Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwierdzenie nabycia spadku

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Zgodnie z regulacjami prawa cywilnego spadkobiercy danej osoby nabywają spadek z chwilą jej śmierci (z chwilą otwarcia spadku). Oznacza to, że już w momencie śmierci danej osoby jej prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jej spadkobierców – testamentowych lub ustawowych.

Aby jednak móc powoływać się na fakt nabycia spadku czy też dysponować składnikami wchodzącymi w jego skład, konieczne jest uzyskanie urzędowego dokumentu stwierdzającego nabycie spadku.

Dokument taki można otrzymać w dwojaki sposób, tj. w drodze sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub w formie tzw. notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

W przypadku wyboru postępowania sądowego konieczne jest wystąpienie do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłej osoby, ze stosownym wnioskiem w formie pisemnej. Przy czym pamiętajmy, że wniosek taki może być skierowany jedynie przez osobę mającą interes prawny (z reguły jest nią jeden ze spadkobierców). We wniosku należy wskazać wszystkie osoby dziedziczące po zmarłym, a ponadto trzeba dołączyć oryginalne dokumenty potwierdzające śmierć spadkodawcy (akt zgonu) oraz fakt, że dane osoby uprawnione są do dziedziczenia po nim (akty urodzenia, małżeństwa). Jeżeli sporządzony został testament, również należy go dołączyć.

Opłata od wniosku jest stała i wynosi 50 złotych. Po wezwaniu wnioskodawcy i uczestników postępowania oraz przeprowadzeniu posiedzenia sąd wydaje postanowienie stwierdzające, jakie osoby i w jakich częściach nabyły spadek po zmarłym.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór formy notarialnej, konieczne będzie spotkanie z notariuszem i przedłożenie mu oryginałów wszystkich ww. dokumentów. Istotne jest, że notariusz sporządzi notarialne poświadczenie dziedziczenia tylko wtedy, gdy stawią się u niego osobiście wszystkie osoby będące spadkobiercami. Taksa notarialna to 50 złotych, a maksymalny koszt sporządzenia protokołu dziedziczenia wynosi 100 złotych. Niewątpliwą zaletą tej formy jest fakt, iż poświadczenie dziedziczenia można uzyskać „od ręki”, podczas gdy w zależności od sądu procedura stwierdzenia nabycia spadku może zająć nawet kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że w obu przypadkach stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić wcześniej niż w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14-16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski