MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stworzą długą listę zagrabionych dzieł

Redakcja
NIEMCY. Rząd, reagując na presję z zagranicy, rozpoczął publikowanie listy zagrabionych przez władze III Rzeszy dzieł sztuki, których istnienie ujawniły niedawno media. Specjalna grupa ekspertów zbada pochodzenie dzieł z tego zbioru.

O powołaniu zespołu do zbadania pochodzenia kolekcji złożonego z co najmniej sześciu ekspertów poinformowały władze Bawarii, niemieckiego ministerstwa finansów oraz pełnomocnika rządu ds. kultury i mediów. Równocześnie zapowiedziano, że na początek na stronie www.lostart.de opublikowane zostaną informacje o 25 obrazach, co do których istnieje podejrzenie, że zostały skonfiskowane właścicielom podczas nazistowskich prześladowań.

Rzecznik rządu Steffen Seibert zapowiedział, że rząd traktuje poważnie głosy napływające z zagranicy. Zastrzegł, że władze muszą uwzględnić nie tylko postulat opinii publicznej domagającej się większej przejrzystości, lecz także interesy wymiaru sprawiedliwości prowadzącego postępowanie wyjaśniające.

Minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle ostrzegł wcześniej przed negatywnymi skutkami tej sytuacji dla prestiżu Niemiec. – Nie powinniśmy bagatelizować wrażliwości, z jaką do tego tematu podchodzi świat – powiedział.

Prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder wezwał rząd niemiecki do "natychmiastowej inwentaryzacji” zbiorów i opublikowania listy obrazów w internecie. Lauder podkreślił, że władze "zmarnowały wiele cennego czasu”.

Z oświadczenia władz wynika, że sprawdzeniu przez ekspertów ma podlegać około 970 eksponatów.

Michał Pomorski, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski