zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów, ciepłownictwo i ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja, technologie proekologiczne i instalacje w przemyśle czy inżynieria dróg wodnych.

Bardzo bogatą propozycję dla przyszłych magistrów inżynierów ma Wydział Mechaniczny – tu czekają m.in. takie specjalności jak budowa i badania pojazdów na kierunku pojazdy samochodowe czy biomechanika i inżynieria kliniczna na kierunku inżyniera medyczna.

Dodajmy, że – podobnie jak AGH – Politechnika również współpracuje z czołowymi firmami – takimi jak np. Astor, ABB, Grupa Azoty, PKP PLK, NEWAG, Nokia, MAN, Siemens Mobility czy GlobalLogic. Studenci mogą w nich odbywać praktyki i staże oraz szybką ścieżką aplikować o pracę.

W zimowej rekrutacji rejestracja na większość kierunków trwa na Politechnice Krakowskiej do 7 lutego, nieco krócej tylko na studia na Wydziale Architektury – do 4 lutego. Co ważne, rejestracji mogą dokonać także osoby, które nie posiadają jeszcze dyplomu ukończenia studiów I stopnia, bo właśnie są w trakcie dyplomowania. Wystarczy zaświadczenie zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu ukończonych studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów.

Na koniec warto przypomnieć, że po studiach I stopnia naprawdę warto zrobić „magisterkę”. Z badań wynika, że zdobycie tytułu magistra daje inżynierom przewagę na rynku pracy. Absolwenci studiów II stopnia wysoko oceniają swoje kompetencje i nabytą wiedzę, mają lepszą pozycję negocjacyjną w trakcie starań o pracę i trafiają na wyższe stanowiska. Ponad 90 proc. z nich pracuje już w pół roku po obronie dyplomu, zdecydowana większość znajduje zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy magisterskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski