MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studniówka 2023. Uczniowie XLII LO w Krakowie bawili się z „Panią Twardowską”

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Studniówka 2023. Uczniowie XLII LO w Krakowie bawili się z „Panią Twardowską”
Studniówka 2023. Uczniowie XLII LO w Krakowie bawili się z „Panią Twardowską” Wojciech Matusik
„Pani Twardowska” była motywem przewodnim studniówki XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie, która odbyła się 21 stycznia. O tym, że uczniowie i zaproszeni goście bawili się świetnie, można się przekonać, oglądając zdjęcia w naszej galerii.

Na miejsce swojego przedmaturalnego balu uczniowie najstarszych klas XLII LO wybrali Hotel Premier przy ul. Opolskiej. Na studniówce bawiło się ponad 250 osób – maturzyści z pięciu klas czwartych wraz z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi gośćmi.

Oczywiście zabawa rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Atrakcji było jednak znacznie więcej. Każdy mógł wziąć udział np. w konkursie tanecznym oraz w wyborach króla i królowej balu, a także skosztować pysznego tortu.

Dodajmy, że tegorocznym motywem przewodnim studniówki XLII LO była Mickiewiczowska „Pani Twardowska”, nie zabrakło więc czartowskiej scenerii, a opiekunowie krążyli po balowej sali „uzbrojeni” w diabelskie akcesoria, przez cały czas mając baczenie, czy aby tańce, hulanka i swawola nie wymykają się spod kontroli. Śmiechu i zabawy było przy tym co niemiara!

Sobotnia studniówka była wyjątkowa, bowiem w roku szkolnym 2022/23 przypada 130-lecie szkoły przy ul. Studenckiej 13 oraz pięciolecie XLII Liceum Ogólnokształcącego im A. Mickiewicza. – Bez wątpienia ten jubileusz jest okazją do świętowania, ale także do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jednej z najokazalszych architektonicznie i zarazem najstarszych szkół w Krakowie – podkreśla dyrektor placówki Paweł Cząstka.

Przypomnijmy, XLII LO zostało powołane w 2017 roku, ale szkoła w tym miejscu funkcjonowała już od ponad 125 lat. Zaczynem działalności związanej z krzewieniem oświaty była mieszcząca się tu w latach 1892–1999 Szkoła Podstawowa nr 13. Placówka ta została przekształcona w 1999 r. w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 22, składający się z SP nr 13 i Gimnazjum nr 2. Po odejściu ostatniej klasy starej „13” podstawówka zakończyła swoją działalność i powstało samodzielne gimnazjum, które funkcjonowało do końca sierpnia 2017 r.

Patrząc z perspektywy pięciu lat istnienia XLII LO, wyraźnie można dostrzec, że placówka świetnie się rozwija, z roku na rok awansując w rankingach edukacyjnych. – Cieszy się popularnością i zaufaniem, bo – jak pokazuje rekrutacja – ogromna rzesza ósmoklasistów chce się tutaj kształcić. Uczniowie zaś tak mówią o swojej szkole: „XLII LO było moim pierwszym wyborem, najlepszym wyborem” – mówi dyrektor Cząstka.

Oferta edukacyjna szkoły jest bogata. Liceum kształci młodzież na profilach: ekonomicznym, informatycznym, przyrodniczym i humanistycznym oraz na bardzo wysokim poziomie z języka angielskiego. Mając lokalizację w centrum Krakowa, na co dzień korzysta z dóbr kulturalnych miasta. Współpracuje ze społecznością lokalną i wieloma instytucjami naukowymi.

Realizowane są m.in. projekty międzynarodowe we współpracy z krakowskimi uczelniami, młodzież bierze udział w licznych konferencjach naukowych, cyklach wykładowych i warsztatowych. Prowadzone są „żywe” lekcje w terenie, organizowane obozy naukowe i sportowe, wymiany zagraniczne, rajdy górskie i wiedzowe, liczne wyjścia do muzeów, teatrów, kin, opery i filharmonii, na wystawy i krakowskie uczelnie, do urzędów itd.

Więcej informacji: lo42krakow.pl.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski